Народився 02.05.1949 р., академік Національної академії медичних наук України, обраний 08.04.1997 р. за спеціальністю "пульмонологія і фтизіатрія", доктор медичних наук (1988), професор (1990), Заслужений діяч науки і техніки України (1997), лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (1997), премії імені Ф.Г. Яновського Національної Академії Наук України (2000), директор ДУ "Національний інститут фтізіатрії і пульмонології імені Ф.Г. Яновського НАМН України" (з 1991), повний кавалер ордена “За заслуги”, завідувач кафедри фтизіатрії і пульмонології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика МОЗ України (з 2009).
Відомий клініцист і педагог, один із провідних учених України в галузі фтизіатрії, пульмонології та клінічної лімфології. Основні напрями наукової діяльності: організація фтизіатричної та пульмонологічної допомоги населенню, епідеміологія і проблеми лікування хворих на туберкульоз та неспецифічні захворювання органів дихання. Дослідив епідеміологічну ситуацію з туберкульозу в Україні, розробив її прогноз, виявив причини розвитку хіміорезистентного і ВІЛ/СНІД-асоційованого туберкульозу, автор концепції реформування фтизіатричної та пульмонологічної служби України, заходів щодо запобігання хіміорезистентного туберкульозу. Розробив впроваджену наказом МОЗ України Адаптовану ДОТС-стратегію, завдяки якій за 2006–2008 рр. вдалося стабілізувати епідеміологічну ситуацію з туберкульозу в країні та знизити захворюваність і смертність від цієї недуги. Започаткував ендолімфатичну антибіотикотерапію в комплексному лікуванні хворих пульмонологічного профілю, встановив основні причини розвитку хронічного бронхіту та бронхіальної астми, розробив систему організації пульмонологічної допомоги населенню, стандарти діагностики й лікування бронхіальної астми, пневмонії, хронічного обструктивного захворювання та іншої легеневої патології, удосконалив статистичну звітність щодо хвороб органів дихання. Брав безпосередню участь у розробці всіх чинних законодавчих і нормативних актів Адміністрації Президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів та Міністерства охорони здоров'я України, що стосуються діяльності фтизіатричної та пульмонологічної галузей медицини.
Автор 904 наукових праць, у тому числі 52 монографій, довідників та посібників, співавтор 33 патентів на винаходи й корисні моделі, 65 раціоналізаторських пропозицій. Засновник найвідомішої в Україні школи фтизіатрів і пульмонологів, підготував 16 докторів та 25 кандидатів наук.
Щороку під керівництвом Ю. І. Фещенка проводиться навчання 4–7 шкіл спеціалістів відповідного профілю. Напрями досліджень наукової школи з фтизіатрії та пульмонології, яку він очолює: епідеміологія туберкульозу та неспецифічних захворювань легень, організація фтизіатричної та пульмонологічної допомоги населенню, гнійнозапальні захворювання легень, лікування хвороб органів дихання. Серед представників школи фтизіатрії М. М. Кужко, який розробляє та впроваджує швидкі методи діагностики вперше діагностованого туберкульозу легень, інноваційні методи лікування туберкульозу легень у поєднанні з іншими захворюваннями; Н. А. Литвиненко, що досліджує нові короткострокові режими хіміотерапії. У галузі торакальної хірургії працюють М. С. Опанасенко, І. А. Калабуха; пульмонології – В. К. Гаврисюк, О. Я. Дзюблик, Л. О. Яшина. Значну увагу наукова школа приділяє дослідженням якості життя хворих на бронхіальну астму, розробці нової технології її відновлювальної корекції.
Головний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності “Пульмонологія та фтизіатрія” (1985 – 2017), Голова проблемної комісії МОЗ та НАМН України "Фтизіатрія і пульмонологія", член Європейської та Міжнародної асоціацій по боротьбі з туберкульозом та захворюваннями легень, член Американської торакальної асоціації, голова Асоціації фтизіатрів і пульмонологів України, голова Асоціації хіміотерапевтів України, член Національної ради з питань протидії туберкульозу ВІЛінфекції/СНІДу, голова спеціалізованої вченої ради Д 26.552.01, головний редактор "Українського пульмонологічного журналу" та "Українського хіміотерапевтичного журналу", член редколегій 9 науково-медичних журналів і 2 медичних газет.
Нагороджений орденом "За заслуги" III ступеня, орденом "За заслуги" II ступеня та орденом "За заслуги" I ступеня, Грамотою Верховної ради України.
О
сновні наукові праці: “Омега-3 ПНЖК: Новий лікарський препарат Теком” (1996); “Туберкульоз позалегеневої локалізації” (1998); “Туберкульоз легень в період епідемії: епідеміологічні, клініко-діагностичні, лікувально-профілактичні та організаційні аспекти” (1998); “Атлас захворювань легень” (2001); “Хронічні обструктивні захворювання легень” (2002); “Сучасні методи діагностики, лікування і профілактики туберкульозу” (2002); “Синдром обструктивного сонного апноэ” (2003); “Організація протитуберкульозної допомоги населенню” (2006); “Менеджмент у фтизіатрії” (2007); “Контроль за туберкульозом в умовах Адаптованої ДОТС-стратегії” (2007); “Основи клінічної фтизіатрії: керівництво для лікарів” (2007); “Хвороби респіраторної системи” (2008); “Організація лікування хворих на туберкульоз” (2009); “Пульмонологія та фтизіатрія” (2009); “Негоспітальна пневмонія у дорослих осіб: етіологія, патогенез, класифікація, діагностика, антибактеріальна терапія” (2013); “Основні засади оптимізації протитуберкульозних заходів і реформування протитуберкульозної служби в Україні” (2015); “Ефективність гінкголідів і білобалідів у покращанні фізичної активності хворих на бронхіальну астму” (2016); “Лікування хворих на мультирезистентний туберкульоз та туберкульоз із розширеною резистентністю МБТ до протитуберкульозних препаратів: основні причини низьких результатів” (2016); “Спосіб відеоторакоскопічної біопсії легені при синдромі легеневої дисемінації неясного генезу” (2016); “Новые принципы диагностики диссеминированных заболеваний лёгких” (2017); “Стратегічні напрямки розвитку лабораторної діагностики туберкульозу в Україні” (2017).
Служб.: 03680, м. Київ , вул. акад. М. Амосова, 10. ДУ "Національний інститут фтизіатрії і пульмонології імені Ф.Г. Яновського НАМН України". Тел.: (+380) 44 275-04-02, факс 275-21-18. Е-mail: admin@ifp.kiev.ua .