На черговому засіданні 9 липня 2015 року Президія Національної академії медичних наук постановила:
висунути роботу «Інноваційний підхід з організації надання медичної допомоги у гібридній війні» (автори: В.І. Цимбалюк, В.В. Лазоришинець,О.Ю. Усенко, А.В. Верба, О.М. Власенко, А.П. Казмірчук, І.А. Лурін, В.Л. Савицький, І.П. Хоменко, А.М. Галушка) на здобуття премії Кабінету Міністрів України за розроблення і впровадження інноваційних технологій.
Заслухавши і обговоривши доповідь головного хірурга Міністерства оборони України полковника медичної служби професора І.П. Хоменка «Інноваційний підхід в організації роботи військово-мобільних госпіталів в зоні АТО» стосовно впровадження інноваційного підходу в організацію роботи військових мобільних госпіталів в зоні проведення антитерористичної операції, Президія НАМН відзначає, що сучасний стан організації надання медичної допомоги військовослужбовцям і цивільному населенню у гібридній війні поки що не відповідає вимогам сьогодення і не має необхідної теоретичної основи.
В умовах гібридної війни на Сході України завдання медичного забезпечення військовослужбовців та населення неможливо
було вирішувати лише силами та засобами цивільної охорони здоров’я, що знаходились у зоні конфлікту.
Тому, створюючи систему надання медичної допомоги в зоні проведення антитерористичної операції для вирішення задач медичного забезпечення військовослужбовців та цивільного населення необхідно було розробити і впровадити нові інноваційні підходи, що враховували б ступінь готовності та реальні можливості системи охорони здоров’я регіону, та території, що знаходиться поблизу зони конфлікту.
Для наближення медичної допомоги до військ і вимушених переселенців у кожному місці слід було відновити роботу міських та районних лікарень, робота яких була припинена у зв’язку з веденням бойових дій.
В зв’язку з цим органами управління охорони здоров’я та медичної служби ЗС України було організовано медичне забезпечення військовослужбовців та населення у гібридній війні (у тяжких та не прогнозованих умовах військових конфліктів) в скорочені терміни.
Для надання кваліфікованої допомоги в місцях найбільшого скупчення військ і вимушених переселенців були розгорнуті військові мобільні госпіталі.
Вперше у світовій практиці на військовий мобільний госпіталь були покладені завдання не тільки по прийому, сортуванню поранених та хворих, наданню кваліфікованої медичної допомоги та евакуації, а й функції медичного постачання військових підрозділів в зоні проведення АТО, підсилення лікувальних закладів МОЗ групами спеціалістів для надання медичної допомоги військовослужбовцям та цивільному населенню.
Застосування інноваційного підходу в роботі військових мобільних госпіталів, впровадження удосконаленої нормативно-правової бази та методичного матеріалу дозволило:
– зменшити затрати часу на вирішення питання щодо застосування військових мобільних госпіталів для забезпечення різних оперативних завдань ЗС України в середньому на 14,5%;
– оптимізувати роботу госпіталю на 14 % ;
– прискорити час на прийняття управлінського рішення в умовах екстремальної ситуації на 16,2%.
Президія Національної академії медичних наук постановила:
1. Організація надання медичної допомоги військовослужбовцям і цивільному населенню у гібридній війні є проблемою надзвичайної важливості і потребує для її вирішення поєднаних зусиль науковців і практичних лікарів.
2. Підтримати вибраний напрямок роботи щодо розроблення і впровадження інноваційних підходів в роботу військових мобільних госпіталів та вважати за необхідне продовження роботи у даному напрямку спільно з науковими установами НАМН.
3. Вважати за доцільне доручити віце-президенту НАМН академіку Цимбалюку В.І. та начальнику лікувально-організаційного управління чл.- кор. НАМН Лазоришинцю В.В. здійснити узагальнення відповідних напрацювань за даним напрямком за весь період проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.