4 лютого – Всесвітній день боротьби з онкологічними захворюваннями

1127

Всесвітній день боротьби проти раку проголошений Міжнародним союзом боротьби проти раку або UICC і відзначається щорічно 4 лютого.
Мета цього дня в усьому світі – підвищення обізнаності людей про рак як одне із найстрашніших і згубних захворювань сучасної цивілізації. Залучаючи увагу до запобігання, виявлення та лікування цього захворювання, можна домогтися ефективних результатів, а в деяких випадках і повного одужання.

Міжнародний день захисту від раку закликає широку громадськість також відноситися до боротьби з онкологічними захворюваннями як до одного з політичних пріоритетів. На даний момент вже відомо, що виникнення більше 40 % ракових захворювань можна було б запобігти, орієнтуючись і дотримуючись елементарних норм здорової поведінки, таких як: боротьба з курінням, зокрема обмеження доступу до куріння дітей; фізична активність; збалансована та здорова їжа; своєчасна вакцинація проти вірусів, що викликають рак печінки і шийки матки; утримання від тривалого перебування на сонці та в солярії; своєчасна діагностика і увага до власного здоров’я.

Впродовж останніх років злоякісні новоутворення стабільно займають провідні місця у загальній захворюваності та смертності населення України.
Світова статистика свідчить, що щорічно 60 млн осіб вмирають від неінфекційних захворювань (НІЗ), що становить 63 % від усіх смертей, і насамперед, це стосується серцево-судинних захворювань, онкології, респіраторних захворювань, діабету.

В Україні онкологічна патологія є причиною більш як 15 % усіх випадків смерті і поступається за цим показником лише серцево-судинним захворюванням.
Щорічно в Україні реєструються близько 160 тис. хворих з вперше виявленими злоякісними захворюваннями.

Проблема злоякісних пухлин залишається актуальною ще і тому, що зберігається тенденція до росту захворюваності цією патологією. Так у 2013 р. зареєстровано 163 456 нових випадків раку, що становить 360,3 на 100 тис. населення. Приріст показника в порівнянні з минулим роком відзначається практично у всіх областях і склав у середньому 2,5%.

Незважаючи на обмежений державний бюджет, держава постійно збільшує рівень видатків для боротьби з онкологічними захворюваннями. Так, у 2012 році сума видатків по загальнодержавній програмі боротьбі з онкологічними захворюваннями становила понад 230 млн грн., у 2013 – понад 294 млн грн., у 2014 році – понад 277 млн грн., на 2015 рік заплановано понад 300 млн грн.

В Україні функціонує 40 онкологічних диспансерів, 1 міська онкологічна лікарня в м. Києві, 1 міська онкологічна лікарня в м. Дрогобичі Львівської області, 681 онкологічних відділення і кабінети, а також невід’ємною складовою онкологічної служби є Національний інститут раку, який постійно удосконалює свою діяльність, відкриваючи нові хірургічні відділення з високоякісним обладнанням. Кількість онкологічних ліжок в закладах системи МОЗ України – 9 961 радіологічних і 2 674 рентгенологічних.