Щороку 26 квітня українці згадують річницю аварії на Чорнобильській АЕС – одну з найбільших техногенних катастроф ХХ століття. Внаслідок аварії на четвертому енергоблоці станції виникла пожежа, в атмосферу потрапила велика кількість радіоактивних речовин. У найскладніші дні працівники станції, пожежні, військовослужбовці намагалися загасити пожежу, завдаючи непоправної шкоди своєму здоров’ю. Героїчний подвиг ліквідаторів аварії і нині зворушує серця та нагадує, якою високою може бути ціна за недбалість та безвідповідальність. Через аварію на Чорнобильській АЕС в Україні постраждало понад 3 млн. громадян України, 2293 населені пункти опинилися на радіоактивно забруднених територіях.
Для подолання медичних наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. було створено провідну наукову установу з радіаційної медицини в Україні, назва якої зараз – Науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології НАМН України (ННЦРМГО). Відтоді і до сьогодні ННЦРМГО є головною установою в Україні, що займається подоланням наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та розв’язанням проблем радіаційної медицини, радіобіології і дозиметрії.
З 1998 р. ННЦРМГО є центром, що співпрацює з ВООЗ у сфері медичної готовності та допомоги населенню під час радіаційних аварій. Центр, крім того, є винятковим клінічним та експертним закладом для надання медичної допомоги ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС, мешканцям радіоактивно забруднених територій, особам, що зазнали впливу іонізуючого опромінення, та персоналу, який виконує радіаційно небезпечні роботи на об’єктах ядерного, енергетичного та паливного комплексу.
Вагомим здобутком фахівців ННЦРМГО є проведення наукових розробок та набуття безперервного досвіду у лікуванні та медичній реабілітації постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Було створено центральний еколого-дозиметричний реєстр НЦЦРМГО, що містить близько 1,5 млн. ЛВЛ-вимірювань вмісту інкорпорованого радіоцезію в тілі людини, близько 150 тис. вмісту радіойоду у щитоподібній залозі у 1986 р., десятки тисяч вимірювань радіоактивності цезію та стронцію у продуктах харчування та у ґрунті. Фахівцями Центру розроблено Норми радіаційної безпеки НРБУ-97 та Основні санітарні правила протирадіаційного захисту населення ОСПУ-2000, методику розрахунку паспортних доз населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення. Також в ННЦРМГО функціонує єдина в Україні унікальна Поліклініка радіаційного реєстру для спостереження за 38 тис. чорнобильців. Протягом періоду діяльності Центру у ньому отримали консультативний супровід та стаціонарне лікування понад 220 000 пацієнтів.
Через збройну агресію Росії проти України більшу частину своєї діяльності ННЦРМГО зосереджує на кількох основних напрямках. Так у Центрі проводиться стаціонарне лікування і психологічний супровід військовослужбовців ЗСУ та НГУ, а також осіб, постраждалих внаслідок бойових дій і окупації. Наразі у Центрі проходять реабілітацію нацгвардійці, які охороняли Чорнобильську АЕС та потрапили в полон на початку повномасштабного вторгнення.
Інший ключовий напрямок – це підготовка рекомендацій, аналітичних та інформаційних матеріалів, щодо радіаційного захисту населення. Оскільки терористична держава Росія, нехтуючи будь-якими правилами безпеки і міжнародними угодами, захопила Чорнобильську АЕС та Запорізьку АЕС (окупована донині), регулярно завдає ракетних ударів і вдається до ядерного шантажу, надзвичайно актуальним і доречним є унормування та розроблення настанов якими мають керуватися центральні органи влади, органи місцевого самоврядування та населення України у разі виникнення радіаційних аварій або ядерних інцидентів. Фахівці ННРЦМГО постійно ведуть загальнонаціональну та міжнародну діяльність щодо подолання наслідків трагедії на Чорнобильській АЕС та недопущення нових ядерних катастроф.
Джерело інформації: ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології НАМН України»