Облітеруючий атеросклероз судин

267

Облітеруючий атеросклероз – це складне системне захворювання судин. Тому в значній частині випадків, ураження не обмежується одним судинним басейном. За даними міжнародного регістру REACH, приблизно у 20% пацієнтів з ішемічною хворобою серця, ішемічною хворобою головного мозку та атеросклеротичним ураженням артерій нижніх кінцівок є симптоми атеротромбозу більш ніж в одному судинному басейні, а приблизно у 2% хворих – у всіх 3 басейнах.

У випадку множинного атеросклеротичного ураження найскладнішим є вибір тактики лікування.

З такою патологією до ДУ «Національний науковий центр хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України» звернулась хвора 74-х років, яка скаржилась на виражений біль та гангрену 4-5 пальців правої стопи, проблеми сну через біль, високий артеріальний тиск, слабкість в правій руці. Раніше хвора перенесла гостре порушення мозкового кровообігу внаслідок оклюзії (тромбозу) правої сонної артерії. При обстеженні було виявлено мультифокальне ураження судин:

  1. Критичне звуження (стеноз) лівої сонної артерії (залишковий просвіт судини складав біля 1 мм) та закупорку (оклюзію) правої сонної артерії.
  2. Критичне звуження (стеноз) лівої ниркової артерії.
  3. Закупорку (оклюзію) правої стегнової артерії довжиною близько 40 см!

Першим етапом було одночасно відновлено кровотік в головний мозок та ліву ниркову артерію сучасним малотравматичним методом – стентування. Це процедура, яка проводиться під місцевою анестезією, через один прокол в ділянці пахової складки. Критичне звуження артерій було розширене спеціальними балонами та імплантовані стенти (металеві конструкції, які притискають бляшку до стінки судини).

 

Другим етапом було відновлено кровотік у праву ногу методом стегново-підколінного шунтування та видалення нежиттєздатних тканин на 4 -5 пальців правої стопи.

Таким чином, у пацієнтки проведена реваскуляризація головного мозку, лівої нирки та правої нижньої кінцівки. Хвора знаходилась у відділенні 2,5 тижні та виписана без болю в нозі, нормальним артеріальним тиском та добрим самопочуттям.

 

Джерело інформації: ДУ «Національний науковий центр хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України»

https://www.surgery.org.ua/News/Details/ef4d4974-2c5b-4b2a-8628-63f0902c2975