Проблеми питання дитячої гепатології та шляхи їх вирішення

596

26 лютого відбулося чергове засідання Президії НАМН України на якому розглядалося питання дитячої гепатології.
Заслухавши та обговоривши доповідь  керівника групи з дослідження фіброгенезу печінки у дітей ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології НАМН» д.м.н. Березенко В.С. «Проблеми питання дитячої гепатології у дітей та шляхи їх вирішення», Президія НАМН констатує,  що проблема захворювань печінки в дитячому віці є надзвичайно актуальною як в усьому світі, так і в Україні. За умови  несвоєчасної  діагностика та відсутності правильного лікування ці захворювання можуть призводити до ранньої інвалідизації  дітей та дорослих. Насамперед, в структурі захворювань печінки у дітей превалюють хронічні гепатити   переважно вірусної етіології, поширеність яких в Україні стрімко зростає. Неадекватна  та несвоєчасна терапія  хронічних гепатитів є головним чинником до прогресування в цироз печінки вже в дитячому віці та є основною причиною  інвалідизації і смерті в найбільш продуктивному віці у дорослих. Витоки зростання захворюваності на хронічний гепатит  у дорослих в більшості випадків знаходяться в дитячому віці.

Важливе місце в дитячій гепатології посідають також орфанні спадкові метаболічні захворювання печінки. Діти з такою патологією потребують високоспеціалізованої медичної допомоги. 
При відсутності системи організації діагностики, ефективного лікування та спостереження пацієнтів з тяжкою патологією печінки держава зазнає великих фінансових витрат на їх медико-соціальну підтримку.  Існуюча на сьогодні система організації надання допомоги дітям з патологією печінки  не дозволяє своєчасно діагностувати та лікувати цілий ряд рідкісних захворювань.

Враховуючи вищенаведене, Президія  НАМН констатує про необхідність  створення на базі ДУ «Інститут педіатрії, акушерства та гінекології НАМН»  Центру дитячої гепатології. Важливим є питання налагодження співпраці ДУ «Інститут педіатрії, акушерства та гінекології НАМН» з ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського НАМН» з метою проведення спільних досліджень з вивчення епідеміології, перебігу HCV та HBV-інфекцій у дитячому віці та охоплення дітей вакцинацією  проти вірусу гепатиту В.
    Президія НАМН планує звернутися до МОЗ України з пропозицією про створення на базі цього Центру спільного республіканського науково-практичного центру дитячої гепатології.