Вакцина COVID-19 з подвійним антигеном викликає гуморальну та клітинну імунну відповідь. Огляд літератури, підготовлений ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України»

1398

Вакцина hAd5 S-Fusion + N-ETSD з схемою введення під шкіру завершила випробування фази I. Сучасна вакцина розроблена на платформі аденовірусного вектора та експресує вірусні спайкові (S) та нуклеокапсидні (N) антигени, обидва модифіковані для посилення імунної відповіді.

Білок spike (S) був оптимізований для збільшення продукції антитіл. Білок N був модифікований вдосконаленим доменом стимуляції Т-клітин (N-ETSD), з метою його кращої міграції до ендосомного / лізосомного відділу клітини, сприяючи, таким чином, підвищеній презентації антигену за допомогою молекул головного комплексу гістосумісності (MHC) I і II .

Вектор аденовірусу серотипу 5 людини (hAd5) був модифікований делецією регіонів гена E1, E2b та E3. Вони пригнічували специфічні аденовірусні імунні реакції, таким чином вакцина була імуногенною навіть у осіб з уже сформованим імунітетом до аденовірусів. Це дозволило отримати стійку експресію антигену без небезпеки індукування імунітету до самого вектора. Цей новий вірусний вектор має додаткову перевагу в безпеці, що було підтверджено у 125 хворих на рак у дослідженнях фази I та II клінічних випробувань. Результати цих досліджень показали, що існуючий імунітет до аденовірусу не перешкоджав індукції стійкого адаптивного клітинного імунітету у вигляді специфічних CD4 + і CD8 + Т-клітин.

На думку дослідників використання подвійної структури антигену дозволить мінімізувати ризик виникнення резистентності до вакцини нових генетичних варіантів SARS-CoV-2, які швидко з’являються. До них належать південноафриканський варіант, що несе мутацію (E484K, K417N та N501Y); британський варіант (N501Y); та варіант Cal.20.C L452R.

Всі зазначені мутації впливають на рецептор – зв’язуючий домен (RBD) і, отже, можуть спричинити стійкість вірусу до вакцин, отриманих на основі попередніх штамів, які циркулювали протягом першої фази пандемії.

Антиген N має кілька переваг. По-перше, це найбільш характерний вірусний антиген. По-друге, він дуже консервативний серед інших корона вірусів. По-третє, майже у всіх хворих на COVID-19 виявляються антитіла до N-антигену. Переважна більшість людей, які перехворіли на COVID-19, мали CD4 + Т-клітинні відповіді на N-антиген. Оскільки клітинна реакція на вірус є такою ж важливою, як гуморальна реакція для запобігання важкому захворюванню на COVID-19, ці особливості антигену N набувають великого значення у розробці вакцин.

Доведено, що відповідь Т-клітин є важливою передумовою успішної гуморальної відповіді. Так, активація CD4 + Т-клітин призводить до подальшої активації специфічних В-клітин, що продукують антитіла. Як і при інших інфекціях, у хворих на COVID-19 активовані CD4 + і CD8 + Т-клітини можуть зберігатися до 17 років, що вказує на їх фундаментальне значення для довгострокового захисту.

Поліфункціональні відповіді Т-клітин на антиген N включають індукцію IFN-γ, TNF-a та IL-2, що є особливостями імунітету до бактеріальної та мікробної інфекції.

Більш ранні дослідження показали, що Т-клітини пам’яті через 17 років після раніше перенесеної інфекції SARS-CoV розпізнають вірусні білки. Іншим доказом важливості формування клітинного імунітету є те, що у деяких пацієнтів після одужання від COVID-19 не виявлялись гуморальні антитіла, але виявлялись активовані Т-клітини. Також у ряді випадків було встановлено швидке зменшення нейтралізуючих антитіл приблизно через три місяці після COVID-19, що також підтверджує необхідність стимулювати реакції Т-клітин та включати як S, так і N антигени у вакцину проти COVID-19.

Автори дослідження вважають. що ці данні забезпечують основу для подальших клінічних випробувань на тваринах цієї платформи вакцин.

Поточне дослідження також зосереджувало увагу на виробництві ін’єкційних та інтраназальних вакцин, здатних зберігати свої властивості при

-200 C (до одного року) або 2-80 C протягом одного місяця, на відміну від наднизьких температур, необхідних для зберігання наявних на даний момент вакцин на основі мРНК.

https://www.news-medical.net/news/20210325/Dual-antigen-COVID-19-vaccine-elicits-humoral-and-cellular-immune-responses-in-mice.aspx