(20 – 22 жовтня 2014 р., м. Київ)
Учасники VIII з’їзду Асоціації ендокринологів України, заслухавши програмну доповідь Президента Асоціації ендокринологів України та доповіді провідних фахівців в області клінічної та експериментальної ендокринології констатують, що за звітний період, який пройшов після VII з’їзду ендокринологів України (травень, 2007 р., Київ), досягнуто певних результатів у вивченні фундаментальних та прикладних проблем ендокринології.
Члени Асоціації ендокринологів України вносять значний внесок також в розвиток і удосконалення спеціалізованої ендокринологічної допомоги населенню України.
Асоціація ендокринологів України проводить широке міжнародне співробітництво з Асоціаціями, науковими установами США, Великобританії, Німеччини, Японії, Італії, Франції, Канади, Бельгії, дитячим фондом ЮНІСЕФ.
За звітний період було проведено 2 Пленуми Правління Асоціації (17-18 квітня, 2008 р., Вінниця, 10 квітня, 2009 р., Київ) та 1 і 2–й Конгрес Асоціації (22-23 квітня 2010 р., Київ, 10 квітня, 2010 р., Київ). Крім Пленумів та Конгресів, щорічно проводилися науково-практичні конференції та семінари, на яких розглядались наукові дослідження, присвячені актуальним питанням діабетології, дитячій ендокринології, йоддефіцитним захворюванням, тиреоїдній та іншій ендокринній патології. Провідні фахівці брали участь в проведенні обласних науково-практичних конференцій. По рекомендації Асоціації успішно проходили атестацію лікарі, наукові працівники ендокринологічного профілю академічних Інститутів НАМН України. Протягом звітного періоду проводилася робота щодо збереження спеціалізованих ендокринологічних установ, кадрового потенціалу лікарів-ендокринологів, з поліпшення якості діагностики, лікування, профілактики ендокринних захворювань та їх ускладнень.
Асоціація ендокринологів України являється добровільним науково-практичним і творчим об‛єднанням спеціалістів охорони здоров‛я, які займаються практичною, педагогічною та науково-дослідницькою роботою в галузі ендокринології та суміжних дисциплін і була створена для підтримки наукових досліджень, освіти і практичної роботи лікарів-ендокринологів.
Однак, на сьогодні Асоціація ендокринологів України потребує розширення своїх функцій. Необхідно прискорити розробку та затвердити нормативні документи щодо розширення додаткових функцій Асоціації ендокринологів України, в першу чергу в проведенні атестації лікарів-ендокринологів, ліцензуванні, сприянні проведення апробацій та впроваджень нових методів діагностики, лікування і реабілітації хворих, оцінці їхньої медичної, соціальної та економічної ефективності, що входить в основні функції діяльності Європейських Асоціацій.
Асоціація повинна брати активну участь у:
– визначенні пріоритетних проблем ендокринології та сприяти їх науковій розробці;
– координації експериментальної і практичної ендокринології в Україні, поширенні та втіленню результатів наукових досліджень;
– сприянні та захисті законних соціальних, медичних, економічних, творчих та інших спільних інтересів членів Асоціації;
– розробці та реалізації державних програм і громадських проектів, спрямованих на охорону здоров’я населення;
– розробці та втіленню протоколів і стандартів ендокринологічної допомоги та навчання лікарів;
– співпраці з Європейською асоціацією ендокринологів та асоціаціями окремих країн Європи з метою більш тісного контакту та проведення спільних науково-практичних заходів.
На даний час необхідно звернути увагу на вирішення завдань:
- координація і організація наукових досліджень, визначення пріоритетних досліджень розвитку ендокринології в Україні;
- проведення незалежної громадської і наукової експертизи державних програм розвитку охорони здоров’я, науково-дослідних робіт;
- направлення членів Асоціації (науковців і практиків) для проходження навчання та стажування в провідних закладах України і закордонних наукових та практичних закладах;
- надання цільової допомоги та підтримка фундаментальних і клінічних досліджень молодих ендокринологів, співробітників профільних кафедр медичних вузів України, публікацій в журналах, участі в роботі конференцій міжнародних асоціацій;
- сприяння в оформленні заявок на отримання грантів міжнародних організацій і фондів;
- сприяння організації проведення конференцій, семінарів, перепідготовки і підвищення кваліфікації лікарів.
VIII з’їзд Асоціації ендокринологів України постановляє:
1.Клопотати перед державними структурами про надання Асоціації ендокринологів
України статусу професійного об‛єднання науковців та практикуючих лікарів з
відповідними повноваженнями.
- Брати активну участь в реорганізації ендокринологічної служби в Україні у відповідності до сучасних аспектів реформування охорони здоров’я.
- Прискорити розробку та затвердити нормативні документи щодо розширення додаткових функцій Асоціації ендокринологів України, в першу чергу в проведенні атестації лікарів-ендокринологів, розробці стандартів і протоколів діагностики та лікування ендокринних захворювань, ліцензуванні, сприянню проведення апробацій та впроваджень нових методів діагностики, лікування і реабілітації хворих, оцінці їхньої медичної, соціальної та економічної ефективності.
- Внести зміни в Статут АЕУ:
АЕУ – неприбуткове громадсько-професійне об’єднання фахівців, які займаються практичною, науково-дослідницькою, педагогічною та просвітницькою роботою в галузі ендокринології та суміжних дисциплін.
Членство в Асоціації Ендокринологів України – добровільне, на підставі власної заяви та після затвердження Президією Асоціації.
Для більш плідної роботи провести організаційні зміни – створити постійно діючий виконавчий орган Асоціації – секретаріат, для забезпечення поточної роботи у складі (виконавчий директор, секретар, юрист, бухгалтер). Завдання секретаріату – організація науково-практичних заходів (з‛їзди, конгреси, конференції), інформування членів Асоціації ендокринологів України стосовно проведення науково-практичних заходів на різних рівнях, допомога в оформленні заявок на отриманні грантів міжнародних організацій і фондів, сприяння підвищенню кваліфікації лікарів на безоплатній основі, організація просвітницької роботи серед населення в засобах масової інформації.
- Активізувати роботу з виконання основних заходів щодо реалізації Комплексної державної програми “Цукровий діабет” на 2014-2018 роки, концепція якої розглядається в МОЗ та НАМН України.
- Проводити заходи з раннього виявлення цукрового діабету та його ускладнень, продовжити скринінг йододефіциту в регіонах України та сприяти активізації роботи з профілактики та лікування йодозалежних захворювань.
- Оптимізувати ліжковий фонд залежно від потреб лікування хворих з ендокринною патологією, сприяти розширенню штатних посад лікарів-ендокринологів у сільській місцевості. Продовжувати роботу з організації лікувально-діагностичних кабінетів (діабетична стопа, кабінет офтальмолога, кабінет навчання хворих самоконтролю) при обласних, міських та районних лікувальних закладах. Подальше проведення скринінгового медичного обстеження осіб, яким на час аварії було 0-18 років, як груп ризику у плані виявлення новоутворень щитовидної залози.
- Розробити та впровадити механізм забезпечення хворих на цукровий діабет в Україні препаратами інсуліну. Пріоритетним вважати подальше забезпечення хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну вітчизняного виробництва, засобами його введення, ефективними пероральними цукрознижуючими препаратами та засобами самоконтролю, забезпечення інсуліновими помпами вагітних з лабільним перебігом за рахунок державного бюджету. Сприяти введенню механізму відшкодування вартості (реімбурсації) інсулінів та засобів контролю цукрового діабету на рівні аптечних закладів, що внесе прозорість в систему забезпечення пацієнтів необхідними препаратами, мінімізує корупційні ризики, оптимізує державні затрати і дозволить оптимізувати вибір лікування пацієнтові та покращить комплаєнтність і ефективність лікування.
- Розробити систему безплатного забезпечення ліками дітей, підлітків та дорослих із такими захворюваннями, як нецукровий діабет, патологія росту, передчасний статевий розвиток, хронічна надниркова недостатність.
- Ініціювати довгострокові дослідження серед різних груп населення щодо впливу різних факторів на ефективність превентивної стратегії профілактики ожиріння та метаболічного синдрому, починаючи з дитячого віку.
12. Сприяти розвитку репродуктивної ендокринології з урахуванням демографічної ситуації в Україні.
13. Створити при Правлінні АЕУ комітети за такими напрямами:
– фундаментальні дослідження
– цукровий діабет
– патологія щитовидної залози та загальна ендокринологія
– дитяча ендокринологія
– репродуктивна ендокринологія
– ендокринна хірургія
14. В зв’язку зі 100- річчям з дня заснування ДУ „Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я. Данилевського НАМН України” ІХ з‛їзд Асоціації ендокринологів України провести в 2019 р. в м. Харкові.