Заголовок

1156

21-23 травня 2014 року в м. Одеса пройшов ХІІІ Зїзд офтальмологів України. Цей масштабний захід у сфері охорони здоров’я об'єднав потужну актуальну науково-практичну програму: засідання, виставки і спеціальні експозиції.
Організаторами ХІІІ З’їзду офтальмологів України виступили Національна академія медичних наук України спільно з Міністерством охорони здоров'я України, Державна установа «Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України», Товариство офтальмологів України.


В з’їзді  прийняли участь  711 делегатів, у тому числі 707 фахівців з усіх областей України: 179 – Одеська, 118 – Київська, 37 – Дніпропетровська, 29 – Львівська, 31 – Донецька, 39 – Харківська, 34 – Запорізька, 17 – Івано-Франківська, 18 – Луганська, 16 – Хмельницька, 6 – АР Крим, 28 – Миколаївська, 29 – Вінницька, 12 – Волинська, 14 – Житомирська, 22 – Рівненська, 7 – Тернопільська, 7 – Кіровоградська, 10 – Закарпатська, 8 – Полтавська, 9 – Чернігівська, 6 – Чернівецька, 18 – Херсонська, 7 – Черкаська, 10 – Сумська, а також гості з зарубіжжя: Молдова – 3, CША – 1. Серед делегатів були присутні як лікарі-офтальмологи, також і фахівці суміжних професій (неонатологи, радіологи, хіміотерапевти, біологи та інш.).

У матеріалах з’їзду опубліковано 294 наукові роботи. В заході взяли участь 27 фармацевтичних компаній та компаній-постачальників медико-технічного обладнання з різних країн світу. На 17 пленарних та секційних засіданнях з’їзду представлено 140 доповідей (у т.ч. 14 стендових), на яких обговорювалися шляхи і способи вирішення існуючих проблем в лікуванні очної патології. За програмою заходу були розглянуті інноваційні рішення, винаходи, вдосконалення з таких актуальних направлень, як: патологія рогівки ока, кератопластика; травми і опіки очей та їх придатків; хірургічні методи лікування катаракти; сучасні підходи до клініки і лікування глаукоми; діагностика та лікування новоутворень органа зору, сучасні методи органозберігаючого лікування внутрішньоочних новоутворень; діабетичні ураження очей та їх лікування; вітреоретинальна і лазерна мікрохірургія в лікуванні патології заднього відділу ока; патологія судинної оболонки, сітківки та зорового нерва; дитяча офтальмопатологія; аномалії рефракції і патологія окорухового апарату.

На з’їзді були представлені номінанти на звання «Легенда офтальмології»: проф. Ферфильфайн Й.Л. (м. Дніпропетровськ), проф. Скрипниченко З.М. (м. Одеса), проф. Сенякіна А.С. ( м. Тернопіль), проф. Салдан Й.Р. (м. Вінниця).

За результатами голосування учасників З'їзду були визнані найкращі доповіді науково-практичного направлення: усна доповідь Федірко П.А. з співавторами «Досвід використання поліпептидних препаратів для лікування синдрому Ушера (за даними Національного наукового центру радіаційної медицини)», усна доповідь Кирильців Н.Б. з співавторами «Антимікробна фотодинамічна терапія в комбінації з інтравітреальним введенням ванкоміцину при експериментальному стафілококовому ендофтальміті», стендова доповідь Тихончук Н.А. з співавторами «Обгрунтування застосування комплексного підходу до лікування синдрому «сухого ока» в клімактеричному періоді» та стендова доповідь Пахомової А.В. «Поліморфізм офтальмологічних проявів синдрому Елерса-Данло». Урочисту церемонію нагороди за найкращу науково-практичну роботу в області офтальмології проводила директор ДУ «Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України» член-кор. НАМН України, проф. Пасєчнікова Н.В. Переможцям вручили  Сертифікати на річну передплату «Офтальмологічного журналу» та журналу «Офтальмологія. Східна Європа».
З'їзд проходив в теплій дружній обстановці. За результатами обговорення доповідей та обміну досвідом було вирішено рекомендувати:

  1. Міністерству охорони здоров’я України:

1.1. Звернути увагу до розгляду пропозиції щодо забезпечення Державним підприємством «Біоімплант» МОЗ України офтальмологічних лікарень та відділень  відповідного профілю необхідними матеріалами, зокрема кератобіоімплантатом, для проведення лікувальної кератопластики хворим на патологію рогівки різної етіології, що сприяє зниженню інвалідності населення України.
1.2. Розробити сучасні стандарти діагностики і хірургічного лікування хворих на патологію заднього відділу ока.
1.3. Завершити роботу по розробці та затвердженню протоколів лікування ретинобластоми.

  1. Кафедрам офтальмології вищих навчальних закладів та закладів післядипломної освіти, ДУ «Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України», лікарям-офтальмологам областей України:

2.1. Забезпечити щорічне навчання лікарів-офтальмологів, особливо лікарів центрів первинної медико-санітарної допомоги, шляхом проведення семінарів, курсів підвищення кваліфікації із залученням провідних спеціалістів кафедр офтальмології удосконалення лікарів, медичних університетів та ДУ «Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України».
2.2. Затвердити до впровадження в практичну роботу офтальмологів «Класифікацію ендофтальмітів за ступенем тяжкості» д.м.н. Зборовської О.В.
2.3 Застосувати проведення анти VEGF терапії перед виконанням інтравітреальних втручань та лікуванні гемофтальмів після вітреоретинальних втручань у хворих на проліферативну діабетичну ретинопатію.
2.3. Впроваджувати новітні методи і технології діагностики, профілактики та операційного лікування патології кришталика і глаукоми. Звернути увагу на організацію і проведення диспансерного нагляду хворих з цією патологією.

  1. Правлінню Товариства офтальмологів України:

3.1. Затвердити персональний склад Правління Товариства офтальмологів України до наступного З’їзду офтальмологів України згідно з вимогами Статуту.
3.2. Провести наступний ХІV З’їзд офтальмологів України з міжнародною участю в 2018 році в м. Одесі.

  1. ДУ «Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України»:

    1. Провести 21-22 травня 2015 року в м. Одеса науково-практичну конференцію «Філатовські читання – 2015», присвячену 140-річчю з Дня народження академіка В.П. Філатова.
    2. Продовжити традицію проведення щорічних міжобласних конференцій для офтальмологів 3-4 регіонів України під керівництвом ДУ «Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України», які надають можливість об'єднатися вченим, дослідникам, практикуючим лікарям і фахівцям суміжних напрямів, розширити професійні зв'язки, що сприяє впровадженню нових технологій в офтальмології, обміну досвідом, залученню клінічних офтальмологів до наукової роботи, підвищенню їх кваліфікації.