7 червня 2013 року в Міністерстві охорони здоров‘я України під головуванням керівника національного проекту «Нове життя» Віктора Сірмана відбулося засідання Робочої групи з відбору та впровадження Національного проекту «Нове життя – нова якість охорони материнства та дитинства».
До порядку денного було внесено питання, що стосувалося стану реалізації національного проекту «Нове життя» в 2013 році в Чернігівській та Тернопільській областях.
Відкриваючи засідання керівник проекту поінформував присутніх про те, що практично кожна область України в тій чи іншій мірі долучилася до Нацпроекту «Нове життя». Наразі в Україні відкрито та функціонує 10 обласних перинатальних центрів, а днями в Симферополі на базі республіканського перинатального центру спільно з партнерами проекту Швейцарською агенцією розвитку та співробітництва було відкрито симуляційну лабораторію. Згодом такі лабораторії з‘являться у Волинській, Вінницькій та Івано – Франківській областях.
Віктор Сірман також наголосив на тому, що найближчим часом очікується відкриття Луганського та Запорізького обласних пенринатальних центрів, а також досить успішно йде реалізація проекту у Волинській, Чернівецькій та Черкаських областях.
З інформацією про стан реалізації національного проекту «Нове життя» в Чернігівській області виступила Василькова Г.М. – начальник Управління охорони здоров‘я Чернігівської ОДА. Зокрема вона поінформувала, що:
- В області щорічно відбувається близько 1700 пологів у жінок з екстрагенітальною патологією та ускладненим перебігом вагітності
- Відбувається до 500 передчасних пологів та близько 200 дітей народжується живими з вагою до 1500 гр.
- Відсутній обласний родопомічний заклад (відділення) та відділення екстрагенітальної патології
- В структурі причин немовлячої смертності 55% складають стани перинатального періоду
В липні 2011 року було проведено внутрішній аудит перинатальної допомоги в області, а в листопаді того ж року комісією МОЗ України проведено зовнішній аудит. Як результат – комісією МОЗ України рекомендовано створити Чернігівській обласний перинатальний центр або на базі пологового будинку Чернігівської міської ради, або шляхом нового будівництва. Але, в той же час Державне агентством з впровадження національних проектів, згідно з порядком використання бюджетних коштів, може фінансувати лише реконструкцію по створенню регіональних перинатальних центрів. Окрім того міський пологовий будинок не належить до об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області.
Тому, Робочою групою з відбору та впровадження Національного проекту «Нове життя» рекомендовано Чернігівській ОДА звернутись до МОЗ України з проханням провести повторний зовнішній аудит перинатальної допомоги в регіоні з метою вибору лікувального закладу під Чернігівський регіональний перинатальний центр. Також письмово звернутись до Чернігівської міської ради щодо передачі Міського пологового будинку в обласну власність для розміщення на його базі Чернігівського обласного регіонального центру.
Достатньо складним питанням, що розглядалося на засіданні робочої групи – було питання щодо створення Тернопільського регіонального перинатального центру.
Розглянувши ряд проблемних питань, експерти Робочої групи звернули увагу представників Тернопільської ОДА на систематичне невиконання в установлені строки заходів, спрямованих на створення Тернопільського регіонального перинатального центру, у тому числі завершення робіт з його реконструкції, а також на погіршення показників материнської та малюкової смертності в області.
Експертами було вирішено рекомендувати Тернопільській ОДА прискорити вжиття організаційних заходів, спрямованих на забезпечення відкриття Тернопільського регіонального перинатального центру у строк, та надати до Адміністрації Президента України, МОЗ України та Держінвестпроекту України письмове звернення щодо реального стану справ по створенню Тернопільського регіонального центру та пропозицій щодо вирішення проблемних питань, які склались, з урахуванням результатів інвентаризації проведених будівельно-монтажних робіт.
Необхідно також переглянути та затвердити оновлений план-графік створення Тернопільського регіонального перинатального центру, визначивши дату введення його в експлуатацію (із зазначенням дати отримання сертифікату введення в експлуатацію) та надати його до МОЗ України, Держінвестпроекту України
Довідково:
Серед запрошених учасників засідання були:Терещенко А.В. – заступник директора Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги МОЗ України; Гойда Н.Г. – проректор Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика; Ященко Ю.Б.-заступник директора ДУ «Український інститут стратегічних досліджень» МОЗ України; Давидова Ю.В. – завідуюча відділенням акушерських проблем екстрагенітальної патології ДУ "Інститут педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України"; Знаменська Т.К. – завідуюча відділом неонатології Державної установи «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України», професор Шунько Є.Є. – головний позаштатний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності «неонатологія»; Василькова Г.М. – начальник Управління охорони здоров‘я Чернігівської ОДА; Головач М.Й. – перший заступник голови Тернопільської ОДА; Мостовий Р.Я.- директор департаменту охорони здоров‘я Тернопільської ОДА