Здоров’я і літня спека: чи існує зв’язок?

2583

Одночасно з приходом довгоочікуваного літа ми отримали не тільки можливість проводити час із друзями або всією родиною на свіжому повітрі, насолоджуючись зеленню  парків і скверів, але і ризики, що пов’язані із перебуванням на сонці та високою температурою довкілля.

Дані статистичних досліджень наглядно демонструють наскільки теплова травма, або тепловий удар, можуть бути небезпечними для здоров’я. Наприклад, висока температура на території Європейського Союз у 2003 році, призвела  до щонайменше 70 000 смертельних випадків, а в останнє десятиліття в США в середньому відбувалось до 600 смертей щороку, пов’язаних з надмірним впливом тепла [1]. Спектр порушень, які обумовлені перебуванням при високій температурі довкіллі дуже різноманітний і включає наступні стани:

  • Набряки, асоційовані з перебуванням при високій температурі;
  • Судоми в м’язах кінцівок, які можуть бути як в стані спокою, так і при фізичному навантаженні;
  • Теплове виснаження – почуття втоми, асоційоване з високою температурою довкілля;
  • Тепловий удар – комплекс проявів значної дії на організм високої температури [2, 3]

Слід пам’ятати, що перебування при високій температурі довкілля також асоційовано з ризиком розвитку венозного тромбозу. При цьому тромбози глибоких вен відносяться до  станів, які можуть загрожувати життю [4].

Безумовно, всі по-різному переносять спеку. В таблиці 1 представлено фактори ризику розвитку теплової травми. Особливу уваги слід приділити оцінки терапії хронічних захворювань і можливому прибуванні в умовах спеки.  Якщо Ви приймаєте ліки, які вказані в таблиці 1, слід порадитися з лікарем про перебування при високій температурі і можливу корекцію дозировок під час літньої спеки.

Таблиця 1

Фактори ризику теплової травми

Медикаментозна терапія:

·         Сечогінні перепрати

·         Антидепресантні препарати

·         Антигістамінні препарати

·         Бета-блокатори

·         Блокатори кальцієвих каналів

·         Бензодіазепіни

·         Препарати літію

·         Проносні засоби

Алкоголь – окремий важливий фактор розвитку теплової травми (!)
Фактори навколишнього середовища

·         Висока вологість

·         Відсутність доступу до питної води

·         Відсутність укриття або тіні на звичному маршруті (в магазин, на роботу)

·         Авіаперельоти і відсутність акліматизації

Індивідуальні фактори

·         Вік молодше 15 років і старше 60 років

·         Надмірна вага і ожиріння

·         Наявність  хронічних захворювань (цукровий діабет і серцево-судинні захворювання в першу чергу)

·         Малорухливий спосіб життя

·         Велика м’язова маса

·         Чоловіча стать

·         Патологія шкіри (псоріаз, екзема, опіки, шкірні прояви алергії, опіки та інше)

Слід також пам’ятати про окремі фактори ризику для розвитку тромбозів вен, які представлені в таблиці 2.

Таблиця 2

Фактори ризику розвитку тромбозу вен в умовах спеки

Прийом медикаментів

·         Сечогінні препарати

·         Пероральні контрацептиви, гормональна замісна терапія

·         Прийом глюкокортикоїдів

·         Системні захворювання сполученої тканини

Індивідуальні фактори

·         Вік старше 60 років

·         Жіноча стать

·         Надмірна вага і ожиріння

Медичні стани

·         Тромбоз вен в минулому

·         Тромбоз вен родичів першої лінії

·         Вагітність

·         Стани, які повязані з обмеженням рухів

 Усі ризики пов’язані як із самою температурою довкілля, так і з тривалістю перебування в умовах високої температури довкілля. Крім того, ризик розвитку теплової травми залежить від кількості вжитої рідини, фізичного навантаження, одягу, тренованості організму.

Найбільш важким і загрозливим станом, який розгортається внаслідок дії високої температури на організм є тепловий удар. В основі розвитку теплового удару лежить порушення балансу між виробництвом тепла в організмі і відведенням тепла, що призводить до надмірного накопичення тепла в організмі. Потік крові до шкіри збільшується, щоб сприяти розсіюванню тепла, тоді як приплив крові до кишечника значно зменшується, а це збільшує проникність слизової шлунково-кишкового тракту. Токсичні речовини бактерій кишечника просочуються через слизову шлунково-кишкового тракту в центральну циркуляцію, викликаючи запальну реакцію, поширення внутрішньо судинного згортання крові, поліорганну недостатність та судинний колапс. Крім того, висока спека безпосередньо шкодить білковим молекулам клітин організму, що призводить до їх загибелі. Основою  діагностики теплового удару є розпізнавання порушень у центральній нервовій системі (шаткість, втрата рівноваги, судоми, ірраціональна поведінка, незвична поведінка, невідповідні коментарі, колапс, втрата свідомості) та висока температура тіла.  Золотим стандартним лікуванням є горизонтальне положення постраждалого і охолодження всього тіла.  Один з найкращих способів – це занурення у прохолодну воду. На місцях, де водозанурення немає, можливо, доведеться використовувати пакети з льодом або дуже холодні мокрі рушники, розміщені над якоюсь частиною тіла, перш ніж транспортувати потерпілого до медичного закладу.

Тепловий удар краще не допустити, ніж лікувати, а для цього існують правила поведінки в спеку, які наведено нижче.

Правила поведінки в спеку:

  1. Одним з основних правил є так званий «водний режим» – слід вживати достатньо чистої, негазованої води на протязі дня. Можливо розраховувати необхідну кількість рідини – 30 мл на кг маси. Але можна використовувати правили – пити стільки скільки хочеш і можеш. Це стосується тільки чистої води. Каву, чай, соки слід обмежити. Солодкі газовані напої, алкоголь – виключити. Якщо ви маєте захворювання серцево-судинної системи, або нирок, слід обсудити Ваш «водний режим» з лікарем.
  2. Не слід носити синтетичний одяг, надати перевагу одягу із натуральної тканини (шовк, бавовна). Головний убір – обов’язковий в літню спеку. Світлий одяг є найбезпечнішим у літню спеку.
  3. Сонячні окуляри – ефективний метод захисту сітківки і роговиці. Але, слід обирати якісні окуляри, які мають спеціальні фільтри. Такі окуляри можна придбати за рекомендацією лікаря, або в спеціалізованих оптиках.
  4. Збільшити кількість овочів і фруктів, зменшити солодощі, жирне м’ясо, перець, сіль в раціоні.
  5. Всі фізичні тренування, або фізичну працю слід перенести на ранкові часи (до 11 години ранку) або вечерні часи (після 16 вечора).
  6. Триматися в тіні на вулиці, продумувати маршрути на роботу і магазин, обираючи дороги, де більше тіні, або є укриття від сонця.
  7. Обов’язково слід улітку використовувати сонцезахисний засіб в рівнем SPF (Sun protection factor) не менше 15. Засіб слід наносити на шкіру регулярно і обов’язково після перебування у воді.
  8. Не залишайте дітей без нагляду у літню спеку.

Ми бажаємо Вам яскравого, насиченого, повного приємних емоцій літа. Обов’язково проводити час з дітьми на свіжому повітрі, граючи в активні ігри. Але, в той же час, захистіть себе і рідних від негативних наслідків спеки.

Використана література

  1. Joseph J Knapik, Yoram Epstein Exertional Heat Stroke: Pathophysiology, Epidemiology, Diagnosis, Treatment, and Prevention// J Spec Oper Med. Summer 2019;19(2):108-116.
  2. Robert Gauer 1, Bryce K Meyers Heat-Related Illnesses // Am Fam Physician. 2019 Apr 15;99(8):482-489.
  3. Alan N Peiris, Sarah Jaroudi, Rabiya Noor Heat Stroke// JAMA. 2017 Dec 26;318(24):2503. doi: 10.1001/jama.2017.18780.
  4. Z Damnjanović,1 M Jovanović,1,2 and M Stojanović Correlation between the climatic factors and the pathogenesis of deep vein thrombosis// Hippokratia. 2013 Jul-Sep; 17(3): 203–206.