Жахлива безпощадна війна змусила мільйони людей покинути свої домівки і різко змінити умови мешкання. З квартир із централізованим опаленням люди переселились в сільські і дачні поселення з індивідуальним опаленням. При цьому можуть виникати не просто незручності, а навіть загрози для життя. На деякі хотілось би звернути увагу.
З настанням холодів треба навчитись користуватись, наприклад, печами на твердому паливі. Ці печі працюють лише при наявності тяги. Що це таке. Це коли за рахунок різного тиску в димоході печі маємо рух повітря і продуктів згорання палива з камери згорання через димохід зовні. В димоході після довгого охолодження такої різниці ми не маємо і тому всі продукти згорання вийдуть через нещільності в приміщення. Заважає продуктам згорання виходити так звана повітряна корка. Щоб її позбутися, треба в камері згорання спалювати легкозаймисті речовини (папір, солома і т.п.) в невеликій кількості до тої пори, доки ви не впевнитесь, що язики полум’я нахиляються в бік входу в димохід в середині печі. Тільки впевнившись, що дим не поступає в кімнату, можливо поступово збільшувати кількість твердого палива в камері згорання. Якщо ви відразу заповните холодну камеру згорання паливом, то продукти згорання підуть у кімнату і це може зробити ваше перебування в ній неможливим, або навіть привести до отруєння продуктами неповного згорання палива. Обов’язково навчіться користуватись регуляторами тяги – заслінкою на димоході і піддувалом. Особливо це важливо по закінченню процесу активного горіння. Ні в якому разі не перекривайте повністю заслінку димоходу, бо жевріючі останки палива можуть привести до смертельного отруєння за рахунок монооксиду вуглецю (чадний газ). Треба повністю ретельно видалити всі тліючі залишки палива з камери згорання, або ж залишити за рахунок заслінки невеликий просвіт в димоході, щоб небезпечні отруйні продукти неповного згорання палива вільно виходили зовні. Звичайно, при цьому буде втрачатися тепло, але краще побути в температурному дискомфорті, ніж наражати себе і своїх рідних на смертельну небезпеку.
Чим небезпечне отруєння СО
Цей газ не має запаху, але має властивість блокувати гемоглобін еритроцитів і робити кров не здатною переносити кисень до тканин і органів. Клітини нервової системи дуже чутливі до кисневого голодування. Вони безповоротно руйнуються.
Тяга в грубі чи плиті може не працювати за рахунок руйнування стінок димоходу, або гніздування птиць. Частіше всього це пов’язано з відкладанням на його стінках смолистих речовин. Останні можуть загорітись і призвести до пожежі з різними наслідками. Тому, не соромтесь перейняти досвід у старожилів цієї місцевості у безпечному користуванні системою опалення.
Не зважаючи на добре розроблену нормативну базу по встановленню газового обладнання для опалення і гарячого водопостачання, в сільській місцевості воно часто використовується зі значними порушеннями. На жаль, кількість смертей від цього в Україні не зменшується.
Частіше це буває при встановленні газових водонагрівачів не фахівцями, а народними умільцями без врахування повноцінних можливостей видалення продуктів згорання газу в димохід, при випадках неконтрольованого перекриття димоходу, виникненні зворотної тяги за рахунок вітряного підпору, або ж непередбачуваного увімкнення локальних вентиляторів кімнати (квартири). При цьому продукти неповного згорання газу замість того, щоб через димохід виходити назовні, надходять у приміщення. Ворог непомітно, підступно може вбити всіх, хто є в квартирі. На жаль, такі випадки не поодинокі.
Не піддавайтеся балачкам, що газ — це екологічно чисте пальне. При його згоранні утворюються десятки шкідливих речовин (вуглекислий газ, моноксид вуглецю, формальдегід, оксиди азоту, бенз(а)пірен, сірчані сполуки, сажа і багато інших речовин. Але самим підступним є монооксид вуглецю, він не має запаху і може непомітно вбити людину. Ось чому ніколи не грійтесь в безпосередній близькості біля працюючого газового опалення з відкритим спалюванням газу.
Лише контроль і правильність напрямку тяги убезпечить вас від горя. А контролювати тягу можливо запаленою свічкою, або ж по руху сигаретного диму. Нахил полум’я свічки і рух диму покажуть наявність і напрямок тягового потоку повітря. Газ не горить без надходження повітря, тому любі газові горілки з забором повітря у приміщенні повинні експлуатуватися при надходженні свіжого повітря в приміщення (кватирки, вентиляційні отвори, щілини і т.п.) і наявності хорошої тяги в димоході.
Хотілось би нагадати, що тривале не використання газового обладнання і мереж може в запірній арматурі призвести до витоку газу. Газ містить одоранти, запахові речовини, і добре відчувається. Певні пропорції суміші газу і повітря вибухонебезпечні. Перевірити герметичність газової системи можливо за допомогою мильного розчину. Витік газу призводить до утворення бульбашок. При такому випадку негайно треба припинити експлуатацію, провітрити приміщення, не включати електрику, не запалювати сірники, не палити, негайно викликати представника газової служби.
Наука і практика по проектуванню газового і пічного опалення, а також вентиляції житла містить тисячі публікацій і нормативно-технічних документів. Бажаючі можуть поринути в цей океан знань. Нашим повідомленням ми хотіли лише звернути увагу, що незнання в правилах користування цими благами цивілізації може коштувати життям не лише вам, але і вашим рідним і близьким. Бережіть життя!
Професор ДУ «Інститут громадського здоров’я імені О.М.Марзєєва
Національної академії медичних наук України»
Акіменко В.Я.