Науково-практичні аспекти використання УФ опромінення для знезараження. Огляд літератури, підготовлений ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України»

759

Виходячи з даних наукових досліджень та практичного досвіду в боротьбі з корона вірусними інфекціями на даний час чітко встановлено, що хвороба COVID-19 відноситься до респіраторних інфекцій і що вірус SARS CoV-2, який викликає захворювання на COVID-19 від людини до людини має як первинний – повітряно-крапельний шлях передачі, так і вторинний – контактний через контамінацію предметів оточуючого середовища в результаті попадання на них рідких виділень інфікованої особи, які містять віруси SARS CoV-2 в медичних та учбових закладах, в транспортних засобах, в житлових та виробничих та інших приміщеннях. Багаточисленними дослідженнями доведено, що РНК вірусу визначається на забруднених поверхнях може зберігати інфекційність від декількох годин до декількох діб і залежить від матеріалу дотикової поверхні (фомітів) та умов навколишнього середовища (температури, вологості, сонячного опромінення). Сприйнятливі особи, торкаючись цих поверхонь можуть переносити його на слизові оболонки рота, очей або носа. Частота та відносна важливість цього типу передачі залишаються ще недостатньо вивчена та зрозуміла, оскільки визначення РНК вірусу ще не доводить його інфекційну спроможність. [1].

Тому, виходячи із наведених основних механізмів передачі інфекції провідними попереджувальними заходами визначено соціальне дистанціювання громадян, користування захисними масками, ранній скринінг, діагностика, ізоляція та лікування хворих на COVID-19 та, не менш важливим, а в деяких ситуаціях навіть визначальним профілактичним заходом також визнано знезараження від вірусу предметів оточуючого середовища шляхом впровадження дезінфекційних заходів та антисептичної обробки рук. Крім того, останнім часом в ряді публікацій [2] та рекомендацій по боротьбі з корона вірусною інфекцією пропонується навіть використання ультра фіолетового світла (УФ) для дезінфекції повітря від вірусів, в тому числі і від вірусу SARS CoV-2 як один із заходів по перериванню як повітряно-крапельного механізму передачі інфекції так і зниженню інтенсивності контамінації предметів навколо інфікованого.

Загально відомо, що УФ випромінювання є в багатьох випадках ефективним дезінфікуючим засобом. Всі, від медичного персоналу до офісних прибиральниць, роками використовують УФ для дезінфекції предметів та поверхонь. За даними FDA (США) УФ випромінювання також може бути використане для інактивації вірусу SARS CoV-2 [2].

В той же час фахівці даної авторитетної агенції застерігають, що дослідження того, як впливає УФ випромінювання на збудник хвороби COVID-19 ще не завершені і попереджають, що випромінювання не може інактивувати мікроорганізм, якщо на нього не попадають прямі випромінювання.

Оскільки навіть сама гладенька поверхня предметів має мікроскопічні заглиблення і при нахилі променів навіть під невеликим кутом дозволяє мікроорганізмам ухилятись від їх впливу (ефект стіни каньона). УФ випромінювання мають дуже низку проникаючу здатність. Тобто, незначне покриття пилом і навіть слиз, що вкриває вірус є захистом від опромінення. Крім того, антимікробна ефективність УФ світла експоненціально падає по мірі того, як джерело променів віддаляється від об’єкту впливу. Для прикладу, для отримання еквівалентної дози опромінення об’єкту, що знаходиться в 3 рази далі від джерела променів необхідно в 9 раз більше часу впливу (закон зворотніх квадратів) [2, 4].

Зараз вивчається і широко обговорюється нове джерело УФ випромінювання — ультрафіолетовий світловипромінювальний діод (UV-LED), що має ряд особливостей, обумовлених природою напівпровідникових пристроїв. Однією з таких особливостей є різноманітність довжин хвиль (222, 260 280, 310 нм), якого немає у звичайних УФ-лампах. Це дає можливість вибірково комбінувати кілька довжин хвиль для потенційно додаткових ефектів УФ світлодіодів. Перевагою УФ світлодіодів є енергоефективність, тривалий термін експлуатації, простота утилізації. В той же час, невелика площа поверхні та більш висока направленість світло діодів може негативно впливати на їх ефективність[3].

Таким чином, УФ випромінювання для знезараження, як повітря так і дотикових поверхонь, від мікроорганізмів, в тому числі вірусів, входить до числа діючих та в ряді випадків ефективних засобів. Однак, ефективність знезараження може бути гарантованим лише при проведенні інших санітарно-гігієнічних та протиепідемічних заходів.

  1. https://www.canada.ca/en/public-health/services/diseases/2019-novel-coronavirus-infection/health-professionals/main-modes-transmission.html
  2. https://www.fda.gov/medicaldevices/coronaviruscovid-19-andmedicaldevices/uvlightsandlampsultravioletcradiationdisinfectionandcoronavirus
  1. https://www.healthline.com/health/does-uv-kill-coronavirus#how-its-used
  2. https://www.healtheuropa.eu/reimagining-uvc-disinfection-technology-with-uvhammer/105033/