10 грудня 2019 р. у будівлі Верховної Ради України Комітет ВР України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування провів засідання «круглого столу» на тему: «Результати реалізації пілотного проекту щодо зміни механізму фінансового забезпечення надання медичної допомоги в окремих науково-дослідних установах НАМН України», участь у якому взяв Президент НАМН України академік Віталій Цимбалюк, керівники управлінь НАМН України та директори 4-х державних установ, що беруть участь у пілотному проекті.
На засіданні круглого столу також були присутні народні депутати України, представники Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства фінансів, Рахункової палати, Національної служби здоров’я, інших причетних відомств.
Учасники “круглого столу” обговорили результати, яких досягли науково-дослідні установи НАМН України за час реалізації пілотного проекту щодо зміни механізму фінансового забезпечення надання медичної допомоги, а також перспективи продовження даного проекту.
Зупинились на питанні щодо можливості залучення до програми медичних гарантій у 2020 році державних установ Національної академії медичних наук, які надають високоспеціалізовану медичну допомогу населенню, а також, що необхідно зробити для того, щоб громадяни України мали доступ до високотехнологічної медичної допомоги, що надається у клініках провідних інститутів НАМУ, а сплачувала за це держава без доплати з кишені пацієнта.
За результатами засідання круглого столу ухвалено відповідну резолюцію.
Для довідки:
Пілотний проект щодо зміни механізму фінансування надання медичної допомоги в 4-х науково-дослідних установах Національної академії медичних наук України реалізується за рішенням Уряду з 2017 року.
Для його реалізації було обрано чотири наукові установи НАМН України:
- Національний інститут хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України ,
- Інститут нейрохірургії імені академіка А.П. Ромоданова НАМН України ,
- Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М.М.Амосова НАМН України ,
- Національний науковий центр «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска НАМН України .
Мета впровадження пілотного проекту – перехід від кошторисного утримання закладів охорони здоров’я до оплати за конкретно надані медичні послуги.
Одним із завдань цього проекту є розроблення переліку медичних послуг, що мають надаватися на третинному рівні в рамках Програми медичних гарантій та розрахунок їхньої вартості.
Планувалося, що пілотні установи вийдуть на розрахунок реальної вартості медичної допомоги третинного рівня та забезпечать надання населенню безоплатних медичних послуг, оплачених державою, без доплати пацієнта. Тобто, буде запроваджений механізм: кошти йдуть за пацієнтом.
Нагадаємо, з квітня 2020 року система охорони здоров’я України має перейти на нові механізми фінансування – за конкретно надану медичну послугу за Програмою медичних гарантій для усіх рівнів надання медичної допомоги, у тому числі, високоспеціалізованої.
Відтак, для того, щоб зрозуміти, чи увійдуть до нової системи науково-дослідні установи охорони здоров’я НАМН України, необхідно здійснити повний розрахунок ресурсного забезпечення медичних послуг, що будуть надаватися такими клініками у рамках Програми медичних гарантій. Оскільки вартість висококваліфікованої допомоги часто становить десятки, а то і сотні тисяч гривень і пересічний пацієнт не спроможний оплатити таку допомогу. Держава, у свою чергу, повинна мати чітку уяву про потреби населення в такій допомозі та її вартість, щоб запланувати відповідний обсяг видатків.
На сьогодні в рамках пілотного проекту сформовано перелік послуг третинного рівня для кожної установи, яка бере участь у пілотному проекті прораховано їх собівартість.
Втім є й багато труднощів та каменів спотикання, адже для фінансування високоспеціалізованих і дороговартісних лікувань уніфіковані моделі не підходять. Готових рішень цього питання на сьогодні в світі не існує, нажаль, і в Україні ще немає такого досвіду, тому необхідно шукати власні рішення.
Дію пілотного проекту планують продовжити на 2020 рік з урахуванням усіх пропозицій відповідних відомств.
Детальніше про хід засідання “круглого столу” – у відеозаписі: