При регулярному огляді очей лікар-офтальмолог перевіряє внутрішньоочний тиск (ВОТ), тобто. проводить тонометрію. Показники при тонометрії очей залежать від того, коли та як перевіряють ВОТ. Вранці дані бувають вище на 2-3 позначки. Це пов’язано з горизонтальним положенням тіла під час сну, уповільнення дихання та пульсу та роботи переважно парасимпатичної нервової системи. До вечора внутрішньоочний тиск зазвичай знижується. Також результати можуть змінюватись в залежності від обраної лікарем методики.
Частота вимірювання внутрішньоочного тиску залежить від стану здоров’я очей та рекомендацій лікаря. Зазвичай людям із підвищеним ризиком розвитку глаукоми рекомендується вимірювати тиск кілька разів на рік. Для людей без проблем із зором, це може бути частиною щорічного медичного обстеження. Якщо у вас вже були діагностовані проблеми із зором або ви знаходитесь в групі ризику, краще дотримуватися рекомендацій лікаря щодо частоти вимірювань.
Нормальним очним тиском у дорослих при контактної техніки вимірювання вважається 10-21 мм рт.ст. Сучасні прилади дозволяють знімати показники із застосуванням електронно-оптичної системи без зіткнення з рогівкою. При безконтактній тонометрії ока норма – 12-21 мм рт.ст.
Діти показники ВГД від дорослих. У дитини збільшується в міру дорослішання приблизно на 1 мм рт.ст. кожні два роки. У дитинстві показник дорівнює 12-14 мм рт.ст., 12 років – 18±3 мм рт.ст. при контактній техніці виміру.
Обов’язковими показаннями для вимірювання офтальмотонусу є:
- відшарування сітківки;
- глаукома;
- діабет та інші ендокринні захворювання;
- постхірургічні ускладнення органів зору;
- патології неврологічного характеру;
- гіпертонічна хвороба;
- вік старше 40 років.
У профілактичних цілях дорослим 19-39 років рекомендується вимірювати внутрішньоочний тиск 1 раз на 3 роки. З настанням 40 років – щорічно або 1 раз на 6 місяців. При глаукомі та інших захворюваннях органів зору частоту визначення ВГД встановлює офтальмолог.
У більшості людей з очною гіпертензією на початковому етапі жодних симптомів не виявляється. З цієї причини обстеження у офтальмолога дуже важливе, щоб виключити пошкодження зорового нерва та зниження зору через високий тиск.
Джерело інформації:ДУ « Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України!»
https://institut-filatova.com.ua/iak-chasto-vymiriuvaty-vnutrishnoochnyj-tysk/