Забрали на кесарів розтин, а в дитини на животі дірка

991
ФОТО З САЙТА www.peoples.ru

Хірурги дитячого відділення Інституту педіатрії, акушерства і гінекології НАМН вперше в світі прооперували немовля зі складною вродженою вадою

Наприкінці жовтня столичні дитячі хірурги зробили другу операцію 11-місячному Данилку із Запоріжжя. Вперше хлопчика оперували через 10 хв. після народження. У немовляти шлунок та кишечник були ззовні.

— Запам'ятав той день. Це було торік 1 листопада, в суботу, на 60-річний ювілей колеги. Святкували в ресторані. І тут о 9-й вечора дзвінок, що пацієнтку забрали на кесарів розтин, а в дитини на животі — дірка, — розповідає Олексій Слєпов, професор, завідувач відділення хірургічної корекції вроджених вад Інституту педіатрії, акушерства та гінекології. — Ця вроджена вада — одна з п'яти смертельно небезпечних. Випали тонкий і товстий кишечники, шлунок. Я встав із-за столу й поїхав рятувати дитину.

Хірурги інституту перші в світі зробили операцію малюку з такою вадою. До цього немовлятам без наркозу пальцем заштовхували органи в живіт. Не всі виживали.

— Ми розробили нову методику. Оперуємо дитину в перші хвилини життя. Органи, що випали, кладемо в мішечок з медичного біоматеріалу й підшиваємо до отвору. За кілька днів вони "заходять" всередину. Мішечок прибираємо й зашиваємо живіт. Через чотири доби в Данилка відновилася робота кишечника. Дитину почали годувати, а через 26 діб — виписали. У жовтні робили йому другу операцію для остаточного усунення вади.

Органи, що випали, видно під час обстеження на УЗД. Плавають в утробних водах біля дитини. В таких випадках батькам радять робити аборт.

— Мама Данилка дуже наполеглива жінка. В інтернеті знайшла наш інститут. Прочитала, що рятуємо таких дітей. Приїхали з чоловіком на консультацію й тепер мають здорового сина.

За розвитком плоду в утробі матері стежили у відділенні медицини плода.

— Лікарі бачать відхилення, коли плід завбільшки лише один сантиметр, — розповідає академік Юрій Антипкін, директор Інституту педіатрії, акушерства та гінекології Національної академії медичних наук. — Хірург разом із реаніматологом, акушером-гінекологом вирішують, як врятувати дитину. Кесарів розтин робимо на 3–4 тижні раніше. Це обумовлено тим, що на 32-му тижні в плода вже працюють нирки й у навколоплідні води йде сеча. Вона обпікає кишечник та інші органи, які плавають в рідині.
Між народженням й операцією минає не більше 10–15 хв.

42 дитини за дев'ять років успішно прооперували із діагнозом гастрошизис. Найбільше 2013‑го — 10 ­немовлят. ­Вижили всі. У 1980‑х такі діти ­вми­рали.

Дитину перевозять у термокювезі

Після народження дитину перевозять у термокювезі, каталці з апаратом, що підтримує температуру тіла.

— Реаніматолог і хірурги підключають немовля до апарата штучного дихання, — розповідає Олексій Слєпов. — Вводять знеболювальне, готують до операції. Від акушерської операційної до дитячої — 100 метрів. Дитину везуть в кювезі, бо температура швидко падає й поки доїде до операційної — дитина може померти від переохолодження.

Термокювез також допомагає стежити за станом дитини: показниками крові, тиском, серцебиттям, роботою мозку.

"Газета по-українськи"