«Гуманітарна політика – це також захист України»

782

Віце-прем’єр-міністр В’ячеслав Кириленко — про реформи у науці. Фрагмент інтерв’ю В. Кириленка газеті
«НАУКОВЦІ МАЮТЬ ПРОПАГУВАТИ СВОЇ ЗДОБУТКИ»

— Цього року в Україні відбулися масштабні протести науковців проти ситуації довкола Національної академії наук, вимагали збільшити її фінансування. Однак якихось вагомих наслідків ці виступи не мали. Нещодавно увага світу була прикута до вручення Нобелівських премій, а українським вченим доводиться здебільшого перейматися виживанням. Яким ви бачите майбутнє НАН?

— Нещодавно вперше за багато років відбулася безпрецедентна зустріч прем’єр-міністра з науковцями. Вона була змістовною, тривала майже три години. Йшлося передусім про те, як, з одного боку, забезпечити фінансування, а з іншого — реформування української науки, зробити її ефективнішою.
Наприкінці минулого року Верховна Рада ухвалила прогресивний Закон «Про наукову і науково-технічну діяльність», але сьогодні він імплементований не більше, ніж на 5%. Ключова позиція цього закону — можливості для фінансування науки через нові структури. Створюється Національна рада з питань розвитку науки і технологій, яку очолюватиме прем’єр-міністр. Вона розподілятиме грантові видатки через Національний фонд досліджень. Із цих джерел фінансуватимуться дослідження лише тих вчених, які перемогли на конкурсі й довели фундаментальну та прикладну необхідність своїх розробок. Тобто йдеться про альтернативу фінансуванню лише через загальний фонд держбюджету структур Академії наук чи галузевих академій, як це відбувається тепер. Отже, ми йдемо шляхом реформування, але рух цей повільний.+

Ми забезпечимо фінансування структур Академії наук у бюджеті наступного року, але питання в тому, щоб вони давали помітніші для суспільства результати. До того ж, часто вчені просто не належним чином рекламують свої розробки.

На нараді в Кабінеті Міністрів унікальні розробки продемонструвала, зокрема, Академія медичних наук. Йдеться про досвід лікування поранень — людей рятували у, здавалося б, безнадійних ситуаціях: із кулею в серці, з важкими черепно-мозковими травмами. Такі напрямки слід підтримувати. Наукових розробок потребує також оборонний комплекс — ми вже успішно просуваємося у цьому напрямку. Не про все можна говорити, але результати є.

Науковці мають пропагувати свої здобутки. Якщо вони є, то заслуговують на фінансування. А неефективні видатки необхідно скасовувати.

"ДЕНЬ"
Роман Гривінський
21.10.2016 р.

Більше в оригіналі: https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/gumanitarna-polityka-ce-takozh-zahyst-ukrayiny