ЗНАМЕНСЬКА Тетяна Костянтинівна

409

Народилася 18.06.1985 р., член-кореспондент НАМН України, обрана за спеціальністю “неонатальна реанімація та реабілітація” (2021 р.), доктор медичних наук (1994 р), професор (2004р.), Заслужений лікар України (2006 р.), Лауреат Національної премії України імені Бориса Патона (2021р.), лікар вищої категорії, заступник директора з перинатальної медицини ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології імені академіка О.М. Лук’янової НАМН України» (з 2014 р.).


Основні напрями наукової діяльності:

  • впровадження скринінгових програм і діагностики природжених захворювань та порушень розвитку дитини. Цей напрямок має дві важливі складові: скринінг вагітної і дитини у пренатальний період та розширений неонатальний скринінг (до 45 хвороб);

  • удосконалення медичного, психоневрологічного супроводу новонароджених і немовлят зі спадковими захворюваннями обміну речовин та порушень розвитку. Створено та затверджено в НАМН України 41 уніфікований клінічний протокол діагностики та медичного супроводу на 41 спадкову хворобу обміну речовин (СХОР). Розроблено діагностичний CHEK-лист та маршрут пацієнта з СХОР, створення інформаційної бази даних для розрахунку граничних рівнів концентрацій маркерних сполук (cut-off) для української популяції з метою зниження кількості хибнонегативних та хибнопозитивних визначень. Розроблено та впроваджено медичну форму для збору систематизованих клініко-лабораторних даних, яка буде використовуватися міждисциплінарною командою лікарів-метаболістів при інтерпретації результатів уточнюючих досліджень новонароджених із підозрою на СХОР;
  • створення та координація роботи вітчизняної системи катамнестичного спостереження, формування стратегічних напрямів медичної та іншої допомоги новонародженим і дітям, передчасно народженим, з перинатальною патологією тощо до 3-х років. У складі ДУ «ІПАГ ім. акад. О.М. Лук’янової НАМН України» відкрито центр катамнестичного спостереження, в якому проводиться спостереження за дітьми від 0 до 3-х років та надаються безкоштовні послуги дітям, що народились передчасно та з особливими потребами. Створення такого центру сприятиме ранньому виявленню патології, оптимізації грудного вигодовування, навчання батьків із залученням їх до розвиваючого догляду за дитиною, раннім початком реабілітаційних заходів, ранньою інтервенцією щодо профілактики формування хронічної патології та інвалідності;
  • впровадження в практичну діяльність сучасних медичних технологій інтенсивної терапії новонароджених: лікувальної гіпотермії, NIRS-моніторинг при патологічних станах у новонароджених дітей, а-ЕЕГ моніторинг, неінвазивні методики уведення сурфактанту – LISA, INSURE при респіраторному дистрес-синдромі, респіраторну підтримку новонароджених з дихальними розладами високопоточними канюлями, сучасні методики діагностики гемодинамічно значущої відкритої артеріальної протоки тощо.

Є автором 338 статей, 4 підручників, 9 навчальних посібників.

За її керівництвом захищено 4 докторських та 11 кандидатських дисертацій.

Є президентом Асоціації неонатологів ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім. акад. О.М. Лук’янової НАМН України», президентом ВГО «Асоціація неонатологів України», членом Президії Європейської ради перинатальних та неонатальних товариств. Відповідає за імплементацію Європейських Стандартів допомоги новонароджених в Україні.

Нагороджена орденом Княгині Ольги ІІІ ступеня (17.05.2019 р.), почесними грамотами Верховної Ради України, Міністерства охорони здоров’я, Київського міського голови, має грамоти, дипломи і подяки від медичних асоціацій; є повним кавалером ордену Української Православної Церкви преподобного Агапіта Печерського І, ІІ і ІІІ ступеня. За активну участь у волонтерській діяльності і допомогу військовим у зоні АТО та ООС нагороджена медаллю ВОГ “Країна” “За вірність національній ідеї” (2016р.), грамотами та листами-подяками за активну громадську активність.


Службова адреса: 04050 м. Київ, вул. Платона Майбороди, 8. ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім. акад. О.М. Лук’янової НАМН України».