Родинні трансплантації у ДУ «Національний науковий центр хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України»

93

ДУ «Національний науковий центр хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України» є потужним трансплантаційним центром, де виконуються всі типи органних трансплантацій, як від живого, так і від посмертного донора.

Трансплантація органів від живого родинного донора регламентується українським законодавством. Наразі в Україні від живого донора проводять органні пересадки нирки і печінки. З початку 2024 року трансплант-команди в Україні провели 220 органних трансплантацій, з них 65 – від живого донора (за даними Українського центру трансплант-координації).

Варто зауважити, що кількість трансплантацій від живого донора наразі зменшується й складає менше 40%, що пов’язане із активним впровадженням та популяризацією трансплантаційного механізму саме посмертного донорства.

Забір анатомічного матеріалу у живого донора відбувається лише за наявності висновку консиліуму лікарів та за умови, що завдана його здоров’ю шкода буде меншою, ніж небезпека, що загрожує життю реципієнта.

У переважній більшості випадків наявність однієї нирки після донорства не впливає на спосіб життя людини. А через 3 місяці після видалення частини печінки, вона досягає в організмі донора попереднього розміру. Хоча, безумовно, хірургічне втручання і донорство все ж несуть певні ризики для фізичного здоров’я донора. Тому люди, які своєю жертовністю дали рідним шанс на повноцінне життя, окрім психологічної винагороди, мають і певні пільги від держави.

Зокрема, живий донор має права на:

–   Безкоштовне медичне обстеження, пов’язане з донорством органів.

– Відшкодування додаткових витрат на лікування, харчування та інше відшкодування, спрямоване на реабілітацію;

–  Безкоштовну допомогу у разі ускладнень стану здоров’я після донорства органів;

–    Пріоритет в отриманні органів як реципієнт при проведенні трансплантації;

–    Отримання одноразової відпустки у розмірі 3-днів;

У разі ускладнень та настання інвалідності, має право на отримання пенсії по інвалідності;

У разі летального результату – непрацездатні члени сім’ї, які були на утриманні померлого, отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника, встановлену законом.

Джерело інформації: ДУ «Національний науковий центр хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України»

https://www.surgery.org.ua/News/Details/37072f61-e813-4ce2-9624-131da750a7b1?title=RodinniTransplantatsiiUTsentri