Заголовок

713

Вчені Інституту загальної та невідкладної хірургії зробили наукове відкриття.
За словами заступника голови Харківської облдержадміністрації Ігора Шурми, в Інституті загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева Національної Академії Медичних Наук України експериментально виявлено та теоретично обґрунтовано невідоме раніше явище п'єзосинтетичного ефекту в біологічних тканинах (п'єзобіосинтез), яке полягає в синтезі органічних речовин під впливом п'єзоелектрики та викликає в рідинно-кристалічних структурах клітин перетворення механічних напружень в хімічну енергію органічних, в тому числі, фосфорутримуючих речовин, які беруть участь в синтезі ліпідів, білків та вуглеводів.

Робота виконана співробітниками Інституту загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева НАМН України, Харківського національного медичного університету та Харківського політехнічного університету в межах наукового співробітництва цих закладів. Наукове відкриття здійснили автори доктор медичних наук Валерій Бойко, доктор медичних наук Петро Замятін, доктор біологічних наук Віктор Жуков, доктор технічних наук Павло Щапов, кандидат біологічних наук В’ячеслав Невзоров, доктор біологічних наук Олена Клімова.

Пріоритет відкриття встановлено від 10.12.2012 р. На підставі позитивних експертиз, в тому числі, міжнародних, Міжнародна академія авторів наукових відкриттів та винаходів підтвердила встановлення наукового відкриття «явище п'єзобіосинтезу в біологічних тканинах» та видала диплом № 454 (Москва, реєстр. № 577 від 09.06.2012 р.). Рішенням Президії РАЄН (№ 245 від 18.06.2013 р.) автори нагороджені пам'ятними медалями Академії «Автору наукового відкриття»; Європейською академією природознавства – орденами (Ганновер, 27.08.2013 р.).
Визнання наукового здобутку виконаного дослідження свідчить про те, що отримані фундаментальні дані про це явище відкривають широкі можливості для створення нових та вдосконалення існуючих біотехнологій в галузі медицини та біології.

За словами директора Інституту загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева НАМН України Валерія Бойка, це відкриття використовуватиметься безпосередньо в медицині, є основоположним для прикладних рішень, ключ як до вже існуючих, так і майбутніх технологій. Суть відкриття полягає в тому, що, деформуючи клітину, можна впливати на перетворення енергії, а отже, на сінтез білків, жирів та вуглеводів. До цього був вивчений лише хімічний шлях перетворення енергії в живих клітинах.