Інформація надана ДУ «Інститут дерматології та венерології НАМН України»
Для того, щоб захистити себе від зараження коронавірусом, важливо дотримуватися рекомендацій ВООЗ та Міністерства охорони здоров’я України. Особливу увагу приділяють частому й правильному митті рук та чистоті навколишніх поверхонь.
Однак регулярне миття без подальшого ретельного висушування може погіршити стан шкіри, не тільки чутливої та схильної до дерматологічних хвороб, а й здорової, через випаровування з водою шкірного жиру, що додатково висушує шкіру, завдяки чому шкірний бар’єр більше піддається руйнуванню.
Що використовують для дезінфекції рук
Для дезінфекції рук використовують антисептики у вигляді розчинів, гелів та спреїв на спиртовій основі, концентрація спирту яких має бути не менше 65 %. Часте використання мила та зазначених дезінфікуючих засобів, що мають кисле середовище, призводить до розвитку неприємних відчуттів та болісних симптомів (до висихання і розтріскування шкіри).
Які негативні наслідки можуть виникнути
Постійне миття рук та часте використання дезінфікуючих засобів може спричинити руйнування ліпідного захисного шару епідермісу, що призводить до порушення шкірного бар’єру і, отже, ризику проникнення інфекцій до глибших шарів шкіри. Крім того, мило може викликати подразнюючий контактний дерматит рук, що проявляється у вигляді червоної сухої шкіри, що лущиться та свербить, особливо між пальцями і на кісточках.
Що треба робити, щоб уникнути небажаних ефектів та захистити шкіру
Для уникнення зазначених небажаних ефектів рекомендовано використання емолієнтів (засобів, що мають зволожувальну дію). Бажано використовувати зволожувальні креми, адаптовані до потреб чутливої шкіри.
Більшому ризику пошкоджень при митті рук піддаються люди, що мають шкірні захворювання, зокрема псоріаз, екзему, атопічний дерматит тощо. Вони мають частіше використовувати зволожувальні креми. У разі наявності висипу на кистях застосовувати топічні засоби для лікування основного захворювання за призначенням лікаря.
Рекомендується один із двох варіантів догляду за руками:
- Мити їх милом або засобом із антисептиком та водою, після чого зволожувати.
- Використовувати гель для рук на спиртовій основі (антисептик), і після цього так само зволожувати руки кремом.
Також замінником мила може бути зволожуючий засіб, що піниться. Він швидше висихає на руках. Тож тим, хто має потріскану суху шкіру, такий варіант може підійти більше.
Втім, якщо особи із вразливим епідермісом мають необхідність застосувати антисептик на спиртовій основі (що може погіршити прояви атопічного дерматиту або загальний стан шкіри), вони повинні відразу ж після цього нанести пом’якшувальний засіб, щоб мінімізувати подразнення.
У випадках особливої чутливості чи захворювань шкіри рук корисно застосовувати пом’якшувальний крем на ніч, надягаючи при цьому бавовняні рукавички.
При митті посуду, використанні мийних та очищувальних засобів треба захистити свої руки, одягнувши нітрилові або гумові рукавички.
Слід наголосити, що зовнішні засоби, які рекомендовані лікарями та застосовуються для покращення стану шкіри при дерматозах, не можуть підвищити ризики захворювання на COVID-19 або спричинити більш важку форму хвороби. Тому призначену зовнішню терапію за основним захворюванням слід продовжувати.