14 грудня в Україні – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС

1850

Чорнобильський вітер по душах мете,

Чорнобильський пил на роки опадає.

Годинник життя безупинно іде.

Лиш пам’ять, лиш пам’ять усе пам’ятає.

(Олена Матушек)

14 грудня в Україні – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. В цей день 1986 року було завершено будівництво захисного саркофагу над зруйнованим четвертим енергоблоком ЧАЕС. Завдяки мужності та подвигу ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції було зупинену ядерну катастрофу сучасної цивілізації. Вони втратили життя, здоров’я, своє щасливе майбутнє, але врятували світ, врятували нас.

І найвища нагорода для них – це наша пам’ять, пам’ять прийдешніх поколінь і вдячність. Пам’ятаймо та шануймо цих героїв не тільки 14 грудня, але завжди, коли доля зводить нас із ними.

Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України з перших днів свого створення опікується ліквідаторами наслідків аварії на ЧАЕС, надаючи медичну допомогу. Співробітники установи з перших вуст знають про ту надзвичайну місію, яку виконали ці мужні люди і яку ціну вони за це заплатили. ННЦРМ долає медичні наслідки аварії та у тісній співпраці із громадськими чорнобильськими організаціями завжди стоїть пліч-о-пліч з ліквідаторами у їх прагненнях здоров’я та соціального захисту.

Наступний 2021 рік важливий тим, що у квітні минає 35 років Чорнобильської катастрофи. 9 грудня 2020 року Президент України видав Указ №556/2020 “Про невідкладні заходи щодо забезпечення екологічної безпеки та підготовку заходів до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи” https://www.president.gov.ua/documents/5562020-35921

Національна академія медичних наук України готується до цієї дати, щоб на Загальних зборах академії провести аналіз та підсумок досліджень та зусиль, докладених до мінімізації медичних наслідків аварії за цей період та визначити стратегію подолання наслідків Чорнобильської катастрофи на подальші роки. Видання Національної доповіді стане важливим внеском у впровадження сучасних підходів щодо надання медичної допомоги ліквідаторам та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи.