13 червня 2023 р. у приміщенні Апарату Ради національної безпеки відбулася нарада щодо обговорення прогнозних оцінок розвитку епідемічної ситуації внаслідок підриву дамби Каховської ГЕС та готовності до забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, в якій взяли участь фахівці ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України»:
- професор, д.мед.н. Прокопов В’ячеслав Олександрович,
- д.мед.н. Станкевич Валерій Васильович,
- д.мед.н. Росада Михайло Олексійович.
Фахівцями ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України» підготовлено
ПРОПОЗИЦІЇ до протокольного доручення наради.
- До моменту відновлення централізованого водопостачання в постраждалих від затоплення регіонах забезпечити мешканців виключно бутильованою водою та харчами у індивідуальній промисловій упаковці.
- Забезпечити проведення на вказаних територіях розширений об’єм дезінсекційних та дератизаційних заходів (знищення комах та гризунів) з метою недопущення розповсюдження збудників інфекційних захворювань та розширень меж потенційних вогнищ інфекційних захворювань.
- Провести санацію водопровідних мереж, бюветів, колодязів за допомогою хлорвмісних дезінфекційних засобів після спадання рівня води до безпечного.
- Проводити мікробіологічний моніторинг питної води та води поверхневих водойм на предмет наявності патогенних мікроорганізмів.
- Забезпечити проведення профілактичних щеплень за епідпоказниками населення, що залишається на територіях, що постраждали (черевний тиф, лептоспіроз, гепатит А).
- Забезпечити систематичний медичний огляд населення, що залишається на постраждалих територіях, а також евакуйованого населення на всіх етапах евакуації на предмет стертих (субклінічних) форм кишкових інфекцій та бактеріоносійства. За необхідності забезпечити диспансерний нагляд за таким населенням та провести екстрену антибіотикопрофілактику.
- Провести роботу з медичним персоналом закладів охорони здоров’я щодо настороженості у диференційній діагностиці жовтяниць з акцентом на діагностику лептоспірозу.
- Забезпечити систематичне і постійне інформування населення через засоби масової інформації щодо правил безпеки, профілактики кишкових інфекційних захворювань та щодо місць надання медичної допомоги.
- Забезпечити наявність антисептичних спиртвмісних засобів у місцях продовольчої торгівлі, громадського харчування та всіх інших місцях загального користування.
- Забезпечити суворий контроль за правилами та умовами зберігання продуктів харчування, зокрема, що надаються волонтерськими організаціями.
- Держпродспоживслужбі України забезпечити ветеринарний контроль з метою недопущення розповсюдження лептоспіроносійства у домашніх тварин.
- Створити територіальні паспорти сміттєзвалищ, складів гербіцидів, отрутохімікатів, кладовищ, скотомогильників, небезпечних підприємств, що постраждали внаслідок аварії та дати оцінку ступеню їх ушкоджень з метою прогнозування віддалених наслідків на здоров’я населення.
- При відновленні існуючих мереж чи джерел водопостачання розглянути можливість додаткової установки систем доочищення питної води та створення розширеної мережі пунктів доочищення питної води.
Інформація надана ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України»