4 квітня, 85 років тому, зусиллями академіка Володимира Петровича Філатова було засновано Науково-дослідницький інститут експериментальної офтальмології.
Сьогодні це — всесвітньо відомий Інститут очних хвороб та тканинної терапії ім. В.П.Філатова НАМН України.
Академік В. П. Філатов очолював Інститут з 1936 по 1956 роки. За своє довге життя академік виховав цілу плеяду видатних учених, серед яких – академік Н.О. Пучковська, яка керувала Інститутом після смерті Філатова протягом 29 років, професора: Б.С. Бродського, С.Ф. Кальфа, В.В. Войно-Ясенецького, З.М. Скрипниченка, Н.І. Шпака, С.А. Бархаша, А.І. Пахомова та багато інших.
У багатьох напрямках, які отримали розвиток ще з часів академіка В.П. Філатова, Інститут залишається лідером. Це — кератопластика, пересадка рогівки, діагностика та лікування захворювань сітківки і, звичайно, офтальмоонкологія — тут першість Інституту беззаперечна. І сьогодні робиться все можливе, щоб зберегти її й надалі. Багато фахівців виїжджають на стажування за кордон, відповідно і в Інститут приїжджають переймати досвід офтальмологи з Республіки Білорусь, Єгипту, Угорщини, Болгарії та інших країн.
За роки існування Інституту його співробітники зробили істотний внесок у розвиток світової та національної офтальмологічної науки, виконавши цілу низку пріоритетних наукових розробок з найбільш актуальних проблем офтальмології.
В ДУ “Інститут очних хвороб та тканинної терапії ім. В.П.Філатова НАМН України” вперше впроваджено:
– метод тканинної терапії (1933);
– наскрізна пересадка рогівки (1937);
– вперше застосований лазер в офтальмології (1963);
– комплексне лікування опіків очей (1973);
– високочастотне електрозварювання у вітреоретінальній хірургії (2009);
– розроблені ефективні методи хірургічного лікування ксероза, це захворювання раніше вважалося невиліковним і неминуче призводило до сліпоти;
– створено комплекс апаратури і нові методики для лікування амбліопії;
– впроваджені в практику оригінальні методи лазерної терапії хворих з різними дистрофічними захворюваннями органу зору та ін.
Результатами конструкторської та винахідницької діяльності стали розробка і впровадження у виробництво наборів очних інструментів для пересадки рогівки, трепанів, кератографів, рефрактометрів, апаратури для лікування амбліопії і косоокості. Завдяки творчості співробітників Інституту були створені нові моделі лазерів, ультразвукової та магніто-терапевтичної апаратури, телевізійний комп’ютерний офтальмоскоп, кріодеструктор та ін.
9 спеціалізованих науково-експериментальних лабораторій Інституту дають можливість всебічного обстеження пацієнтів з різними очними патологіями, дозволяють вирішувати найскладніші завдання і давати рекомендації по найбільш ефективному лікуванню.
Клінічна база Інституту очних хвороб та тканинної терапії ім. В.П. Філатова – 9 профільних відділів. У період з 2010 по 2015 р.р. в Інституті було проліковано 89 618 пацієнтів. За рік хірурги-офтальмологи оперують понад 15 000 хворих, а в консультативну поліклініку щорічно звертаються за допомогою більше 160 000 хворих.
За період роботи більш ніж три чверті століття, Інститут справив значний вплив на становлення вітчизняної офтальмології і зробив великий внесок у розвиток світової офтальмологічної науки. Його діяльність добре відома в світі, жоден світовий чи європейський конгрес з офтальмології не обходиться без представників Інституту ім. В.П. Філатова.
Інформація надана ДУ “Інститут очних хвороб та тканинної терапії ім. В.П.Філатова НАМН України”.