Першокласники під час війни: як краще адаптуватися до школи

1423

Гозак С.В., Єлізарова О.Т., Станкевич Т.В., Парац А.М.

ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М.Марзєєва НАМН України»

Наближається новий навчальний рік і перед батьками майбутніх першокласників постає одне з найважливіших і відповідальних завдань — підготувати маленьких школярів до першого року навчання в школі. На основі наукових досліджень ми підготували декілька порад, що стануть у нагоді батькам для покращення адаптації першокласників під час війни.

Створення оптимального навчального простору:

Забезпечення комфортного та стимулюючого навчального середовища вдома допоможе вашій дитині легше адаптуватися до шкільного життя. Виберіть безпечне місце у вашому домі, де ваша дитина зможе спокійно навчатися. Якщо у дитини немає окремої кімнати, створіть спеціально виділене для неї місце для навчання з належним освітленням.

Підтримання правильної пози під час сидіння:

Тривале сидіння під час занять може вплинути на поставу, зір, працездатність дитини. Тому важливо забезпечити ергономічне розташування робочого місця для підтримання правильної пози, в тому числі опори для спини та опори ніг на підлогу. Рекомендації щодо правильної пози можна побачити тут http://surl.li/jhsdn.

Формування правильної постави

Правильна постава є основою для здоров’я і працездатності як в дитинстві, так і в довготривалій перспективі. Тому важлива як профілактика порушень постави, так і цілеспрямоване формування правильної, фізіологічної постави за допомогою спеціальних фізичних вправ. Оцінити правильність постави можна за цією методикою http://surl.li/jhuhi,

Приклади вправ для формування правильної постави ви можете побачити за цим посиланням http://surl.li/jhuaw. Заходи профілактики порушень постави можна побачити за цим посиланням http://surl.li/jhsco.

Заохочення до фізичної активності:

Рухова активність є дієвим засобом не тільки зміцнити фізичне здоров’я дитини, а й зменшити ризик психічних розладів, тривоги, депресії, що особливо важливо під час сучасних викликів війни чи вимушеного дистанційного навчання. Тому заохочуйте дитину робити регулярні перерви для рухової активності, розтяжки та фізичних вправ. Ці перерви допоможуть зняти напругу та покращити концентрацію. Регулярні фізичні вправи сприяють фізичному та психічному здоров’ю вашої дитини. З рекомендованими вправами для фізкультурних пауз можна ознайомитись за посиланням http://surl.li/jhbfa, а також тут http://surl.li/jhuaw.

Зміцнення психічного здоров’я:

Збереження емоційної стабільності дитини має вирішальне значення, особливо під час стресу та невизначеності. Допомагайте розвивати у дитини позитивний підхід до навчання, підтримуйте її і допомагайте впоратися з емоціями. Протидіяти негативним наслідкам стресу допомагає регулярне спілкування з батьками та друзями, достатній та якісний сон, прогулянки на свіжому повітрі. Тривалість сну для дітей 6-11 років має бути не менше 10 годин, тривалість прогулянок не менше 1 години на день. Дотримання режиму дня допоможе забезпечити належний відпочинок та ефективність навчання. Рекомендації щодо тривалості оздоровчої рухової активності дітей під час кризових ситуацій, в тому числі війни можна побачити за посиланням http://surl.li/jhssw.

Оптимізація освітлення:

Оптимальне освітлення є профілактикою порушень зору, постави, психічних розладів. Зверніть увагу на умови освітлення робочого місця дитини. Природне освітлення від сонця через вікно позитивно впливає на психічний стан і концентрацію уваги, по можливості використовуйте його, але під час війни часто з міркувань безпеки робоче місце розташовується далеко від вікна. В такому випадку забезпечте достатнє штучне освітлення в кімнаті. Більше про освітлення можна прочитати тут http://surl.li/jhspb.

Пам’ятайте, що перші шкільні роки закладають фундамент для майбутнього вашої дитини. Протягом першого року навчання дитина не тільки адаптується до нових для неї умов навчання, а й переживає психологічну кризу сенситивного вікового періоду 6-7 років. Сьогодні на цей процес ще накладаються повітряні сирени, обстріли, проблеми з електропостачанням та інші стресові фактори війни. Все це вимагає від дорослих терпіння, розуміння, любові та постійної підтримки дитини.