Пішов з життя Бебешко Володимир Григорович

1114

СУМУЄМО
СПІВЧУВАЄМО
ПАМ’ЯТАЄМО

Президія НАМН України з глибоким сумом повідомляє, що 5 листопада 2021 року пішов з життя видатний науковець, один з провідних учених в галузі клінічної та експериментальної гематології, член-кореспондент Національної академії медичних наук України, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат державної премії України в галузі науки і техніки Бебешко Володимир Григорович.

З 1986 по 2011 роки Володимир Григорович був директором ДУ «Науковий центр радіаційної медицини АМН України», а з 2000 по 2011 рр. генеральним директором ДУ «Науковий центр радіаційної медицини АМН України», що сьогодні має назву ДУ “Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України”.

Володимиром Бебешко була започаткована дитяча гематологічна служба в Україні. Він створив наукову школу “Радіаційна імуногематологія”. Основні напрями його наукових досліджень: механізми розвитку та лікування гемобластозів, гіпоаплазій кровотворення; патогенез вражень гемопоезу при дії іонізуючого випромінювання епідеміологія радіаційноіндукованих лейкемій та споріднених захворювань; широкопланові аспекти радіаційної медицини та імуногематології; розробка та впровадження методів трансплантації стовбурових клітин з периферичної крові, кісткового мозку та пуповинної крові.

Володимир Григорович Бебешко був першим, хто науково обґрунтував і втілив в практику концепцію відновлення гемопоетичного мікрооточення при лейкеміях. З’ясував патогенез порушень кісткової тканини при злоякісних гемобластозах, розробив методи діагностики та оригінальні методи лікування цих ускладнень. Впровадив сучасну терапію ранніх і віддалених онкогематологічних ефектів у дітей та дорослих, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, сформулював програму профілактичних заходів з мінімізації стохастичних ефектів опромінення.

Також Володимир Бебешко впровадив в клінічну практику метод трансплантації аутологічних та алогенних стовбурових клітин периферичної крові та кісткового мозку при радіаційноіндукованих гемобластозах і гемопатіях та цілу низку нових діагностичних методів і лікувальних програм для найпоширеніших серед населення геморагічних захворювань.

Професор В.Г. Бебешко є автором 587 наукових праць, у тому числі 12 монографій та 11 авторських свідоцтв. Нагороджений орденом “За заслуги” III ступеня, Почесною грамотою Верховної Ради України, Міжнародним орденом Сократа (Великобританія), медаллю “1500-річчя Києва», знаком “Ветеран праці”. Володимир Бебешко є кавалером трьох орденів(III, II та I ступенів) святого равноапостольського Володимира.

В.Г. Бебешко був Головою експертної проблемної комісії “Гематологія і трансфузіологія” МОЗ та НАМН України, член вченої ради ДУ “Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України, член Наукового відділення при Президії НАМН з теоретичної та профілактичної медицини, член центрального формулярного комітету Державного експертного центру МОЗ України, член проблемної комісії «Радіаційна медицина» МОЗ та НАМН України, член спеціалізованої вченої ради із захисту докторських та кандидатських дисертацій за фахом “гематологія та трансфузіологія”, член вченої ради Інституту клінічної радіології ННЦРМ. Член редакційної колегії журналів «Український журнал гематології та трансфузіології», «Український медичний часопис», «Кров», «Проблеми остеології», редакційної ради журналу “Acta medical Nagasaki-ensia”.

Президія Національної академії медичних наук України висловлює щирі співчуття рідним та близьким Володимира Григоровича. Світла пам’ять про прекрасну людину, талановитого українського вченого і лікаря назавжди залишиться в наших серцях.

Вічна пам’ять!