«Слідкуйте за своїм кров’яним тиском – скоротіть ризик інфаркту та інсульту»

1332

Всесвітня організація охорони здоров’я як керівний і координуючий орган в міжнародній діяльності з охорони здоров’я, щорічно, починаючи з 1950 р., 7 квітня відзначає Всесвітній день здоров’я, який пов’язано з введенням в дію Статуту ВООЗ в 1948 р.

Метою Всесвітнього дня здоров’я є привернення уваги світової спільноти до найважливіших проблем громадського здоров’я.

Темою Всесвітнього дня здоров’я 201р. визначено гіпертонію. Він проводиться під девізом – «Слідкуйте за своїм кровяним тиском – скоротіть ризик інфаркту та інсульту».

Підвищена увага до проблем артеріальної гіпертензії обумовлена тим, що вона є провідним чинником ризику розвитку серцево-судинних захворювань, які в найбільшій мірі формують глобальний тягар хвороб та рівні смертності населення. 

Про масштаби проблеми свідчить той факт, що гіпертонія виявляється у кожної третьої дорослої людини. Частка людей з підвищеним кров’яним тиском з віком зростає – від однієї людини з десяти у віці від 20 до 40 років до п'яти з десяти у віці від 50 до 60 років. Вказаний чинник ризику спричинює 2/3 усіх хвороб системи кровообігу і щорічно приводить до більш ніж 9 млн випадків смертей у світі.

Глобальний характер проблеми підтверджують статистичні дані, згідно з якими в 2008 р. від серцево-судинної патології померло 17,3 млн осіб, що склало 30% усіх випадків смерті. З цього числа 7,3 млн осіб померло від ішемічної хвороби серця і 6,2 млн – в результаті інсульту. Більше 80% випадків смерті від хвороб системи кровообігу відбувається в країнах з низьким і середнім рівнем доходу. За прогнозними даними до 2030 р. від вказаної патології може померти близько 23,6 млн людей.

Хвороби системи кровообігу призводять до подальшого зубожіння сімей через катастрофічні витрати на медичну допомогу та високу частку витрат з власних коштів, а також накладають важкий тягар на економіку країн. За оцінками, вони можуть зменшувати ВВП на 6,8% у зв’язку з численними випадками передчасної смерті.

В країнах Європейського регіону ВООЗ загальний тягар хвороб на 60% визначають 7 провідних чинників ризику, з яких найбільшу частку має підвищений кров’яний тиск (12,8%).

В Україні значна поширеність артеріальної гіпертензії серед населення обумовила збільшення поширеності хвороб системи кровообігу протягом 1991-2011 рр. в 3 рази. Смертність від серцево-судинної патології становить 66,3% загального показника смертності.

Загальносвітова, регіональні та національні тенденції до збільшення поширеності артеріальної гіпертензії, зростання захворюваності і смертності від серцево-судинної патології ставить перед суспільством низку завдань щодо її попередження, своєчасного виявлення та лікування.

Відомо, що високому кров'яному тиску та хворобам системи кровообігу можна запобігати шляхом профілактики, раннього виявлення та своєчасного і якісного лікування. Ризик розвитку гіпертензії можна мінімізувати через дотримання здорового способу життя, у т.ч. збалансованого харчування, скорочення споживання солі, відмови від зловживання алкоголем, регулярної фізичної активності та відмови від вживання тютюну. Встановлення контролю над кров'яним тиском вимагає  забезпечення доступності послуг охорони здоров’я та медикаментозного лікування у відповідності до медичних приписів.

ВООЗ наголошує на необхідності поєднання загальнопопуляційних підходів, спрямованих на зниження ризиків на рівні всього населення, зі стратегіями, націленими на окремих осіб з груп підвищеного ризику або з виявленими захворюваннями. Дії на рівні всього населення, повинні включати політику щодо боротьби з тютюном, оподаткування з метою зниження споживання продуктів з високим вмістом жирів, цукру і солі, будівництво пішохідних і велосипедних доріжок для підвищення рівня фізичної активності, забезпечення правильного харчування дітей у школах. На груповому та індивідуальному рівнях потрібно забезпечити доступність медичних послуг, своєчасне виявлення чинників ризику та захворювань в закладах ПМСД, недороге ефективне лікування. Необхідно розширювати державні інвестиції в відповідні національні програми.

 

Відзначення Всесвітнього дня здоров’я є надзвичайно важливою подією, що дозволяє обговорити найбільш актуальні проблеми охорони здоров’я, визначити шляхи оптимізації міжсекторальної та міжнародної співпраці з подолання проблем, пов’язаних з артеріальною гіпертензією, досягти зміцнення здоров’я, подовження тривалості здорового життя та підвищення рівня благополуччя населення.