24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом, що дає можливість підвищити обізнаність і ресурси, щоб допомогти створити світ без поліомієліту найближчим часом. В цей день партнери та зацікавлені сторони в усьому світі організовують заходи, об’єднуючи громадськість і громадянське суспільство заради спільної мети.
У жовтні 2023 р. Європейська комісія (ЄК), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) і Фонд Білла та Мелінди Гейтс (BMGF), а також Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) і Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) ) оголосила про нове фінансове партнерство для просування зусиль з ліквідації поліомієліту та зміцнення систем охорони здоров’я. Очікувані кошти дозволять щорічно охоплювати щепленнями проти поліомієліту майже 370 мільйонів дітей, зосереджуючись на не вакцинованих або недостатньо щеплених дітях, які живуть у важкодоступних районах світу.
Сьогодні залишилося лише дві ендемічні країни – Пакистан і Афганістан і 80% випадків варіантів поліовірусу виявляються лише в чотирьох субнаціональних регіонах. Проте, поки передача вірусу поліомієліту не буде припинена в цих країнах, усі країни залишаються під загрозою імпорту поліомієліту, особливо вразливі країни зі слабкими службами охорони здоров’я, низьким рівнем імунізації та туристичними чи торговими зв’язками з ендемічними країнами.
Багатообіцяючі тенденції в постраждалих країнах, як-от зменшення генетичного різноманіття вірусу та все більш географічно обмежені спалахи, свідчать про те, що існує можливість зупинити передачу вірусу в найближчому майбутньому
Європейська регіональна комісія з сертифікації ліквідації поліомієліту під час свого щорічного засідання 8 вересня 2023 року оголосила спалах поліовірусу в Україні, виявлений у жовтні 2021 року, офіційно закритим. Завдяки зусиллям медичних працівників та науково обґрунтованим профілактичним заходам Україна досягла цієї віхи – зупинила передачу вірусу, який загрожував життю та майбутньому її дітей, і запобігла поширенню на інші країни – в умовах війни, що триває.
За висновками ВООЗ поліомієліт на сьогодні це єдина у світі надзвичайна ситуація у сфері охорони здоров’я, що викликає міжнародне занепокоєння і, поки поліомієліт залишається глобальною загрозою, Україна залишатиметься вразливою.