ЗАЕС сьогодні очима експертів

532

Рекомендації завідуючої лабораторією радіаційного захисту ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України», членкині Міжнародного комітету стандартів радіаційної безпеки МАГАТЕ – проф. Т.О. Павленко.

Сьогодні ми можемо тільки прогнозувати розвиток подій від прогнозованого вибуху на Запорізькій АЕС, наслідки якого залежать від двох факторів: по-перше, від персоналу, який залишився на станції та його дій на випадок аварії; по-друге, наскільки швидко наші військові звільнять станцію та розмінують її, і, перш за все, шандори ставка-охолоджувача, які замінували орки.

Експерти-реакторники стверджують, що навіть у негативному варіанті розвитку подій аварія буде тільки локальною. П’ять реакторів холодні, працює тільки один на найменшій потужності, тільки щоб забезпечити безпечне функціонування станції та сховищ радіоактивних відходів на території станції.

Головне: катастрофи, на кшталт Чорнобиля, не буде. Очікувано, що аварія буде локальною, радіоактивний йод нам не загрожує, пігулки-радіопротектори не знадобляться (!).

Для профілактики рекомендовано споживати більше продуктів зі стабільним йодом. Що б не сталося, це корисно для нашого здоров’я та нервової системи.

Постарайтеся, щоб вміст йоду у вашому раціоні складав не менше 150 мкг – це добова норма – дивіться нижче таблицю. Стовпець “Відсоток добової потреби” показує, на скільки відсотків 100 грам продукту задовольняють добову потребу людини щодо йоду. Іще один вихід – таблетки з морських водоростей типу ламінарії (не препарат «Калію йодид», який є радіопротектором).

І останнє, на певний час варто відмовитись від мідій та чорноморських «рачків» (креветок). На превеликий жаль, вони сорбують в собі різну гидоту, зокрема радіоактивні та токсичні елементи, а після підриву Каховської ГЕС ми ще повністю не можемо оцінити, що винесло з водою у Чорне море.

Здоров’я усім! Бережіть себе! Віримо та підтримуємо ЗСУ!

Чекаємо перемоги.

Надмірне споживання йоду може викликати проблеми зі щитовидною залозою!

Середня добова норма споживання йоду – 100 – 200 мкг

Кількість йоду щодня (мкг):

дітям – 50 – 120

жінкам – 120 – 170

жінкам під час вагітності і грудного вигодовування – 200

чоловікам – 150 – 200

Вміст йоду в продуктах харчування

Назва

Вміст йоду у 100 г продукту, мкг

Відсоток добової потреби, %

Морська капуста

300

200

Кальмар

200

133

Тріска

135

90

Креветка

110

73

Яєчний порошок

64

43

Окунь морській

60

40

Молоко сухе нежирне

55

37

Сьомга, горбуша, камбала, кета, тунець

50

33

Скумбрія

45

30

Оселедець

40

27

Жовток курячого яйця

33

22

Ставрида

30

20

Яйце куряче

20

13

Гриби шампіньйони

18

12

Фасоль

12

8

Пшениця (тверді сорти)

11

7

Крупа пшенична

10

7

Фісташки

10

7

Йогурт, кефір

9

6

Офіційну інформацію ви можете отримати від Державної інспекції ядерного регулювання: