Цього року виповнилося 95 років від заснування в Харкові ендокринологічної клініки Харківського органотерапевтичного інституту (нині – ДУ «Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я. Данилевського НАМН України»)
Клініка була відкрита у червні 1927 року за ініціативи засновника і першого директора інституту академіка Василя Яковича Данилевського. Ця подія стала втіленням його наукових ідей, одним з найголовніших етапів розвитку інституту, перед колективом якого, поряд із задачами виробництва органотерапевтичних препаратів та експериментального дослідження їх біологічних властивостей, стояло завдання вивчення захворювань, спричинених порушеннями функції ендокринних залоз і розробка способів їх лікування. Наявності власної клініки інституту потребував і бурхливий розвиток у світі нового на той час напрямку медицини – ендокринології.
Клініка ДУ «Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я. Данилевського НАМН України» стала першим в СРСР та третім у світі стаціонаром ендокринологічного профілю, де були закладені основи діагностики і лікування ендокринних захворювань, де було створено вітчизняну наукову школу клінічної ендокринології. Практичним організатором і першим керівником клініки був приват-доцент, пізніше – професор, Віктор Мойсейович Коган-Ясний, відомий тим, що 1923 року, першим у нас в державі за власною методикою отримав витяжку з підшлункової залози тварин, випробувавши її дію на здорових лікарях-добровольцях, а потім застосував її для лікування діабетичних хворих у декількох лікарнях Харкова. Цікаво зазначити, що ця подія відбулася всього лише за рік після першого випробування у 1922 році органопрепаратів інсуліну Ф. Бантінгом і Ч. Бестом.
Під керівництвом В.М. Когана-Ясного розпочалась не лише лікувальна, але й наукова діяльність клініки. «Наша ендокринологічна клініка із самого початку свого існування не обмежувалась одним лише клінічним вивченням ендокринних хворих, а поставила собі за мету поєднання теорії і практики, постійно пам’ятаючи про патофізіологічний підхід до вивчення ендокринних захворювань» – В.М. Коган-Ясний.
Свого часу в ендокринологічній клініці ДУ ІПЕП працювали вчені-ендокринологи, імена яких відомі не лише в Україні, а й далеко за її межами, це Вебер М.Р., Горчаков А.К., Дразнін Н.М., Леві Е.Л., Копелович М.А., Тихонова О.П., Ткач Ф.С., Цариковська Н.Г., Демченко О.М., Журова М.В. З цими іменами пов’язане створення і розвиток вітчизняних наукових шкіл клінічної ендокринології, діабетології, тиреоїдології, хірургічної ендокринології, клінічної андрології, ендокринної гінекології.
Протягом всієї своєї історії стаціонар ДУ «Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я. Данилевського НАМН України» був і залишається клінічною базою для підготовки наукових кадрів вищої кваліфікації та лікарів-ендокринологів для практичної охорони здоров’я.
Від заснування ендокринологічної клініки ДУ «Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я. Данилевського НАМН України» і до теперішнього часу в її терапевтичних відділеннях проліковано понад 123 тисячі хворих, а в хірургічному відділенні проведено майже 56 тисяч оперативних втручань.
Дотепер, продовжуючи славні традиції, ґрунтуючись на досвіді минулих поколінь, використовуючи власні наукові та лікувальні напрацювання та здобутки сучасної світової ендокринології, клініка ДУ ІПЕП надає лікувально-діагностичну допомогу ендокринним хворим. Спеціалізована стаціонарна допомога в клініці базується на клінічних міжнародних рекомендаціях та заснована на принципах доказової медицини. Клініка має сертифікат ISO 9001 та акредитована на вищу категорію. У складі клініки працює й консультативна поліклініка з денним стаціонаром.
В мирні часи в клініці щороку лікувалися майже 4 тисячі хворих з ендокринною патологією середнього та важкого ступеня, а поліклініка здійснювала до 80 тисяч прийомів хворих з усіх областей України та зарубіжжя.
Не припинялась робота клініки навіть під час військової агресії рф проти України. За час війни співробітниками клініки та консультативної поліклініки проконсультовано більше 18 тисяч пацієнтів, у тому числі онлайн та в інших лікувальних закладах. Серед них 6706 хворих на цукровий діабет, 8247 пацієнтів із захворюваннями щитоподібної залози та 3426 осіб з іншою ендокринною патологією.
Попри всі складнощі, пов’язані з умовами воєнного стану в Україні, зокрема у Харківській області, сьогодні пацієнти стаціонару у терапевтичних та хірургічному відділенні клініки можуть пройти комплексне обстеження та отримати лікування з приводу таких станів, як порушення вуглеводного обміну (ЦД 1 типу, LADA та MODY, ЦД 2 типу, переддіабет, ожиріння), патологія щитоподібної залози, нецукровий діабет. Для хворих з лабільним перебігом ЦД в клініці зараз доступний добовий моніторинг рівня цукру в крові. За наявності ускладнень ЦД (діабетична стопа або її формування, ліподистрофія в місцях введення інсуліну, ліпоїдний некробіоз, діабетична полінейропатія та ін.) пацієнти можуть отримати процедури у фізіотерапевтичному кабінеті.
Колектив ендокринологічної клініки ДУ «Інститут проблем ендокринної патології ім. В. Я. Данилевського НАМН України» готовий і надалі надавати висококваліфіковану допомогу ендокринним хворим, бажає всім миру і міцного здоров’я!
Інформація надана ДУ «Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я. Данилевського НАМН України».