Лабораторія радіаційного захисту ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України» здійснює обґрунтування та розробку протирадонових заходів, проводить роз’яснювальну роботу серед населення щодо проблеми радону та його небезпеки для здоров’я.
Радон – це радіоактивний газ, який надходить у повітря будинків з ґрунтів. Розпадаючись на полоній, вісмут, свинець, він приєднується до частинок пилу і утворює радіоактивний аерозоль, який опромінює наші легені. Радон обумовлює більше 70 % середньорічної дози опромінення пересічного українця та є однією з причин онкозахворюваності.
Опромінення радоном людина зазнає у власних будинках та на робочих місцях, але зменшити його рівні можна шляхом реалізації певних захисних заходів, зменшуючи таким чином ризик захворіти на рак. За оцінками ВООЗ, внесок радону у загальну захворюваність на рак легенів може сягати 14% від її загальної кількості. Цей ризик збільшується в 5-6 разів, якщо людина палить або дихає забрудненим повітрям.
За даними лабораторії радіаційного захисту, рівні радону у 16 % досліджених будинків України (понад 30 тисяч будинків) перевищили міжнародний референтний рівень для радону 300 Бк/м3. Прогнозна смертність від радонового раку легенів на території України сьогодні оцінюється у більше ніж 8000 випадків щорічно, а це – прямі збитки для країни тільки за рахунок неучасті померлих осіб у валовому внутрішньому доході більше 450 мільйонів доларів щорічно, непрямі збитки можуть бути у десятки разів більші.
Джерело: ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України»