СУМУЄМО
СПІВЧУВАЄМО
ПАМ'ЯТАЄМО
ВІНШУЄМО
Президія Національної академії медичних наук України з глибоким сумом сповіщає що 24 листопада на 72-му році пішов із життя видатний український вчений та організатор охорони здоров’я і медичної освіти, ректор ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України» (1996-2016), член Президії Національної академії медичних наук України, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України у галузі науки та техніки, академік Національної академії медичних наук України, доктор медичних наук, професор
ДЗЯК ГЕОРГІЙ ВІКТОРОВИЧ (20.03.1945 – 24.11.2016).
Відійшла у вічність душа Великої Людини, життя якої було до останку віддане людям. Його внесок у вітчизняну медицину,
медичну освіту та науку залишиться назавжди на золотих скрижалях еліти України та у пам’яті людей.
Пам’ять про шановного Георгія Вікторовича Дзяка завжди буде з нами.
Президія НАМН України, колегія МОЗ України висловлюють глибокі співчуття рідним та близьким покійного, його науковій школі, викладачам, працівникам та студентам Дніпропетровської медичної академії.
Світла пам'ять!
Церемонія прощання відбудеться 26 листопада 2016 року з 11:00 у м. Дніпро, у Палаці Студентів.
ДЗЯК ГЕОРГІЙ ВІКТОРОВИЧ (20.03.1945 – 24.11.2016)
Георгій Дзяк у 1968 році закінчив з відзнакою Дніпропетровський ордена Трудового Червоного Прапора медичний інститут за спеціальністю «лікувальна справа». У період навчання в аспірантурі Академії у 1970 році захистив кандидатську дисертацію «Особливості зовнішнього дихання і кардіогемодинаміки у спортсменів-плавців, підводників і водолазів».
У 1971 році був обраний асистентом кафедри госпітальної терапії ДМІ, у 1980 році блискуче захистив докторську дисертацію «Гіпертрофія і дистрофія міокарда як наслідок гіперфункції серця», яка визначила новий напрям у фундаментальних наукових дослідження у кардіології. З 1979 року – завідувач кафедри госпітальної терапії ДМІ. У 1983 році йому присвоєно звання професора. З 1987 року працював проректором з навчальної роботи та першим проректором. У 1996 році був призначений ректором Дніпропетровської державної медичної академії МОЗ України. Потім ще тричі викладацький та студентський колективи виявили йому високу довіру бути керманичем Академії. Останні демократичні вибори ректора ДМА у жовтні 2016 року знову підтвердили його беззаперечний авторитет та лідерство.
Академік Дзяк Георгій Вікторович був всесвітньо відомим ученим у галузі терапії та кардіології. Ним досліджено механізми адаптації хворих з ревматичними вадами серця, охарактеризовано типи порушень легеневого та серцевого кровообігу, запропоновано нові способи профілактики і лікування хворих на ревматизм, досліджено особливості порушень функції серця при гіпертонічній та ішемічній хворобах серця та вадах серця у різних вікових групах. Під його керівництвом розроблені сучасні стандарти та настанови щодо ішемічної хвороби серця, атеросклерозу, тромбоемболії, артеріальної гіпертензії та серцевої недостатності, які широко застосовуються у практичній медицині. За визначні наукові досягнення у 1997 році його було обрано дійсним членом Національної академії медичних наук України.
За 20 років під керівництвом Георгія Вікторовича Дзяка Дніпропетровська державна медична академія МОЗ України за рівнем якості підготовки лікарів і провізорів та пріоритетністю наукових досліджень увійшла до числа провідних східноєвропейських лідерів медичної освіти. Чисельні інновації в українській медичній освіті: ліцензійний інтегрований іспит, кредитно-модульна система підготовки, практично-орієнтовані іспити, були запроваджені як пілотні проекти під керівництвом Дзяка Г.В. саме в Академії. Про це свідчать чисельні закордонні відзнаки викладацького колективу та престижність навчання у Медичній академії на Дніпрі, яка стала відомою у багатьох країнах світу.
За його ініціативи була створена Університетська клініка Дніпропетровської медичної академії. За роки його подвижницької лікарської діяльності він особисто надав медичну допомогу не одному десятку тисяч хворих, які завжди будуть пам’ятати його як Лікаря від Бога.
Георгієм Вікторовичем Дзяком була підготовлена блискуча плеяда вчених та лікарів, які працюють в України й далеко за її межами. Під його керівництвом виконано понад 90 кандидатських та докторських дисертацій. Результати наукових досліджень академіка Дзяка Г.В. відображено у понад 500 наукових публікаціях, 40 монографіях, підручниках, навчальних посібниках, чисельних патентах на винаходи та наукові відкриття. Влада та люди високо цінували високі людські та професійні якості академіка Дзяка Г.В. Він був неодноразово відзначений високими урядовими нагородами: орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (1997), ІІ ступеня (2001), медаллю «За заслуги в охороні здоров’я» імені М.Д. Стражеска (2001). Відзначений Почесними грамотами Верховної Ради та Кабінету Міністрів України. Академік Дзяк Г.В. був нагороджений золотою медаллю Альберта Швейцера за великі заслуги у справі гуманізму та медицини, орденом «Святого Станіслава» IV ступеня (2001). Його було обрано академіком Нью-Йоркської академії наук (1998) та Академії медицини Польщі (1998). Дзяк Г.В. був членом Європейського кардіологічного товариства, заступником голови Асоціації кардіологів України, дійсним членом Петровської академії наук та мистецтв Росії, міжнародної професорської асоціації. Він був Почесним громадянином м. Дніпропетровська депутатом Дніпропетровської міської ради, почесним членом Української федерації вчених.