У травні 2005 р., в ході Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в Женеві, міністри охорони здоров’я світу одностайно ухвалили заяву про прихильність і підтримку добровільного донорства крові. У резолюції WHA58.13 вони постановили щорічно проводити Всесвітній день донора крові 14 червня.
Цьогоріч Всесвітній день донора крові знову проводиться у всьому світі і буде координуватися Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Міжнародною федерацією товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародним товариством з переливання крові та Міжнародною федерацією організацій донорів крові.
Всесвітній день донора крові — досить нове свято, яке відзначає багато країн. Воно було засновано під егідою ООН. Наразі його святкують 14 червня. Саме цього дня в 1868 році австрійський лікар Карл Ландштейнер відкрив групи крові людини.
У системі закладів Національної академії медичних наук України діє 2 профільних установи:
- Інститут гематології та трансфузіології НАМН України (у Києві)
- Інститут патології крові та трансфузійної медицини НАМН України (у Львов)і.
Важливість цього свята перегукується з безсумнівною важливістю самого донорства. Як відомо, потреба в донорській крові
в усьому світі виникає у людей будь-якого віку з різними серйозними захворюваннями щомиті.
Хоча потреба в крові є загальною, доступ до неї тих, хто її потребує, на жаль, загальним не є.
Особливо гостро брак крові відчувається в нашій країні нині, коли ледь не щодня лікарні і шпиталі оголошують добровільний збір крові для поранених у зоні АТО .
Донор від латинського donare — «дарувати». Тому кожен донор, який здає кров, робить свій безцінний внесок у добру справу — порятунок людських життів.
Це свято — ще один шанс міжнародної спільноти закликати людей до відповідальності одне перед одним і надання посильної допомоги тим, хто її потребує.
Як готуватися до здачі крові? (правила)