Якщо потрібні віртуози

527

У системі інститутів НАМН України створена і успішно діє сучасна госпітальна база на 700 ліжок для кардинального покращання спеціалізованого лікування поранених із зони проведення АТО
«Если раны — небольшой…» — співалося у старій пісні часів громадянської війни. Сьогодні реальність часто виглядає інакше: воїни Збройних сил України, солдати і добровольці інших бойових формувань, які протистоять вогневій агресії на сході країни, в чималій частині поранень отримують важкі і небезпечні ушкодження. Це пояснюється і тим, що була розв’язана масштабна війна із застосуванням травматичних видів зброї. Значить, потрібні і нові кроки назустріч і наперекір невідкладним медичним викликам. Ось чому в надання висококваліфікованої допомоги постраждалим активно включилися і підрозділи низки інститутів, що входять до складу Національної академії медичних наук України. Укладено угоди з медичними підрозділами армії та інших українських військових медичних служб про порядок і принципи цілеспрямованої невідкладної доставки таких поранених в клініки НАМН України.

— Упродовж нинішнього року тут проліковано і проконсультовано на новій основі більше тисячі поранених учасників АТО. Понад 800 поранених проконсультовано фахівцями академічних НДІ у військових госпіталях. Більше 650 осіб прооперовано в академічних клініках, — говорить віце-президент НАМН України, відомий нейрохірург, академік НАМН Віталій ЦИМБАЛЮК, який координує в академії роботу з надання допомоги пораненим. — Звичайно ж, перед нами тільки продовження активного відгуку лікарів і вчених НАМН на розвиток тривожних подій. Ці особливі вміння фахівців виявилися затребуваними вже в перші години і дні напруги на Майдані, зрозуміло, перш за все в хірургічному ключі. Але треба було дивитися і вперед. За пропозицією Президії НАМН, у складі основних академічних хірургічних блоків були укомплектовані готові до практичних дій мобільні бригади, із залученням до них хірургів, анестезіологів, операційних сестер. Цей ресурс невідкладності і сьогодні перебуває напоготові до екстремальних фактів.

— Але розшифруймо, Віталію Івановичу, нову рятівну динаміку.

— Це досить серйозні цифри. Вже на початку виконання нової програми в Інституті імені О.О. Шалімова було надано допомогу 88 пораненим, направленим сюди за новим мостом взаємодії, при цьому 59 осіб госпіталізовано і прооперовано. Операції здійснювалися, зокрема, судинним хірургом П.І. Нікульніковим і його колегами в профільній клініці, а також в інших відділеннях. 118 бійців АТО було орієнтовано на Інститут нейрохірургії імені А.П. Ромоданова (госпіталізовано 69 осіб), 97 пацієнтів — на Інститут травматології і ортопедії НАМН (госпіталізовано 56 осіб). П’ять пацієнтів із гострими патологіями внутрішніх органів госпіталізовані в Інституті гастроентерології НАМН України в Дніпропетровську, вісім хворих із зони бойових дій пройшли лікування в Інституті кардіології імені М.Д. Стражеска, чотири особи — в центрі радіаційної медицини НАМН, 15 поранених з гострими судинними патологіями мозку контузійного та іншого характеру було госпіталізовано в академічний Науково-практичний центр ендоваскулярної нейрорентгенохірургії. Високо затребуваним виявився і Інститут очних хвороб і тканинної терапії імені В.П. Філатова: тут проліковано і проконсультовано щодо різних очних травм 119 поранених, з них 62 особи залишено на стаціонарне відновлювальне лікування. Адже часто потрібне уміння саме хірургів-віртуозів.

— У даних про діяльність академічної госпітальної бази вказується, що більше ста пацієнтам-воїнам було надано в цей період допомогу в Інституті медицини праці в Києві. Але ж це установа не хірургічного профілю…

— Розумієте, цей інститут відрізняється оригінальним психофізіологічним підходом щодо «людського чинника» в складних ситуаціях, перш за все у випадках великих техногенних аварій. Але ж і бойова психічна травма — реакція на надзвичайні дії. І ось, за ініціативою директора інституту академіка Ю.І. Кундієва, установа приєдналася до розпочатих академією лікувально-реабілітаційних починів якраз у такому ключі. До речі, нещодавно в Президію академії прийшов лист-подяка від групи нових підопічних цього інституту — із зон бойових дій — за ефективну підтримку.

— А чи організовано клініки політравм?

— Так, в Інституті хірургії і трансплантології ім. О.О. Шалімова в Києві та Інституті загальної і невідкладної хірургії імені В.Т. Зайцева в Харкові, такі клініки особливо важливого реанімаційного рівня було одразу ж створено. Обидва інститути здатні масштабно і дієво розв’язувати подібні багатопроблемні виклики.

— Віталію Івановичу, а тепер запитання предметно до  — в межах вашої спеціальності. Ви, зокрема, одним із перших у нових обставинах почали за допомогою використання вітчизняних електростимуляторів та інших оригінальних відновлювальних методів ефективно протистояти больовим проявам у поранених бійців, скажімо, при фантомному синдромі, пошкодженнях нервових стволів. Як узагалі будується нейрохірургічна лінія?

— Її особливість — максимальна ургентність при високій кваліфікації. Наприклад, досвідчені нейрохірурги представляють нашу спеціальність в лікарні імені І.І. Мечникова у Дніпропетровську, і з ними наш Інститут нейрохірургії під час розв’язання особливо складних випадків консультативно зв’язаний. Значно укріплено нейрохірургами і міську лікарню в Маріуполі. Додам, що не так давно декільком українським військовим і цивільним лікарям (зокрема й мені) було надано можливість ознайомитися з новітніми розробками і технологіями з надання допомоги пораненим у госпіталі імені Ж. Помпіду і військовому госпіталі імені Персі у Франції. Це перспективна співпраця.

— Інститутами НАМН складено понад 20 методичних рекомендацій для керівництва до дії, перш за все у військових госпіталях. Чи відповідають вони, в плані загальної стратегії, положенням нинішньої військово-медичної доктрини?

— Така доктрина, інакше кажучи, стратегічний військово-медичний згусток дій, у вигляді функціонального об’єднання сил і засобів усіх медичних служб в остаточному варіанті успішно реалізується. Якраз у такому ракурсі діють клініки НАМН України, що володіють високими сучасними можливостями.

"День"
Юрій ВІЛЕНСЬКИЙ
28.10.2015

http://www.day.kiev.ua/uk/article/cuspilstvo/yakshcho-potribni-virtuozy