Заголовок

709

22 листопада 2013 року було проведено засідання «круглого столу» з питань організації та проведення масової і групової йодної профілактики в Україні.
 
Круглий стіл відбувся за ініціативи дирекції Інституту ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка НАМН України за підтримки Національної академії медичних наук, МОЗ України та міжнародних організацій GAIN (Глобальний альянс за покращення харчування) та Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ.
 
Серед доповідачів були присутні видатні вчені України, іноземні науковці та представники влади.
 
Засіднання відкрив віце-президент НАМН України, академік НАН та НАМН України Ю. Кундієв із вступним словом на тему йододефіциту як глобальної проблеми, що потребує вирішення.
«Масова профілактика – це саме те, що не омине жодного! Сіль споживають всі, і цей метод йодопрофілактики є визнаним усім світом.»- зазначив віце-президент- «Більш ніж 130 країн успішно вирішили цю проблему саме завдяки йодованій солі. Сьогодні Україна ближче підійшла до вирішення цієї проблеми ніж будь-коли. Мої сподівання, що цей круглий стіл  посприяє вирішенню цієї проблеми.».
 
У своєму зверненні віце-президент НАМН нагадав, що цією проблематикою займаються 4 інститути НАМН України:
 – ДУ «Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка НАМН України»;
 – ДУ «Інститут гігієни та медичної екології ім. О. М. Марзеєва НАМН України»;
 – ДУ «Інститут медицини праці НАМН України»;
 –  ДУ «Інститут педіатрії, акушерства та гінекології НАМН України».
Заступник Голови Дитячого фонду ООН (UNICEF) в Україні Р.Лухманн доповів щодо прогресу у вирішенні проблеми профілактики йододефіциту в країнах Східної Європи та Центральної Азії.
«2.2 млн спільноти проживають в регійонах йододефіциту. Діти, в яких є йододефіцит, можуть мати вади слуху та мовлення, таким чином втрачаючи рівень IQ на 10-15 пунктів. Зволікання із вирішенням цієї проблеми породжують ризик соціально-економіної нестабільності…» – зазначив  Р.Лухманн – «За даними досліджень ЮНІСЕФ, 80% немовлят в Україні незахищені від йододефіцити, а отже і від ментальних та когнітивних відхилень. Подолання йододефіциту- є одним з головних інструментів розвитку дитячого потенціалу.». За оцінками UNICEF кожного дня народжується близько 120 тис. дітей із йододефіцитом.
           
За даними педставника ICCIDD Майкла Циммерманна, в 1993 році – 110 країн із йододефіцитом, в 2003 році – 54 країни із йододефіцитом, у 2007 році — 47 країн із йододефіцитом, в 2013 році — 31 країна, серед яких Україна. «Сіль — є найкращим носієм йоду, оскільки попит на неї триває впродовж всього року і кожен використовує її у господарюванні».
 
«На сьогодні, в 137 країнах світу існує законодавча база щодо йодної профілактики, в Україні такої не має, проте існує можливість визначення йододефіцити на рівні областей з показниками гострий, помірний та слабкий рівень» – Щодо сучасного стану йодного забезпечення населення та завдання вирішення проблеми йододефіциту в Україні доповів академік НАМН України М.Тронько – «Починаючи з 1991 року було підготовлено 4 законопроекти з йодної профілактики, жоден із них не було затверджено
 
Член робочої групи з підготовки закону «Про масову профілактику станів та захворювань, спричинених йодною недостатністю» М.Соколов ознайомив присутніх із пребігом процесу написання законопроекту та перспектив прийняття цього закону.
 
Всі фахівці запевняють, що йодопрофілактика є необхідною для кожного.  Протипоказань не має і передозвання бути не може.