Інформація про епідеміологічні та клінічні особливості COVID-19 постійно оновлюється і доповнюється. У міру поширення інфекції та збільшення обсягу клінічних спостережень дедалі частіше стали надходити повідомлення про шкірні прояви і зміни слизових оболонок у пацієнтів із COVID-19. Так, за даними різних авторів, їх частота коливається від 0,2 % (Китай) до 20,4 % (Італія) випадків.
Висипання на шкірі можуть з’являтися в різні терміни захворювання: від перших годин до середини 2-го тижня хвороби. Причина та патогенез шкірних проявів при COVID-19 інфекції поки не встановлені, але, найімовірніше, вони обумовлені інфекційно-алергічним ураженням судин, а також високим рівнем прозапальних цитокінів. Крім того, на тлі комбінованої медикаментозної терапії зростає ризик виникнення лікарських алергічних реакцій.
Вчені з Іспанської академії дерматології розробили класифікацію шкірних проявів у заражених на підставі даних 375 пацієнтів. До неї увійшли п’ять типів патологій.
• Перша група – 19 % випадків. Були віднесені заражені з почервонінням, пузирями і гнійниками на пальцях рук і ніг (акральні ділянки набряклої еритеми). Особливо варто відзначити, що такі симптоми з’являлися у більш молодих пацієнтів, а також у пацієнтів із легким перебігом хвороби. Дані ураження могли викликати біль або свербіж. З 71 пацієнта з псевдо-обмороженням тільки у одного з них воно спостерігалося раніше в клінічній історії. У таких пацієнтів відсоток підтвердженої присутності SARS-CoV-2 в організмі був нижчим, ніж в інших групах.
• У другій групі опинилися 9 % пацієнтів – везикулярний висип. У них спостерігалася поява невеликих пухирів на тулубі та інших частинах тіла. У 68 % випадків вона спричиняла свербіж, іноді мала геморагічний вміст і розросталася. Висипання виявлялися у більш важких хворих.
• Третя група – уртикарні висипання – 19 % випадків. Виявляються переважно на торсі, але можуть поширюватися і на інші частини тіла. У деяких випадках виявлялися на поверхні кисті. У групі з уртикарними і макулопапульозними висипаннями пацієнти частіше отримували медикаментозне лікування, ніж у групах псевдо-обмороження чи везикулярних уражень, але менше, ніж у групі з ліведо релевантно тяжкості перебігу захворювання.
• Найчастіше – 47 % випадків. У хворих з’являвся плямисто-папульозний висип – невеликі червоні папули, деякі говорили про схожість із рожевим лишаєм. Іноді висипання супроводжувалися пурпурою.
• Ліведо або некроз – 6 % випадків. Дана група пацієнтів продемонструвала різні ступені ураження шкіри, що побічно вказують на оклюзивні судинні захворювання, включаючи ішемію магістральних і периферійних судин. У даній групі знаходяться важко хворі пацієнти.
Також на тлі зараження COVID-19 у дерматологічних пацієнтів можуть загострюватися їх хронічні дерматози або ускладнюватися під час перебігу захворювання. Розглянемо найпоширеніші з них.
Псоріаз – поширений хронічний дерматоз. Його ускладненнями при зараженні COVID-19 можуть бути:
– загострення хронічного перебігу хвороби, перехід у прогресуючу стадію;
– псоріатична еритродермія. Функції епідермісу при цьому сильно порушені, потові і сальні залози погано працюють і виникає великий ризик приєднання вторинних інфекцій;
– псоріатичний артрит. У хворих спостерігається підвищення больового синдрому в суглобах, лихоманка, нездужання. С-реактивний білок найчастіше підвищений і відображає активність запального процесу. Перебіг псоріазу на шкірі не пов’язаний із перебігом артриту. Участь імунологічних чинників у патогенезі псоріатичного артриту робить опосередкованим прояви ускладнень псоріазу при присутності SARS-CoV-2 в організмі;
– атопічний дерматит – запальне ураження шкіри, що характеризується гіперчутливістю до алергенів, а також неспецифічних подразників, що робить його вразливим до вірусних інфекцій. Найпоширенішим проявом є приєднання вторинної інфекції – піодермія. Викликають і підтримують запалення мікроорганізми, які живуть на поверхні шкіри, – грампозитивні бактерії (пропіоніформні, коринеформні, епідермальні стафілококи, мікрококи, стрептококи), дріжджоподібні гриби роду Malassezia і Candida.
Прояви уражень різноманітні – багатоформна еритема, гнійничкові ураження, виразково-некротичні. Вони характеризуються значним погіршенням загального стану хворого, серйозними ускладненнями, аж до сепсису.
У Державній установі «Інститут дерматології та венерології НАМН України» ведуться пілотні дослідження особливостей клініки та перебігу хронічних дерматозів у пацієнтів, що перехворіли на COVID-19.
Інформація надана ДУ «Інститут дерматології та венерології НАМН України»