Про невідкладні заходи по запобіганню занесення та розповсюдження в Україні хвороби, викликаної вірусом Ебола.
Заслухавши та обговоривши виступи директора ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського НАМН» професора Задорожної В.І., т.в.о. Голови Державної санітарно-епідеміологічної служби України С.В.Протаса та інших співдоповідачів стосовно організації невідкладних заходів щодо запобігання занесення та розповсюдження хвороби, викликаної вірусом Ебола на території України, Президія НАМН України спільно з керівним складом МОЗ України та Державної санітарно-епідеміологічної служби України відзначає, що кінець 20-го – початок 21-го сторіч характеризуються появою низки нових для людини збудників вірусних інфекційних хвороб. Поява кожного нового вірусу розглядається як надзвичайна ситуація у світовому масштабі, оскільки на той момент, а для деяких збудників і в наступному, невідомими є їх наслідки для здоров’я людства та глобальної стабільності. На теперішній час епідемічна ситуація з хвороби, викликаної вірусом Ебола (ХВВЕ), у Західній Африці продовжує погіршуватися. За даними ВООЗ загальна кількість захворілих перевищила 9000 осіб, у тому числі летальних випадків – більше 4000 (Гвінея, Сьєрра-Леоне, Ліберія, Нігерія, Сенегал, Іспанія, США). Серед медичного персоналу зареєстровано 427 випадків ХВВЕ, з них 236 летальних.
Натепер ВООЗ із залученням провідних вчених світу та досвіду роботи медиків під час поточної епідемії розробила низку рекомендаційних матеріалів та Дорожню карту ВООЗ (28.08.2014) щодо заходів у відповідь на ХВВЕ, які доцільно враховувати при організації протидії цій хворобі в кожній країні.
Усі країни світу, у тому числі й Україна, розпочали спостереження щодо можливого завозу вірусу на свою територію та впровадження заходів по запобіганню його розповсюдження. ХВВЕ є особливо небезпечною хворобою, що потребує найвищого рівня захисту як при догляді за пацієнтом (забезпечення в повній мірі відповідними засобами індивідуального захисту), так і при лабораторному дослідженні потенційно інфікованого матеріалу (лабораторії рівня BSL-4, яких в Україні немає).
У зв’язку з епідемією ХВВЕ в Західній Африці та ризиком завозу вірусу Ебола на територію України було прийнято Постанову Першого заступника Головного державного санітарного лікаря України №12 від 21.08.2014 р. «Про посилення державного санітарно-епідеміологічного нагляду у зв’язку з ускладненням епідемічної ситуації щодо ХВВЕ в західно-африканських країнах, і можливістю її поширення у світі». Також ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН») було розроблено з використанням останніх рекомендацій ВООЗ та матеріалів офіційних сайтів CDC (Атланта, США) та направлено до МОЗ України та Державної санітарно-епідеміологічної служби України наступні документи:
- «Рекомендації з інфекційного контролю у стаціонарах для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим діагнозом або з підозрою на діагноз: хвороба, викликана вірусом Ебола (ХВВЕ)»;
- «Алгоритм застосування засобів індивідуального захисту (ЗІЗ)»;
- «Пам’ятка для населення. Хвороба, що викликається вірусом Ебола (хвороба Ебола)».
В Україні поки що не зареєстровано жодного випадку ХВВЕ. Наша держава не має сухопутних кордонів із країнами, уражених цією хворобою, але має міжнародні транспортні вузли. Тому, відповідно до основних завдань Дорожньої карти ВООЗ щодо заходів у відповідь на ХВВЕ, в Україні необхідно розробити термінові заходи щодо попередження завозу та поширення ХВВЕ за наступними напрямами:
– загальноорганізаційні заходи;
– превентивні заходи у позаепідемічний період;
– превентивні заходи у загрозливий період (за появи хворих із підозрою на ХВВЕ);
– заходи при виявленні хворого/підозрюваного на ХВВЕ.
Проаналізувавши реальний стан готовності системи Державної санітарно-епідеміологічної служби України до запобігання занесення та розповсюдження ХВВЕ на території України, Президія НАМН України спільно з керівним складом МОЗ України та Державної санітарно-епідеміологічної служби України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1.Національній академії медичних наук України:
1.1. Ініціювати створення міжвідомчої робочої групи із залученням провідних фахівців НАМН, МОЗ, Держсанепідеслужби, МО, МВС, ДСНС, ДПС, СБ, Мінюст з метою координації дій, розробки відповідних нормативних та інструктивно-методичних документів та усунення юридичних колізій.
Термін виконанн: до 10.11. 2014
1.2. Разом з МОЗ та Державною санітарно-епідеміологічною службою України:
розробити дорожню карту протидії занесенню та можливості поширення ХВВЕ в Україні.
Термін виконання: до 10.11.2014
2. Міністерству охорони здоров’я України:
2.1. Підготувати та впровадити протоколи лікування хворих на ХВВЕ та протоколів здійснення медичного нагляду за контактними особами.
Термін виконання: до 20.11.2014
2.2. Підготувати проект нормативно-правового акту щодо страхування медичних працівників під час лікування хворого на ХВВЕ та посадових осіб Держсанепідслужби України, задіяних у локалізації та ліквідації вогнища захворювання на ХВВЕ, на випадок захворювання або смерті від хвороби викликаної вірусом Ебола.
Термін виконання: 01.04.2015
3. Структурним підрозділам з питань охорони здоров'я обласних та Київської міської державних адміністрацій:
3.1. Визначити перелік інфекційних стаціонарів для госпіталізації та надання медичної допомоги хворим на ХВВЕ та осіб з підозрою на ХВВЕ (госпіталь, провізорний госпіталь) та ізоляторів для осіб без клінічних ознак захворювання, які зазнали небезпеки зараження ХВВЕ в результаті контакту з хворими людьми (або трупами), тваринами та іншими об'єктами, які можуть бути джерелами інфікування.
Термін виконання: до 10.11.2014р.
3.2. Забезпечити готовність закладів охорони здоров’я до надання медичної допомоги хворим (підозрілим) на ХВВЕ, підтримуючи необхідний запас засобів медичного призначення, захисного одягу, засобів захисту органів дихання, профілактичних препаратів, дезінфекційних засобів тощо. Термін виконання: до 20.11.2014 р.
3.3. Визначити центральну лабораторію, відповідальну за збір біологічних матеріалів від осіб, хворих на ХВВЕ, або з підозрою на захворювання.
Термін виконання: до 10.11.2014р.
3.4. Обладнати спеціалізований медичний транспорт для забезпечення належних умов транспортування хворих та осіб з підозрою на захворювання ХВВЕ, трупів померлих з симптомами, що не виключають захворювання ХВВЕ, необхідним протиепідемічним майном, в тому числі засобами індивідуального захисту, екстреної профілактики, дезінфекції, ємностями для збору випорожнень тощо.
Термін виконання: до 20.11.2014р.
3.5. Підтримувати постійну готовність місць для ізоляції підозрілих / хворих на ХВВЕ у міжнародних портах (аеропортах, станціях, пунктах пропуску через державний кордон) та бригад екстреної медичної допомоги до евакуації підозрілих на ХВВЕ та осіб, які мали ризик інфікування, до визначених на такі випадки закладів охорони здоров’я.
Термін виконання: постійно
3.6. Забезпечити проведення навчань медичного персоналу госпітальної бази з питань організації роботи функціональних підрозділів, дотримання вимог протиепідемічного режиму та особистої безпеки.
Термін виконання: до 20.11.2014
3.7. Проведення позапланових навчань працівників загальномедичної мережі закладів та установ охорони здоров'я, підприємств і організацій немедичного профілю, формувань Міністерства надзвичайних ситуацій, туристичних агентств з правил застосування засобів індивідуального захисту, надання першої медичної допомоги хворим, проведення першочергових протиепідемічних заходів, дотримання вимог інфекційного контролю.
Термін виконання: до 20.11.2014
3.8. Забезпечити створення резерву запасів лікувальних препаратів та матеріальних засобів, що забезпечують організацію роботи в умовах суворого протиепідемічного режиму у лікувально-профілактичних закладах та міжнародних транспортних вузлах (комплекти захисного одягу, дезінфекційні засоби, транспорту та спеціальних засобів транспортування осіб з підозрою на ХВВЕ), дезінфекційних засобів тощо.
Термін виконання:до 20.11.2014
3.9. Забезпечити належну комунікацію з засобами масової інформації щодо висвітлення питань профілактики захворюванню на ХВВЕ, друк та розповсюдження серед населення інформаційних матеріалів, пам’яток про епідемічну ситуацію та заходи щодо запобігання захворюванню на ХВВЕ Термін виконання: з 27.10.14 до стабілізації ситуації
4. Державній санітарно-епідеміологічної службі України:
4.1. Прискорити затвердження розпорядження КМУ «Про надання дозволу Державній санітарно-епідеміологічній службі на проведення протягом жовтня – грудня 2014 року перевірок підприємств, установ та організацій, фізичних осіб – підприємців».
Термін виконання: до 20.11.2014
4.2. Ініціювати відновлення дії постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Державну надзвичайну протиепідемічну комісію при Кабінеті Міністрів України» щодо функціонування надзвичайних протиепідечних комісій при Кабінеті Міністрів України та місцевих державних адміністраціях та внести відповідні зміни до статті 30 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».
Термін виконання: до 30.12.2014
4.3. Тимчасово перерозподілити кадрове та фінансове забезпечення в межах Держсанепідслужби України для покращення забезпечення санітарно-карантинних підрозділів, які здійснюють держсанепіднагляд та медичний (санітарний) огляд пасажирів у морських міжнародних пунктах пропуску та аеропортах
Термін виконання: до 20.11.2014
4.3. Організувати підготовку персоналу команд, екіпажів і бригад транспортних засобів міжнародних сполучень з питань виявлення хворих (підозрілих) із сигнальними ознаками ХВВЕ, надання першої медичної допомоги і проведення першочергових протиепідемічних заходів на транспортному засобі.
Термін виконання: до 20.11.2014
4.4. Забезпечити готовність органів та установ Держсанепідслужби України до проведення протиепідемічних заходів, підтримуючи необхідний запас захисного одягу, засобів захисту органів дихання, дезінфекційних засобів тощо.
Термін виконання: до 20.11.2014
4.6. Підготувати розрахунки стосовно виділення з резервного фонду Кабінету Міністрів України додаткового фінансування для здійснення заходів щодо попередження поширення ХВВЕ в країні.
Термін виконання: до 20.11.2014
5. Директору ДУ «Український науково-дослідний протичумний інститут ім. І.І. Мечникова МОЗ України» (м. Одеса) забезпечити:
5.1 Готовність лабораторної бази до діагностики матеріалу від хворих (підозрілих) на ХВВЕ.
Термін виконання: до 03.11.2014
5.2. Відправку клінічних зразків до референт – лабораторії ВООЗ з питань діагностики вірусних геморагічних гарячок для підтвердження діагнозу ХВВЕ за результатами лабораторних досліджень (за домовленістю).
Термін виконання: за потребою
5.3. Готовність спеціалізованої протиепідемічної бригади , яка утримується на базі інституту, до участі у організації і проведенні заходів щодо локалізації і ліквідації вогнищ ХВВЕ.
Термін виконання: постійно
5.4. Проведення навчань лікарів-епідеміологів, фахівців СКВ (СКП), інфекціоністів з питань організації протиепідемічних заходів у вогнищах ХВВЕ, заходів особистої безпеки, дотримання вимог протиепідемічного режиму у функціональних підрозділах госпітальної бази тощо.
Термін виконання: до 20.11.2014
5.5. Науковий супровід щодо удосконалення заходів із санітарної охорони території України в рамках дії Міжнародних медико-санітарних правил (ММСП 2005), враховуючи рекомендації ВООЗ та CDC.
Термін виконання: постійно
Т.в.о. Міністра охорони
здоров’я України В.В.Лазоришинець
Президент НАМН України А.М.Сердюк
Т.в.о. Державного санітарного лікаря,
т.в.о. Головного державного санітарного
лікаря України С.В.Протас
Головний учений секретар НАМН В.А.Міхньов