«МЕДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АНТИТЕРОРИСТИЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ: НАУКОВО-ОРГАНІЗАЦІЙНІ ТА МЕДИКО-СОЦІАЛЬНІ АСПЕКТИ»

878

З початком бойових дій на Сході України постала нагальна проблема медичного забезпечення Збройних Сил. Терміново вжиті державою заходи, висока активність волонтерських та громадських організацій дозволили певною мірою організувати медичне забезпечення сил АТО і цивільного населення Донецької та Луганської областей.

Водночас залишаються проблеми, вирішення яких не завжди знаходиться у межах можливостей окремих міністерств і відомств.

Надання медичної допомоги в зоні АТО потребує удосконалення за такими напрямками:

  • нормативно-правова база взаємодії державної і відомчих систем охорони здоров’я;
  • формування наукової та інформаційно-аналітичної складової для оцінки ситуації та прийняття обґрунтованих управлінських рішень;
  • застосування сучасних організаційних та лікувально-діагностичних технологій на етапах лікувально-евакуаційного забезпечення населення і військовослужбовців;
  • система медико-психологічної реабілітації демобілізованих учасників АТО;
  • проблема небойових втрат особового складу;
  • санітарно-гігієнічна та епідеміологічна ситуація на сході України.

Сьогодні, 14 червня, розпочала свою роботу 2-денна Всеукраїнська міжвідомча науково-практична конференція «Медичне забезпечення антитерористичної операції: науково-організаційні та медико-соціальні аспекти». Проходить конференція у конференц-залі Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» Міністерства оборони України.
 
Захід, організований Національною академією медичних наук України, об'єднав не лише науковців від медицини, а й військових медиків силових відомств (МО, МВС, СБУ, прикордонної служби та інших),  представники Адміністрації Президента України, Верховної Ради, Секретаріату Кабінету Міністрів, Апарату Ради національної безпеки і оборони України, Генеральної прокуратури, інших центральних органів державної влади, представників Офісу зв’язку НАТО в Україні та Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні, члени громадських та волонтерських організацій, експертів, співробітників інших відомств та установ. 

Цивільні та військові медики об'єднались з єдиною метою оцінки стану проблем медичного забезпечення антитерористичної операції, населення Донецької і Луганської областей, а також обґрунтування  шляхів їх вирішення.

Це вперше за 2 роки від початку бойових дій на сході України, коли медики військові і цивільні, науковці, політики і волонтери діляться досвідом надання медичної допомоги, узгодження дій між відомствами та закладами різного підпорядкування, аби разом робити зрушення у медичному забезпеченні всіх, хто постраждав в АТО та через неї.

Відкрив конференцію президент НАМН України Віталій Цимбалюк. Назвавши даний захід надзвичайно актуальним і нагальним кроком, втн зокрема наголосив на ролі Академії у реалізації пріоритетних напрямів медичного забезпечення антитерористичної операції. 

На урочисте відкриття конференції завітали офіційні особи. Зокрема привітання від Президента України учасникам конференції озвучив Ігор Лурін –  заступник керівника Головного департаменту з питань гуманітарної політики – керівник департаменту з питань охорони здоров’я та соціальної політики Адміністрації Президента України, д.м.н., професор, генерал-майор медичної служби в запасі.

Ольга Богомолець –  розпочала свій виступ хвилиною мовчання за загиблими у зоні АТО.
Що до рівня медичного забезпечення Голова комітету ВРУ з питань охорони здоров'я зауважила, що стан наших госпіталів та лікарень в порівнянні із закордоними залишається далеким від ідеального. Наголосила вона і на першочерговій необхідності організації психологічної реабілітації.


"Дякую Міністерству Оборони та особисто Президенту Академії Медичних Наук пану Віталію Цимбалюку за організацію цієї важливої події. Разом маємо забезпечити максимальну організацію надання своєчасної і якісної допомоги всім нашим пораненим."– резюмувала Ольга Вадимівна по завершенні. 

Нормативних, ресурсних та організаційних аспектів стану і проблем медичного забезпечення населення та сил антитерористичної операції торкнувся у своєму виступі й в.о. Міністра охорони здоров'я України Віктор Шафранський. Очільник профільного Міністерства підкреслив важливість впровадження змін в існуючу систему охорони здоров'я та наголосив на необхідності координації дій медиків в умовах військових реалій.

Представники силових відомств  розповідали про досвід організації медичного забезпечення військовослужбовців у ході антитерористичної операції, співпрацю із зарубіжними фахівцями у лікуванні та реабілітації поранених.

Серед доповідачів конференції виступив перед аудиторією і головний лікар Дніпровської лікарні ім. І.І. Мечникова, що врятувала тисячі поранених воїнів, д.м.н., проф. Сергій Риженко. 
Лікарня Мечникова за час проведення АТО, за час бойових дій стала місцем справжньої надії та порятунку. Лише у 2014 році за даними Дніпровської облдержадміністрації лікарні Дніпровщини прийняли понад 3,4 тисячі поранених у зоні АТО бійців, з них майже 1,2 тисячі були прооперовані.
На думку президента НАМН В. Цимбалюка серед усіх медичних закладів "мечниковці" насправді лідирують і за кількістю проведених операцій, і за кількістю порятованих життів.

15 червня конференція продовжить свою роботу. Друге пленарне засідання буде присвячене профілактиці посттравматичних розладів та медико-психологічній реабілітації учасників війн і збройних конфліктів, медичному постачанню та проблемам підготовки військово-медичних кадрів.

Усвідомлюючи актуальність проблем, науковці разом з практиками, експертами. громадськістю, зарубіжними фахівцями готові докласти всіх зусиль для вирішення завдань, що постали перед охороною здоров'я у зв'язку з агресією Росії на сході України.

За результатами роботи конференції будуть підготовлені рекомендації органам влади щодо вирішення вищеозначених проблем.