СПІВЧУВАЄМО
ПАМ'ЯТАЄМО
Президія Національної академії медичних наук України з глибоким сумом сповіщає про те,
що 7 травня 2018 року на 80-році життя помер Герой України, академік НАН та НАМН України, Заслужений діяч науки України, двічі Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, доктор медичних наук, професор
Олександр Федорович Возіанов (1938 – 2018).
Олександр Федорович Возіанов – видатний український вчений-медик, хірург, один із лідерів європейської урології.
Він народився 2 жовтня 1938 року у м. Мелітопіль, закінчив у 1962 році Київський медичний інститут
( нині Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця), з 1968 року працював на кафедрі урології цього інституту,
де пройшов шлях від асистента до завідувача кафедри. З 1987 по 2011 рік очолював Інститут урології НАМН України.
О.Ф.Возіанов – визначний організатор науки, один із фундаторів Академії медичних наук України. У 1993 році був призначений президентом – організатором Академії, провів велику роботу по її створенню, обраний її першим президентом і очолював Академію до 2011 року. За цей період Академія стала авторитетною науковою медичною організацією, відомою не тільки в Україні, а і за її межами.
Наукові розробки О.Ф.Возіанова становлять вагомий внесок у фундаментальну і прикладну медицину. Головні напрями його наукової діяльності пов’язані з розробкою нових ефективних методів діагностики та хірургічного лікування основних урологічних захворювань. Загальне визнання набули його роботи з проблем пухлин передміхурової залози. Велике значення мають його дослідження з вивчення клітинних і молекулярних механізмів розвитку раку січового міхура і впливу на цей процес радіаційного забруднення середовища після аварії на ЧАЄС. Ним вперше розроблена класифікація передпухлинних станів і раку передміхурової залози і сечового міхура, розроблена оригінальна методика операцій з вилучення доброякісних пухлин передміхурової залози. О.Ф.Возіанов заснував першу в Україні лабораторію термодіагностики, відкрив перше відділення екстракорпорального дроблення каменів нирок та відділення ендоскопічної урології.
Результати досліджень О.Ф. Возіанова опубліковані більш як в 600 наукових працях. Він створив велику школу урологів, підготувавши понад 40 докторів та кандидатів наук.
Заслуги О.Ф.Возіанова у розвитку медичної науки широко визнані в Україні та за кордоном. Він був обраний головою Української урологічної асоціації, постійним членом Міжнародної, Європейської та Американської урологічних асоціацій, членом Академій наук ряду зарубіжних країн. Його діяльність відзначена також багатьма вітчизняними та іноземними нагородами.
В зв’язку із смертю О.Ф. Возіанова, Президія Національної академії медичних наук України висловлює щире співчуття його рідним та близьким.
Церемонія прощання з Олександром Федоровичем Возіановим відбудеться 10 травня з 10.30 до 12.00 в Інституті урології НАМН України за адресою:
вул. В. Винниченка, 9А.Поховання відбудеться на Берковецькому кладовищі.