Інформація від лабораторії безпеки хімічних матеріалів Державної установи «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України»
На сьогоднішній день, більшість мийних засобів (близько 80%) представлених на ринку України для миття виробів для дітей створені на основі ПАР (поверхнево-активних речовин) синтетичного походження: переважно АПАР (аніонних поверхнево-активних речовин), з додавання інших ПАР (НПАР – неіоногенні поверхнево-активні речовини та Амф.ПАР – амфотерні поверхнево-активні речовини) як допоміжних компонентів.
Використання мийних засобів в побутових умовах показує, що вони можуть залишатися на виробах та в подальшому потрапляти до ротової порожнини дитини. Враховуючи весь спектр токсичної дії основних діючих компонентів засобів для миття посуду (ПАР) і високу чутливість організму немовляти, який знаходиться в стані «нестійкої рівноваги» до дії екзогенного чинника, особливу увагу при розробці і оцінці безпеки засобів для миття виробів для дітей (посуду іграшок, сосок тощо), необхідно приділяти повноті змивання цих засобів з об’єктів.
Були проведені дослідження ринку України на предмет виявлення найбільш поширених матеріалів, з яких виготовлені дитячі вироби. Встановлено, що у товарообігу України найчастіше представлені дитячі вироби, виготовлені з наступних матеріалів:
– посуд – зі скла (чашки, пляшки для харчування), фарфору, фаянсу (тарілки, чашки), нержавіючої сталі (виделки, ложки, терки), полістиролу, поліпропілену (пляшки, терки);
– соски, пустушки з кільцем – з латексу, силікону (рідко гуми), кільця пустушки – поліпропілену, полістиролу;
– прорізувачі для зубів, іграшки-брязкалки, іграшки з прорізувачем – з поліпропілену, полістиролу;
– комбіновані – полістирол, етиленвінілацетат, з порожнинами, заповненими дистильованою водою, або інша комбінація – акрилонітрилбутадієнстирол (АБС-пластик), поліпропілен, термопластична гума.
В нормативних актах країн СНД повнота змивання випробовуваного засобу з посуду вважається задовільною, якщо одержаний результат не перевищує ГДК у воді водних об’єктів господарсько-питного і культурно-побутового водокористування (АПАР не більше 0,5 мг/дм3). Можливо коли ми розглядаємо загальну групу засобів для миття посуду, цей норматив і може бути прийнятний. Але коли йдеться мова про засоби, призначені для догляду за виробами для дітей, беручи до уваги високу чутливість дитячого організму до дії екзогенних сполук, необхідно прагнути до максимальної повноти змиву.
Аналіз досліджень, виконаних лабораторією безпеки хімічних матеріалів показує, що вміст АПАР в змивах з різних об’єктів значно відрізняється. Так, краще всього змиваються АПАР з поліпропілену (вміст залишкових кількостей від 0,002 мг/дм3 до 0,020 мг/дм3), полістиролу – від 0,007 мг/дм3 до 0,040 мг/дм3, нержавіючої сталі – від 0,010 мг/дм3 до 0,045 мг/дм3, скляного посуду – від 0,015 мг/дм3 до 0,060 мг/дм3, фаянсового (фарфорового) посуду – від 0,015 мг/дм3 до 0,070 мг/дм3, гірше з силіконових сосок від 0,012 мг/дм3 до 0,090 мг/дм3. Найгірше відмиваються вироби з латексу та комбінованих матеріалів – 0,110 мг/дм3 до 0,530 мг/дм3, тому вони не можуть бути рекомендовані для миття цими засобами.
При оцінці повноти змивання засобів на основі АПАР з об’єктів ми рекомендуємо використовувати норматив, встановлений для води питної фасованої, тобто вміст залишкових кількостей АПАР в змивах після триразового ополіскування об’єктів, вимитих засобами на основі АПАР, не повинен перевищувати 0,05 мг/дм3. Досліджені нами мийні засоби, що представлені на ринку України, добре видаляються з виробів зроблених з матеріалів: поліпропілену, полістиролу, фарфору, фаянсу, скла, нержавіючої сталі. На основі проведених досліджень підготовлений проект ДСанПіН «Державні санітарні норми і правила безпеки для здоров’я населення синтетичних миючих засобів»