ДИКАН Ірина Миколаївна

1639

Народилася 23.11.1957 р., член-кореспондент Національної академії медичних наук України, обрана 28.12.2012 р. за спеціальністю «променева діагностика», доктор медичних наук (1995), професор (2005), Лауреат Державної премії в галузі науки і техніки (2013 р.). Директор ДУ «Інститут ядерної медицини та променевої діагностики НАМН України» (з 2006 р.).


Основні напрями наукової діяльності:

– вивчення структурних особливостей діагностичних зображень на основі їх неоднорідності з метою диференціальної діагностики злоякісних новоутворень;

– розробка селективних алгоритмів щодо формування інформативних ознак розрізнення зображень нормальної та патологічно зміненої печінки, на основі ультразвукових зображень у «сірій шкалі» – елементи штучного інтелекту;

– розробка променево-діагностичних критеріїв диференціальної діагностики вроджених та набутих захворювань печінки у дітей;

– розробка комплексу променевих методів діагностики торакальних вогнепальних поранень;

– розробка методології функціональної МРТ для діагностики посттравматичного синдрому;

– організація та здійснення фундаментальних і прикладних досліджень з найважливіших проблем медичної науки в галузі ядерної медицини та променевої діагностики з метою поліпшення здоров’я та подовження життя населення, отримання нових знань про причини і механізми розвитку захворювань людини, розробка нових ефективних методів їх діагностики, лікування й профілактики з застосуванням цифрових технологій;

Підготовка лікарів за спеціальностями рентгенологія та ультразвукова діагностика – це пріоритетні напрямки роботи інституту, який очолює І.М. Дикан.

Ірина Миколаївна Дикан відомий вчений у галузі діагностичної радіології. Має пріоритетні роботи з розробки та вдосконалення методів променевої діагностики та морфопатогенетичних основ їх застосування в окремих клінічних ситуаціях. Нею створено метод двоіндикаторної динамічної сцинтиграфії нирок; введено спорідненість 99mTc-пірофосфату до вогнищ запалення. Вперше в Радянському Союзі для візуалізації колоректального раку була застосована рентгенівська КТ; доведено, що динаміка зміни концентрації онкомаркерів у сироватці крові є надійним прогностичним показником суттєвого відновлення пухлинного процесу. Вивчення стану системи травлення у хворих на рак товстої та прямої кишки з позицій теорії єдиної функції системи довело наявність попередніх та супутніх патологічних змін у 90% пацієнтів. Нею встановлено, що неспецифічний реактивний гепатит є морфологічним субстратом пригнічення поглинально-екстракторної функції. На тлі атрофічних процесів у слизовій оболонці шлунка та дванадцятипалої кишки виникає порушення синтезу гормонів APUD-системи та біогенних амінів. На основі порівняння ступеня васкуляризації та морфо метричної оцінки залишкового об’єму життєздатної паренхіми пухлини визначено критерій оцінки ефективності лікування раку опорно-рухового апарату. При застосуванні МДКТ доведено можливість формування прямого артеріального сполучення між первинною пухлиною та метастазами; розроблено критерії ранньої діагностики рецидивів.

Дикан І.М. є автором пріоритетних розробок щодо вивчення змін тканинної перфузії. Нею проведено низку фундаментальних досліджень з обов’язковою експериментальною складовою: оцінка відповіді індукованої лімфоми на хіміотерапію, розробка унікального методу раннього виявлення трансформації хронічного гепатиту в цироз печінки.

І.М.Дикан приймала активну участь у розробці вітчизняного діагностичного обладнання, у співпраці з НВО “Радмир” створено унікальну технологію дистанційної ультразвукової пальпації. Спільно з НВО «Телеоптик» розроблено цифрові рентгенівські приймачі «Альфа», які за своїми технічними характеристиками істотно перевершують кристалічні детектори та максимально наближені до найсучасніших пласких панелей. У 16 країнах світу працює понад 1000 систем, у т.ч. в Антарктиді (Наукова станція “Фарадей”) та Гарвардському університеті.

Опрацьовано метод високопольної магнітно-резонансної томографії в діагностиці мікросудинних уражень кори головного мозку при інсульті.

На основі застосування сучасних радіологічних методів дослідження розроблено клініко-патогенетичну семіотику осколкових уражень органів грудної клітини при вогнепальних травмах.

Під її керівництвом вперше в Україні виконалися дослідження з обробки ультразвукових зображень при дифузних захворюваннях печінки з застосуванням методів машинного навчання та штучного інтелекту, оцінки патологічного процесу, що покращує рівень та швидкість діагностики захворювань печінки на етапах первинного обстеження на 30%;

– розроблено селективні алгоритми що доформування інформативних ознак, призначених для застосування при машинному навчанні класифікаційних алгоритмів з метою розрізнення зображень нормальної та патологічно зміненої печінки, на основі ультразвукових зображень у «сірій шкалі»;

– апробовано програму визначення патологічних змін в печінці при її дифузному ураженні «норма-патологія» за допомогою ультразвукового дослідження.

Ще до початку повномасштабного вторгнення російської федерації у співробітництві з Українською військово-медичною академією було розроблено методологічні засади діагностичного супроводу бойової травми в системі лікувально-евакуаційних заходів. Вдосконалено та адаптовано до умов ООС в Україні FAST (Focused Assessment with Sonography for Trauma) та еFAST (Extended Focused Assessment with Sonography for Trauma) – протоколи первинного ультразвукового обстеження поранених на полі бою.

В умовах експерименту разом із співробітниками Української військово-медичної академії досліджено закономірності утворення ранових каналів при різних вогнепальних пораненнях та розроблені алгоритми їх візуалізації із застосуванням ультразвукового дослідження та рентгенівської комп’ютерної томографії.

У співробітництві з Академією ГУР України розроблено методологічні засади ф-МРТ для обстеження спецконтингенту військовослужбовців.

Розроблено алгоритм комплексної діагностики ПТСР із застосуванням нейропсихологічних та нейровізуалізаціних досліджень у військовослужбовців, поранених та цивільних осіб, у тому числі таких, що зазнали тортур у полоні.

Опублікувано 290 наукових праць, з них 154 статті, 7 монографій, 1 посібник, 1 підручник; отримала 10 патентів на винахід.

Нею підготовлено 10 докторів медичних наук та 14 кандидатів медичних наук.

Ірина Дикан  є Головою експертної ради Департаменту атестації кадрів МОН України; член Міжвідомчої робочої групи експертів з питань радіаційного захисту в медицині; головою секції науково-технічної ради МОН з питань формування та виконання держзамовлення на науково-технічну продукцію за пріоритетним напрямом розвитку науки і техніки «Науки про життя, нові технології профілактики та лікування найпоширеніших захворювань»; членом науково-технічної ради МОН з питань формування та виконання держзамовлення на науково-технічну продукцію за пріоритетним напрямом розвитку науки і техніки; членом Вченої ради ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології і кардіохірургії МОЗ України», ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім. академіка О.М. Лук’янової НАМН України». Президент Асоціації клінічної та академічної радіології України; віце-президент Асоціації радіологів України; член Європейської Асоціації Радіологів; член Асоціації радіологів Північної Америки. Головний редактор фахового журналу «Radiation Diagnostics Radiation Therapy».

Нагороджена Почесною грамотою Верховної Ради України (2008 р.), Орденом княгині Ольги ІІІ ст. (2017 р.).


Службова адреса: 04050, Киів, вул. П.Майбороди, 32. ДУ «Інститут ядерної медицини та променевої діагностики НАМН України». Тел.: (044) 489-00-94, факс (044)490-23-06.

E-mail: idrnm@ukr.net