ЧИ МОЖЕ ЗНИЗИТИСЯ ЗІР ВІД СОНЦЕЗАХИСНИХ ОКУЛЯРІВ?

91

Сонцезахисні окуляри, якщо вони відповідають стандартам якості та правильно підібрані, швидше за все, не вплинуть на ваш зір. Насправді вони призначені для захисту очей від шкідливого ультрафіолетового випромінювання, що може допомогти у запобіганні різноманітних проблем, пов’язаних зі здоров’ям очей, таких як катаракта, пошкодження сітківки та синдром сухого ока.

Якщо ви відчуваєте проблеми зі зором або дискомфорт при носінні сонцезахисних окулярів, це може бути пов’язано з розміром або якістю сонцезахисних окулярів. Підібрані неправильно або низькоякісні сонцезахисні окуляри можуть надавати спотворення або недостатньо блокувати ультрафіолетове випромінювання, що може призвести до стомлення очей або головного болю, що в довгостроковій перспективі може вплинути на зір.

Тому важливо вибирати якісні окуляри та правильно підбирати їх з урахуванням індивідуальних особливостей очей.

Однак є кілька аспектів, на які варто звернути увагу:

ЯКІСТЬ ЛІНЗ: Якщо окуляри низької якості, їх лінзи можуть спотворювати зображення, тому важливо звернути увагу на матеріал вироблення лінз.

 • Пластик (полікарбонат) – міцний, легкий, але поступається по оптичній чіткості склу.
 • Скло – міцний матеріал з високою чіткістю, однак важче, ніж пластик, та при ударі б’ється.
 • Поліуретан NXT – має високу стійкість до ударів, відмінну оптичну прозорість та чіткість; легкий і гнучкий матеріал.
 • Акрил – менш міцний і менш оптично прозорий, ніж полікарбонат або скло, допускає деякі спотворення зображення, самий найдешевший.

УФ-ЗАХИСТ: Основною функцією сонцезахисних окулярів є захист очей від шкідливих УФ-променів. Найчастіше на окулярах вказується рівень захисту від ультрафіолету А і В – 55% UVA, 80% UVB. Рекомендовано обирати вироби, які блокують не менше 50% кожного діапазону. Максимальне блокування забезпечують окуляри “UV400”. Стійкість сонцезахисних окулярів до УФ-випромінювання визначається на спеціальних приладах – спектрофотометрах або УФ-тестерах, тому купуйте окуляри в спеціалізованих салонах, де можуть надати вам всю необхідну інформацію та документи на лінзи.

ПОЛЯРИЗАЦІЯ: Поляризовані окуляри зменшують відблиски, що особливо корисно при водінні або заняттях спортом на свіжому повітрі. Вони також можуть зменшити стомлюваність очей.

ЗАТЕМНЕННЯ: Лінзи, що пропускають 43-80% світла, рекомендується використовувати при не яскравому сонцю. 18-43% – можна використовувати в сонячні дні. А ось для літа найкраще підійдуть лінзи зі здатністю світлопропускання 8-18%. Вони досить захистять ваші очі від небезпечного УФ випромінювання. Лінзи, що пропускають 80-100% світла, незначно захищають від УФ-променів і можуть захистити наші очі в похмуру погоду.

Існують лінзи зі здатністю блокувати світло та пропускати тільки 3-8%, їх можна рекомендувати любителям гірськолижного курорту, і влітку, якщо ви плануєте проводити час у спекотних країнах. Такі лінзи мають позначку «High UV-protection» або «Високий УФ-захист».

Зверніть увагу, якщо ви носите сонцезахисні окуляри з дуже темними лінзами, вони можуть ускладнити видимість в умовах низького освітлення або в приміщенні. Крім того, деякі сонцезахисні окуляри можуть спотворювати кольори або зменшувати контрастність, через що стає складніше розглянути дрібні деталі або прочитати дрібний текст.

КОЛІР: Вибір кольору лінз:

 • Сірі відтінки лінз знижують яскравість без спотворення кольору.
 • Коричневі та бурштинові відтінки лінз зменшують відблиски. Цей відтінок вважається нейтральним, сприяє зниженню стомлюваності очей.
 • Жовтий відтінок лінз надає відмінну глибину сприйняття, є ідеальним для занять зимовими видами спорту, але може спотворювати кольори. Для лижників ще підійдуть рожеві лінзи, що забезпечують хорошу видимість в хмарну похмуру погоду та підвищують контрастність.
 • Зелені тоновані лінзи зменшують відблиски та забезпечують хороший контраст між об’єктами.

Щоб сонцезахисні окуляри не викликали проблем із зором, рекомендується вибирати якісні сонцезахисні окуляри:

 • з лінзами, які забезпечують 100% захист від ультрафіолету;
 • які мають зручну посадку;
 • з коліром лінзи, що надає комфорт та сприяє зниженню напруженості очей.

Якщо у вас є зауваження з приводу вашого зору, рекомендується регулярно проходити огляд у офтальмолога, щоб виявити будь-які проблеми з очами на ранньому етапі.

Джерело інформації: ДУ « Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України»

https://institut-filatova.com.ua/chy-mozhe-znyzytysia-zir-vid-sontsezakhysnykh-okuliariv/