Доповідь президента Національної академії медичних наук України А.М. Сердюка наXIII-у Національному Конгресі кардіологів України.
Урочисто розпочав роботу XIIІ Національний конгрес кардіологів України – загальнодержавний науково-практичний форум який традиційно підводить підсумки роботи вітчизняної кардіологічної служби, піднімає актуальні питання лікування та профілактики серцево-судинної патології, намічає перспективні плани на майбутнє. На жаль, кардіо-васкулярні захворювання залишаються основною медико-соціальною проблемою, як у світі, так і в нашій країні.
Не секрет, проблеми, що пов’язані з розповсюдженістю і смертністю від серцево-судинних хвороб, значною мірою обумовлені соціальними, економічними та екологічними факторами, а також тяжкою демографічною ситуацією, яка спостерігається в Україні. Маю на увазі низьку народжуваність, постаріння населення.
Медична складова зазначеної проблеми є суттєвою і про неї сьогодні буде йти мова. Досвід розвинених країн світу, які за останні 20 років знизили захворюваність та смертність від серцево-судинної патології, дає не лише підстави для оптимізму, а й шляхи рішення проблеми. Значною мірою вони полягають у боротьбі з факторами ризику атеросклерозу: палінням, підвищеним артеріальним тиском, гіперхолестеринемією, надмірною вагою, цукровим діабетом. Вплив на зазначені фактори є основною складовою зниження кардіо-васкулярної захворюваності, відтак зменшення втрат за непрацездатністю і смертністю населення.
Важливою проблемою, яка стоїть перед сучасною цивілізацією, є постаріння населення. Відтак медицина змушена вирішувати питання комплексного обстеження і лікування пацієнтів похилого віку з цілим рядом серйозних захворювань, які значно погіршують перебіг одне одного та утруднюють проведення терапевтичних заходів.
Символічно. Сьогодні також розпочав роботу Конгрес з паліативної та хоспісної медицини, який привітав Президент України В.Ф. Янукович.
Зрозуміло, що більшість людей, які потребують паліативної допомоги – це кардіоваскулярні та онкологічні хворі.
Мова йшла про переважну більшість хворих, які потребують паліативної допомоги – адекватної медичної, соціальної та психологічної підтримки, професійного догляду, а частіше за все – людської участі та співчуття.
Якщо до кількості паліативних пацієнтів додати ще й родичів, які доглядають за ними, страждаючи від фізичного та морального болю, від безвиході та безсилля допомогти рідній людині, виходить, що близько 2 млн. людей щороку потребують паліативної допомоги, тобто понад 4 % населення.
Відтак паліативна та хоспісна допомога є вкрай актуальною медико-соціальною та гуманітарною проблемою українського суспільства. Без неї не можливо собі уявити повноцінну інтеграцію в європейську та світову цивілізацію.
То ж цілком закономірно, що наш конгрес багато уваги приділить проблемам геріатричної кардіології та коморбідності. Кардіологічна симптоматика та її лікування стає актуальною складовою сучасної внутрішньої медицини – і порядок денний закономірно включає обговорення зазначених питань.
Використання сучасних технологій діагностики і лікування серцево-судинних захворювань, таких, як хірургічне лікування ішемічної хвороби серця і порушень серцевого ритму, інтервенційні втручання при гострому інфаркті міокарда та інсульті, стентування коронарних, сонних, ниркових та периферичних артерій є основою медичного забезпечення якості і тривалості життя найбільш тяжких кардіологічних хворих. У зв»язку з цим великого значення набувають новаційні методи ранньої діагностики серцево-судинної патології та заходи щодо професійного надання первинної і спеціалізованої медичної допомоги.
На цьому шляху можна й потрібно говорити про певні здобутки. В першу чергу це стосується використання сучасних методів лікування гострого інфаркту міокарду. Протягом останнього року до 6, 5 тисяч зросла кількість хворих, яким був проведений тромболізис, а число прямих інтервенційних втручань зі стентуванням уражених коронарних артерій збільшилось до 1500. Паралельно спостерігається зниження стаціонарної летальності від інфаркту міокарда, яка сьогодні складає близько 13% і однозначно пов»язана з організацією роботи в блоках реаніміції та інтенсивної терапії, впровадженням тромболізису та раціональної фармакотерапії. Надзвичайно позитивною можна вважати тенденцію щодо збільшення за період з 2005р загальної тривалості життя наших співгромадян в середньому на 2,4 роки , включаючи +2,1 рік – при хворобах системи кровообігу.
Разом з тим, питання вчасної та якісної первинної медичної допомоги кардіологічним хворим стоїть на порядку денному в усьому цивілізованому світі. В Україні – це також важлива і не до кінця вирішена проблема значною мірою стосується організації роботи сімейних лікарів та служби швидкої медичної допомоги. Однозначно позитивним чинником у її вирішенні можна вважати формування державних програм по навчанню основам невідкладної первинної допомоги спеціалістів–парамедиків.
Тематика Конгресу включає широкий спектр як наукових, так і практичних питань кардіології, зокрема щодо новаційних методів діагностики і лікування серцево-судинних захворювань, епідеміологічних і медико-соціальних досліджень, результатів вивчення фундаментальних механізмів формування кардіологічної патології, можливостей використання генної та клітинної терапії, фармакоекономіки. В рамках Національного конгресу українська спільнота кардіологів зможе долучитись до обговорення міжнародних та вітчизняних рекомендацій відносно ведення пацієнтів з кардіо-васкулярними захворюваннями.
Вважаю дуже важливим, що в Україні були проведені системні заходи двох Національних програм – з артеріальної гіпертензії та профілактики серцево-судинних захворювань. Слід відзначити, їх виконання мало позитивні результати. Широка пропаганда здорового способу життя, боротьба з палінням та артеріальною гіпертензією сприяли зменшенню за останні роки кількості мозкових інсультів у осіб працездатного віку на 15%. На сьогодні у Верховну Раду України надана для затвердження нова Національна програма «Здоров»я 2020: Український вимір».
Шановні колеги! Цьогорічний Національний конгрес кардіологів є важливим державним заходом і науковою подією не тільки для кардіологів України. Ми раді вітати наших гостей, провідних спеціалістів-кардіологів Франції, Німеччини, Росії та інших країн.
Треба віддати належне Національному науковому центру «Інститут кардіології імені Стражеска», Асоціації кардіологів України , які виконують велику роботу по координації кардіологічної служби України, взаємодії з міжнародною кардіологічною спільнотою, а також є гостинними господарями нинішнього форуму.
Ваша впевнена і вагома діяльність – яскраве підтвердження вірності обраному шляху. Ваші вагомі наукові і клінічні доробки, шановні колеги, можливо оцінити епічним висловом народного поета України Бориса Олійника:
Дорога справжня – завше лиш пряма,
І лише до добра – дорога справжня.
Вельмишановні колеги, високоповажні гості!
Дозвольте привітати Вас з відкриттям Національного кардіологічного конгресу та побажати творчого натхнення, плідного співробітництва, наполегливої праці, та щирої шани пацієнтів!
Впевнений, що в цьому залі протягом усіх трьох днів спілкування пануватимуть справжня наукова атмосфера та доброзичливий конструктивний клімат.
Дякую.