Меланома – підступний ворог. До Всесвітнього дня меланоми

835

Сонце – з одного боку це життя, позитивна енергія, а з іншого – підвищена інсоляція людини, яка призводить до злоякісних захворювань, зокрема меланоми.

Меланома – доволі рідкісна, але одна з найнебезпечніших злоякісних пухлин шкіри. Меланома уражає переважно людей молодого та середнього віку. Серед злоякісних новоутворень у чоловіків у віці від 30 до 49 років вона посідає друге місце за частотою після пухлин яєчок, а у віці від 50 до 59 років – четверте місце після раку сечового міхура, легень і прямої кишки. В Україні, згідно з даними Національного канцер-реєстру, захворюваність у 2018–2019 рр. становила 7,9 випадків на 100 тис. населення. Своєчасне звернення до лікаря відіграє важливу роль, оскільки прогноз при первинній меланомі сильно залежить від розміру пухлини та глибини інвазії. Отже, вкрай важливим є виявити захворювання, коли товщина пухлини не перевищує 0,75 мм.

Навіть одноразовий сильний сонячний опік підвищує ризик меланоми вдвічі, а якщо обгоряли двічі – ризик потроюється. Меланома може сформуватися через 20-30 років після активної засмаги. Не важливо – на сонці чи в солярії. Недарма пік захворюваності посідає вік 50-55 років.

Близько 10 % меланом представляють труднощі в діагностиці, оскільки вони можуть бути рожевими, червоними, безбарвними або забарвлення нормальної шкіри.

Останні часом рання діагностика стала основною зброєю в боротьбі з цим захворюванням. У більшості випадків меланоми товщиною менше 0,75 мм легко впізнавані за кольором, формою та розміром. Для виявлення меланоми та її попередників вкрай важливо регулярно проводити повний огляд шкірних покривів. Особливу увагу при цьому приділяють спині вище талії, гомілкам (у жінок), волосистої частині голови та шкірі навколо природніх отворів (рота, заднього проходу, вульви); а у осіб негроїдної раси та мулатів – пальцям ніг та підошвам. 30 % меланом розвиваються з попереднього пігментного утворення, 70 % виникають на чистій шкірі. Спочатку більшість меланом ростуть у межах епідермісу, а згодом проростають у дерму. Кровоносні та лімфатичні судини дерми є шляхом розповсюдження метастазів. Навіть на передінвазивній стадії пухлину легко впізнати за кольором, який виникає внаслідок проліферації атипових меланоцитів, що продукують меланін.

Меланома найчастіше утворюється на шкірі, але буває і на слизовій оболонці у роті, у шлунково-кишковому тракті, на увеальній оболонці ока.

Меланома може виникнути у людини без родимок. Хоча першими ознаками меланоми може бути зміна форми, розміру і кольору наявної родимки, навіть у людини без єдиної родимки на тілі може з’явитися меланома, тому запобіжні заходи потрібно дотримуватися всіх без винятку.

Меланомою страждають не лише любителі засмаги. Статистика показує, що наявність родича першого ступеня спорідненості з меланомою (батько, мати, брат, сестра) збільшує ризик виникнення меланоми протягом життя на 10-15% у тих, хто уникає сонця.

Існують професії, що підвищують ризик виникнення меланоми. Результати спільної наукової роботи закордонних дослідників свідчать, що ймовірність захворіти на найнебезпечніший різновид раку шкіри набагато вища у льотчиків, бортпровідників та інших членів екіпажу повітряних суден. Тому треба застосовувати профілактичні заходи. Сонцезахисні засоби з рівнем захисту нижче 30 майже не захищають від шкідливого впливу ультрафіолету. Крім того, почуваючись у безпеці під захистом крему, люди проводять на сонці більше часу, зокрема в нерекомендовані години (11:00–15:00) та одержують підвищені дози небезпечного випромінювання. Отже, для захисту від випромінювання доцільно використовувати засоби, що мають SPF50+, наносячи їх кожні дві години перебування під сонцем.

Відомий музикант Боб Марлі помер у віці 36 років через меланому великого пальця ноги. Він відмовився від ампутації та приступив до лікування лише через 3 роки. На жаль, воно виявилося безуспішним.

Меланома добре піддається лікуванню на ранніх стадіях! Чим раніше ви підтвердите діагноз і почнете лікування меланоми, тим краще буде результат. Загалом, це ж можна сказати практично про будь-яке онкологічне захворювання.

Перспективи своєчасної діагностики меланом пов’язані з просвітницькою роботою серед населення, у тому числі з використанням засобів масової інформації, підвищенням онкологічної обізнаності медичних працівників для виявлення груп ризику та необхідності лікування у спеціалізованій установі за найменшої підозри на меланому.

Подальше вдосконалення методів лікування меланоми шкіри та оцінки прогнозу полягає у комплексному підході та використанні нових технологій.

Інформація підготовлена фахівцями ДУ “Інститут дерматології та венерології НАМН України”.