03 травня 2023 року відбулось відкриття нового реабілітаційного відділення Центру медико-психологічної реабілітації «Інституту медицини праці ім. Ю.І. Кундієва НАМНУ». Президент НАМН України В. Цимбалюк взяв участь у відкритті відділення та ознайомився з досягненнями у сфері надання медичної та реабілітаційної допомоги військовослужбовцям та постраждалим від збройної агресій рф.
З 2014 року на основі Клініки Інституту медицини праці імені Ю.І. Кундієва започатковано Центр медико-психологічної реабілітації. З 2022 року в Центрі реабілітують українських військовослужбовців, які отримали пошкодження мозку та опорно-рухового апарату під час воєнних дій на території України.
Центр медико-психологічної реабілітації займається реабілітацією пацієнтів з контузіями, мінно-вибуховими та травмами здавлювання, акубаротравмами та загостреннями хронічних хвороб. Щоденно фахівці центру надають допомогу близько 60 військовослужбовцям.
В умовах воєнних дій попит на реабілітацію лише зростає, що вимагає швидких та рішучих дій. Впровадження найсучасніших світових практик — запорука успіху реабілітації в Україні.
Важливою складовою відновлення є застосування Центром медико-психологічної реабілітації високотехнологічного обладнання та систем з інтегрованим штучним інтелектом, завдяки якому можна отримати точні і об’єктивні показники ефективності занять та тренувань кожного пацієнта.
Втрата нижньої кінцівки або кінцівок потребує протезування, що в свою чергу може призвести до нерівномірного розподілу ваги при ходьбі та нерівномірного навантаження на м’язи і суглоби. Адаптація після протезування є надзвичайно важливим етапом.
У «Школі ходи» центру пацієнтів з протезами навчають правильній техніці ходи, розвивають втрачену моторику, допомагають досягти самостійності у побуті та готують військових до повернення до звичного життя.
Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва НАМН України став базою для впровадження інноваційного телемедичного продукту в реабілітації.
Реабілітаційна ігрова система (RGS) — науково обґрунтоване інноваційне рішення на основі використання сучасних комунікаційних пристроїв, розробки науково-дослідницької групи Synthetic, Perceptive, Emotive and Cognitive Systems Університету Помпеу Фабра та Каталонського інституту передових досліджень (Барселона) для допомоги пацієнтам з такими патологіями як:
➢ Хвороба Альцгеймера.
➢ Атаксія.
➢ Розсіяний склероз.
➢ Хвороба Паркінсона.
➢ Травма спинного мозку.
➢ ЧМТ.
➢ Інсульт.
➢ Допомога пацієнтам які отримали різні травми, контузії, порушення мозкової діяльності внаслідок поранень та вибухів, під час бойових дій.
Серед переваг RGS від інших методів реабілітації:
Орієнтування на пацієнта
повністю налаштовується і може бути персоналізована в залежності від стану пацієнта та здатності прогресувати.
Економічно ефективний
знижує витрати, оптимізуючі інтенсивність реабілітаційного навчання, діагностики та моніторингу.
Адаптивний та цікавий
адаптований до конкретних потреб кожного окремого пацієнта від гострої до хронічної фази після пошкодження головного мозку.
Постійний моніторинг
RGS має систему керування медичною інформацією (MIMS), яка забезпечує точні та об’єктивні показники ефективності тренувань пацієнта.
Клінічно підтверджений
схвалено експертами в галузі неврології та клініцистами у кількох лікарнях. Має сертифікацію медичного устрою 1 класу.
Поліпшення мотивації
RGS підвищує прихильність до лікування, залучаючи пацієнтів у центри реабілітаційного процесу за допомогою індивідуального терапевтичного підходу.
Серед пацієнтів, які пройшли курс за допомогою RGS, спостерігається як рухове відновлення кінцівок (досягнення, хапання, точність, координація), так і когнітивна та ефективна реабілітація (виконування функцій, пам’ять, уважність).
Українськими спеціалістами було виділено додаткові переваги використання RGS.
Для спеціалістів-реабілітологів:
➢ Підготовлені протоколи реабілітаційний дій, обґрунтовані методиками та сертифіковані в Україні.
➢ Можливість кожному супервайзеру медичного закладу мати власний акаунт для контролю та координації пацієнтів.
➢ Кількість пацієнтів, які веде лікар, не обмежено. Розраховується оптимально відносно кожного спеціаліста.
Для пацієнтів:
➢ Додаток завантажується з сервісів Google Play, App Store та може бути встановлено на будь-який смартфон.
➢ Реєстрація та ознайомлення з додатком займає 5 хвилин. Нативний інтерфейс та відео-інструкції до виконання вправ оптимізують процес реабілітації.
➢ Наявність віртуального тренера, який надає позитивний відгук щодо виконання вправ та мотивує на подальшу взаємодію.
➢ Ускладнення рівня вправ відбувається за умови виконання попередніх.
Головне для нас – це результат! Наші військові мають повернутись до цивільного життя, повернутись до своїх родин, або повернутися на службу. Ми рятуємо тих, хто рятує нас!