Як уберегтися від спеки?

1061

Підвищена температура негативно відбивається на стані здоров’я людей, в першу чергу літніх і дітей, що призводить до загострення хронічних захворювань, а в ряді випадків до перегріву організму і різкого погіршення стану здоров’я.

Як вести себе в спеку?

Діти

 1. Рекомендується скоротити тривалість перебування дітей на відкритому сонці, змістити час екскурсій і походів на ранкові або вечірні години зі збільшенням кількості зупинок на відпочинок.
 2. Купання дітей проводити тільки в місцях, відведених і обладнаних для цих цілей, з дотриманням правил організації купання.
 3. Передбачити зниження кількості заходів, пов’язаних з посиленим фізичним навантаженням (спортивні ігри та змагання).
 4. Забезпечити дитину достатньою кількістю питної води гарантованої якості (перш за все бутильованої), в тому числі, в період їх перевезення до місць відпочинку і проведення екскурсій.
 5. В оздоровчих закладах рекомендується збільшити кількість третіх страв, передбачити видачу соків, морсів, бутильованої води.
 6. При організації харчування дітей передбачити зниження кількості копчених, смажених, жирних і швидкопсувних продуктів харчування.
 7. Звернути увагу на одяг дитини, забезпечити її панамкою або іншим легким головним убором, парасолькою і сонцезахисними окулярами.
 8. При відвідуванні дітей в оздоровчих закладах не рекомендується привозити продукти домашнього приготування, які швидко псуються, ковбасні вироби, тістечка, консерви, солодкі газовані напої, чіпси. Рекомендується віддавати перевагу бутильованої води (питною, столовою, мінеральною) і сокам.
 9. Батькам, діти яких погано переносять спеку, слід попередити про це персонал літнього оздоровчого табору.
 10. Вдома частіше протирайте малюків вологим рушником.

 

Загальні правила

 1. Обмежити перебування на вулиці, по можливості знизити фізичні навантаження.
 2. При знаходженні в приміщеннях необхідно забезпечити їх провітрювання – відкрити кватирки, вікна, включити вентилятор або кондиціонер.
 3. Протягом дня приймати прохолодний душ.
 4. При виході на вулицю надягати легкий одяг з натуральних тканин світлого забарвлення, бажано щоб воріт одягу не був тугим, на вулиці користуватися головним убором (літній капелюх, панама, хустка і т.п.), сонцезахисними окулярами, парасольками.
 5. На вулиці намагайтеся йти не швидким кроком. Тому виходити з дому краще раніше, щоб не поспішати. Вибирати дорогу не під відкритим сонцем, а в тіні або під деревами.
 6. Поїздки на особистому і громадському транспорті слід обмежити або планувати їх на ранковий або вечірній час.

Харчування

 1. Вживати велику кількість рідини: чаю, води, морсу, молочнокислих напоїв, відварів із сухофруктів, вітамінізованих напоїв.
 2. Виключіть гостру їжу. Їжу не досолюйте. Відмовтеся від кави, алкогольних напоїв, газованої води – ці напої навантажують серце.
 3. Вживати фрукти і овочі, ретельно вимиті перед вживанням.
 4. Не відмовляйтеся в спеку від тих ліків, які п’єте зазвичай. Носіть їх завжди з собою.

При тривалому перебуванні під сонцем без головного убору може виникнути сонячний удар – різкий головний біль, запаморочення, пітливість, блювота, втрата свідомості.

Симптоми і ознаки теплового удару:

 • Висока температура тіла (40 С і вище) є головною ознакою теплового удару.
 • При тепловому ударі часто з’являється спрага.
 • Відсутність потовиділення. При тепловому ударі, викликаному жаркою погодою, шкіра стає гарячою і сухою на дотик. А при тепловому ударі, викликаному напруженою фізичною роботою, шкіра зазвичай волога, липка.
 • При тепловому ударі шкіра часто червоніє.
 • Прискорене дихання також є частим ознакою теплового удару.
 • При тепловому ударі різко підвищується частота серцевих скорочень.
 • Так само при тепловому ударі може розвинутися пульсуючий головний біль.
 • Рідше при тепловому ударі виникають такі симптоми, як: судоми, галюцинації, втрата свідомості.

Перша допомога:

 1. Сховатися від прямих сонячних променів в тіні або прохолодному приміщенні.
 2. Прийняти горизонтальне положення.
 3. Розстебнути або зняти одяг.
 4. Включити вентилятор, обкласти тіло вологим рушником.
 5. Випити невеликими ковтками прохолодну підсолену воду, щоб відновити баланс мінеральних речовин і рідини в організмі.
 6. Ні в якому разі не вживати алкоголь або напої, що містять кофеїн. Вони викликають зневоднення.
 7. Якщо стан людини не поліпшується через деякий час або стає гірше – терміново викликайте лікаря.
Квашніна Людмила Вікторівна

Статтю підготувала завідуюча відділення медичних проблем здорової дитини та преморбідних станів ДУ “Інститут педіатрії, акушерства і гінекології імені академіка О.М.Лук’янової НАМН України”, доктор медичних наук, професор, Заслужений лікар України Квашніна Людмила Вікторівна