Пішов з життя Ліхтарьов Ілля Аронович (1935 – 2017)

549

СУМУЄМО

СПІВЧУВАЄМО

ПАМ'ЯТАЄМО

Прощання з покійним відбудеться 17.01.17 о 10:30  за адресою:
вул. Шовковична 39/1 (Михайлівська церква при Олександрівській лікарні)

Наукова спільнота України у глибокій жалобі з приводу смерті професора Ліхтарьова Іллі Ароновича (1935 – 2017).

Вночі, 14 січня 2017 року, на 82-му році життя помер видатний та всесвітньо знаний вчений Ілля Ліхтарьов.
Зупинилося серце великого життєлюба, віддане Україні та українській науці, Іллі Ліхтарьова, завідувача Відділу дозиметрії та радіаційної гігієни Національного наукового центру радіаційної медицини Національної академії медичних наук України, українського біофізика, засновника Української наукової школи дозиметрії і радіологічного захисту, фундатора і першого керівника «Науково-дослідного інституту радіаційного захисту» Академії технологічних наук України, члена Міжнародної комісії з радіологічного захисту (1992 – 2006), Національної комісії з радіаційного захисту населення України, доктора фізико-математичних наук (1976), професора (1984), Заслуженого діяча науки і техніки України (2011). 

Ілля Ліхтарьов народився 1 лютого 1935 року в місті Прилуки Чернігівської області. Дитинство провів у Києві, який став його рідним містом на все життя.
У 1962 році закінчив із відзнакою Всесоюзний політехнічний інститут у Москві за спеціальністю інженер-фізик та повернувся до Києва.
Почав трудову діяльність у 1962 році в радіологічній групі Київської обласної санітарно-епідеміологічної станції.
Після закінчення аспірантури в Ленінградському інституті радіаційної гігієни у 1968 році здобув ступінь кандидата технічних наук за спеціальністю – “радіаційна безпека” та очолив Лабораторію радіаційної біофізики цього наукового закладу.
У 1976 році – здобув ступінь доктора фізико-математичних наук за спеціальністю – “радіаційна біофізика”.
У 1983 році присуджена Державна премія СРСР у галузі науки і техніки за розробку системи радіаційного контролю на радянських атомних центрах міст Челябінська, Красноярська та Томська.

У 2016 р. нагороджений Генеральним секретарем ООН Дипломом за вагомий особистий внесок у виконання міжнародних Чорнобильських програм та утвердження високих стандартів в ім’я добробуту України.

Відразу після аварії на ЧАЕС повернувся до України та працював у Києві та Чорнобилі з травня 1986 року.
За участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році нагороджений орденом Дружби народів.
У жовтні 1986 організував та очолив Відділ дозиметрії та радіаційної гігієни новоствореного Всесоюзного наукового центру радіаційної медицини Академії медичних наук СРСР (нині – Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії медичних наук України).
Також, починаючи з 1995 року очолив «Науково-дослідний інституту радіаційного захисту» Академії технологічних наук України.

Ілля Ліхтарьов зробив вагомий внесок у ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС, створення національної системи радіологічного захисту та у розвиток світової науки в галузі дозиметрії, радіологічного захисту і радіаційної епідеміології.
Ілля Ліхтарьов був креативною особистістю, вмів надихати і вести зо собою, мав мужність брати на себе відповідальність за прийняття важливих рішень.

Родина, суспільство, українська та світова наука понесли важку втрату.

Національна академія медичних наук України висловлює щирі співчуття родині покійного, поділяємо її горе. Ілля Ліхтарьов був щасливим чоловіком, батьком, дідусем. Розуміємо гіркоту втрати усіх, хто знав, любив і поважав Іллю Ароновича.
Нехай милосердний Господь упокоїть його душу.