Що таке адаптивний карантин і як довго Україна буде з нього виходити – пояснює Святослав Протас

6042

Інтерв’ю зі старшим науковим співробітником лабораторії безпекових стратегій в охороні здоров’я ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України» Святославом Вікторовичем Протасом.

Уряд продовжив карантин. Журналісти програми «Ранок з Україною», яка виходить у будні о 6:29 на каналі «Україна», дізналися, чим аргументоване це рішення, якими будуть обмеження та які прогнози дають санітарні лікарі та епідеміологи.

Карантин в Україні продовжили до 22 червня. Проте вже з 22-го травня по всій країні має запрацювати громадський транспорт. Епідеміолог пояснив, що означає новий вид карантину – адаптивний. Та чим він відрізняється від того, якого ми дотримувалися останні місяці.

«Адаптивний карантин полягає в тому, що там, де є проблема, вживаються максимальні заходи. Адаптивний – там, де виник спалах – вживаються локальні заходи, а загальнонаціональний карантин уже давно втратив актуальність», – пояснює епідеміолог Святослав Протас в програмі «Ранок з Україною».

Тобто відповідальність тепер на місцевих органах самоврядування. Система профілактичних заходів відтепер буде більш гнучкою – залежно від статистики в регіоні. Але є профілактичні заходи, які для всіх залишаться обов’язковими.

«Масковий режим для професій, які знаходяться у групі ризику – це правоохоронці, медперсонал, працівники торгівлі, комунальних підприємств, там, де є скупчення людей», – коментує експерт.

Також обов’язковою залишиться соціальна дистанція. Не скоро стануть доступними і масові заходи. Проте послаблення карантину потрібне – впевнені експерти.

«З огляду на природні фактори у літній період актуальність респіраторних інфекцій, низька. При ультрафіолеті та потеплінні будь-які віруси зменшують свою циркуляцію, – пояснює епідеміолог. – Поки не винайдено специфічного лікування або профілактики, то єдиний спосіб уберегтися – це здобути колективний імунітет».

Спрогнозувати ситуацію допоможуть тести на антитіла. А поки що лікарі радять все ще носити маски у місцях великого скупчення людей, особливо в закритих приміщеннях, і дезінфекцію рук і поверхонь.

«Колективний імунітет з’являється через 2 причини: або масова вакцинація, однак це поки неможливо, бо вакцини немає, або щоб перехворіли 70-80% населення, – пояснює епідеміолог Вадим Аристов в ефірі каналу «Україна». – В стратегії уряду вже є елементи пунктиру введення карантинних заходів, потім їх зняття, адже рано чи пізно буде друга хвиля».  

Поки що ж у всьому світі перехворіло 5-10% людей. А у такому режимі, за прогнозами спеціалістів, нам доведеться жити ще цілий рік.

Джерело: канал “Україна”.