Кіста підшлункової залози. Операція чи спостереження?

8975

Згідно з даними світової статистики, близько 80% кіст підшлункової залози є доброякісними та потребують лише динамічного спостереження. В середньому 20% випадків – це передракові стани або злоякісні новоутворення.

Зазвичай, завдяки передовим технологіям візуалізації, діагностується все більше кіст підшлункової залози, які є безсимптомними та виявляються випадково під час сканування області живота на наявність інших медичних проблем або планової перевірки. А вчасна діагностика сприяє видаленню передракової кісти, задля уникнення злоякісних новоутворень.

Кісти, виявлені в підшлунковій залозі, можна поділити на такі категорії:

– Серозна цистаденома – рідко буває злоякісною, але може стати достатньо великою, щоб викликати біль у животі. Зазначимо, що більшість виявлених кіст підшлункової залози бувають саме цього типу.

– Муцинозна цистаденома – зазвичай знаходиться в хвості або тілі підшлункової залози. Чим більше кіста, тим більша ймовірність, що вона є злоякісною.

– Слизова протокова ектазія. Цей тип найчастіше зустрічається в голівці підшлункової залози і найчастіше діагностується у чоловіків. Зазвичай він виявляється передраковим або вже є раковим.

– Папілярно-кістозна пухлина. Найбільш поширена серед жінок і зазвичай знаходиться в тілі або хвості підшлункової залози. Як правило, вони злоякісні.

Тип кісти визначається через певні показники: розмір, розташування, характеристики. Щоб визначити, чи є ракові клітини та підтвердити або спростувати їх наявність, лікар бере зразок рідини кісти. Якщо пухлина є передраковою або злоякісною і не поширилася за межі підшлункової залози, констатує необхідність хірургічного видалення. Залишені без зменшення передракові кісти в майбутньому, швидше за все, стануть раковими.

Тому своєчасна діагностика та консультація лікаря буде запорукою довгого та здорового життя.

Медична допомога в ДУ «Національний інститут хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова НАМН України» надається за програмою «Впровадження та реалізація нового механізму фінансового забезпечення надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги у окремих науково-дослідних установах НАМН України», затвердженої постановою КМУ від 27 грудня 2019 р. № 1161 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань реалізації пілотного проекту щодо зміни механізму фінансового забезпечення надання медичної допомоги».

Інформація надана ДУ «Національний інститут хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова НАМН України»