Алергія на амброзію. Симптоми та як її лікувати

20286

В останні роки ми спостерігаємо загострення алергічного риніту кон’юнктивіту, що пов’язане з цвітінням основного алергену наприкінці літа – амброзії.

Сезон цвітіння амброзії зазвичай починається в кінці липня і закінчується в середині жовтня. Іноді ми можемо спостерігати  в деяких кліматичних зонах цей сезон довшим. Не важливо,  росте біля вас амброзія чи ні, тому що пилок амброзії поширений скрізь, адже вітер розносить пилок цієї рослини на сотні кілометрів за добу.

Через глобальне потепління і через агресивність пилку амброзії під впливом NO таNO2, які виділяються під час вибухів концентрація пилку амброзії збільшується двічі на добу, тому від симптомів алергії страждає все більше людей. Вираз: «Амброзія любить зруйновані ґрунти» з початком повномасштабної війни в Україні, на превеликий жаль, робить амброзію нашим «внутрішнім» ворогом.

Симптомі які пов’язані з цвітінням  амброзії:

  • закладеність носа;
  • нежить;
  • чхання;
  • свербіння в очах і горлі;
  • загострення симптомів бронхіальної астми.

У людей з алергією на пилок амброзії, при вживанні сирих фруктів, овочів або горіхів може бути свербіж у роті, в горлі, набряк губ, рота, язика або горла. Це пов’язано з розвитком орального алергічного синдрому, тому що  білки в цих продуктах схожі на пилок, що викликає симптоми алергії.

Продукти, які найчастіше викликають симптоми оральної алергії при сенсибілізації до амброзії:

  • банани;
  • диня;
  • кавун;
  • мед;
  • насіння соняшника;
  • селера.

На жаль, ми не можемо повністю уникнути контакту з пилком амброзії, але  ми можемо мінімізувати прояви алергії завдяки обмеженню контакту з нею.

Що ми можемо робити ?

  • В період цвітіння амброзії треба тримати вікна в будинку і машині закритими. Використовувати очищувачі повітря з HEPA-фільтром, який допоможе знизити концентрацію пилку в повітрі.
  • Після прогулянок на вулиці переодягнутися і вимити руки і обличчя.

Як лікувати алергію на амброзію?

Єдиний метод лікування алергії на амброзію – алергенспецифічна імунотерапія. Вчасний початок терапії дає змогу сформувати толерантність до конкретного алергену і вже в наступний період цвітіння пацієнтів менше турбують симптоми загострення, вони менше вживають медикаментів для зняття симптомів. Починати алергенспецифічну імунотерапію необхідно в листопаді, коли припиниться цвітіння.

Для отримання сучасної діагностики і лікування методом алергенспецифічної імунотерапії зверніться до алергологів Центру алергічних захворювань верхніх дихальних шляхів ДУ «Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка НАМН України», тоді в наступному році ви будете почуватися набагато краще.

Довідково

Центр алергічних захворювань верхніх дихальних шляхів працює з 2001 року і є експертним в лікуванні пацієнтів з алергічними захворюваннями (алергічний риніт, бронхіальна астма, ангіоневротичний набряк і кропив’янка) і пацієнтів зі спадковим ангіоневротичним набряком. Консультативна допомога лікарів Центру, у складі якого працює 2 професори і 6 кандидатів наук, є вагомою для пацієнтів, яким надається медична допомога в ДУ «Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка НАМН України». Командна співпраця алергологів, імунологів і оториноларингологів дозволяє якісно і швидко встановити діагноз і допомогти пацієнтам.

Впровадження таких сучасних методів діагностики як: молекулярна алергодіагностика, FeNo-тест дають змогу застосувати персоналізований підхід до підбору лікування наших пацієнтів.

К.м.н., алерголог вищої категорії, дієтолог,

науковий співробітник відділу клінічної алергології

ДУ «Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка НАМН України» Наумова Ольга Олександрівна